Borsada kritik eşik aşıldı! Tarihi zirveye geri sayım

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,30 yükselişle 8 bin 040 puandan başladı. A1 Capital Genel Müdür Yardımcısı Üzeyir Doğan, borsanın yakın bir zaman içerisinde 8 bin 500 puan olan tarihi seviyelere yükseleceğini belirtti.

GİRİŞ 19.01.2024 15:50 GÜNCELLEME 19.01.2024 15:50
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,30 yükselişle 8.040,29 puandan başladı. Haber7'ye değerlendirmelerde bulunan A1 Capital Genel Müdür Yardımcısı Üzeyir Doğan, borsada kısa bir süre içerisinde 8 bin 500 puan olan tarihi seviyelere yükseleceğini ve yıl içinde bu seviyeyi de aşacağını belirtti. 

BORSADA 8 BİN PUAN KALICI OLARAK GEÇİLDİ Mİ?

Haber akışının borsayı yönlendireceğini belirten Doğan, "Piyasalar bu hafta Merkez Bankası tarafından sıkılaşmanın sona ereceği mesajını ve İsveç'in NATO üyeliğini  takip edecek" dedi. NATO sürecinin kredi derecelendirme kuruluşlarının not kararını da etkileyeceğine işaret eden Doğan, bu kuruluşların sadece ekonomiye değil siyasi gelişmelere göre de karar verdiğinin altını çizdi. Borsanın iskontolu olduğunu, özellikle yabancı yatırımcı için dolar bazında ciddi fırsatlar sunduğuna dikkat çeken Doğan, bu durumun da borsada yabancı sayısını artıracağını ve 8 bin puan üzerinde kalıcılığı sağlayacağının altını çizdi. 7 bin 800 ve 7 bin 900 puanın önemli destek seviyeleri olduğunu belirten Doğan, orta ve uzun vadeli borsa yatırımcısının majör bir değişiklik olmadığı takdirde pozisyonlarını koruması gerektiğini vurguladı. "Borsa kısa bir süre içerisinde 8 bin 500 puan olan tarihi seviyelere yükselecektir" diye konuştu.

ALTIN YATIRIMCISINA TAVSİYE

Merkez bankalarının faiz indirim kararlarının altın fiyatlarının seyrini belirleyeceğini belirten Doğan, piyasanın beklentisinde olduğu gibi Fed'in faiz indirimlerine Mart ayında başlamayacağını ifade etti. Altın fiyatlarında yükselişin yılın ikinci yarısında başlayacağına dikkat çeken Doğan, altın ara ara yaşanan düşüşlerin alım için fırsat olduğunu vurguladı. "Altın yatırımcısı pozisyonlarını korumalı, imkanları varsa ilave alımlar yapmalı" dedi.

 

KAYNAK: HABER7
Derya Yüce Haber7.com - Editör-Muhabir
Haber 7 - Derya Yüce

Editör Hakkında

YORUMLAR 5
 • Ülkem 2 ay önce Şikayet Et
  borsa bank of amerika ının insiyatifinde dikkat edin bu süslü laflara inanmayın altın alın rahat edin fazla sözede gerek yok.
  Cevapla
 • EdEpliLeR 2 ay önce Şikayet Et
  Yani NATO üyeliğine izin ver notunu artırayım yazıklar olsun hem de öyle yazıklar olsun ki
  Cevapla
 • Zekai Yavaş 2 ay önce Şikayet Et
  Ne alaka?
  Cevapla
 • Ali Uncu 2 ay önce Şikayet Et
  Haklısınız fakat varsa başka haklı ve makul bir çözüm, söyleyelim.
  Cevapla
 • Fatih 2 ay önce Şikayet Et
  Hikaye borsa işi çok tutarsız; bilanço, faaliyet karı, borçlanma yeteneği vs vs teknik değerlendirmeler iflas ediyor ve en sonunda ne zaman yükselecek sence? ‘ye varıyor borsanın durumu…
  Cevapla