Rusya ile süreç başlıyor: Tüm dünya Türkiye'den satın alacak

Türkiye'nin Trakya bölgesinde inşa edilmesi öngörülen yeni doğalgaz merkezi, ülkeyi Avrupa'nın en büyük gaz sağlayıcılarından biri yapma yolunda önemli bir adım olacak.

GİRİŞ 19.01.2024 08:33 GÜNCELLEME 19.01.2024 17:51
Bu Habere 81 Yorum Yapılmış
 • Türkiye'nin Trakya Bölgesinde Yeni Doğalgaz Merkezi Projesi: Türkiye'nin Trakya bölgesinde inşa edilmesi planlanan yeni doğalgaz merkezi, ülkenin enerji sektöründeki önemli bir girişimi olarak öne çıkıyor.
   
 • Trakya'nın Enerji Üssüne Dönüşümü: Trakya'da inşa edilecek olan doğalgaz merkezi, Türkiye'nin enerji üssü haline gelme yolunda önemli bir adım olarak görülüyor ve ülkenin doğalgaz tedarik ve iletim hattı altyapısının güçlendiği bir dönemi işaret ediyor.
   

Bu yıl içerisinde Trakya'da hayata geçirilmesi planlanan bu merkezin ayrıntıları için, BOTAŞ yetkilileri bu hafta St. Petersburg'a giderek Gazprom ile görüşmeler yapacaklar.

ENERJİ MERKEZİ İÇİN KRİTİK ZİYARET

2023 Kasım'ında yapılan Türk-Rus Karma Ekonomik Komisyonu 18. Dönem Toplantısı'nda Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak ile Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar arasındaki görüşmeler sırasında belirlenen bu teknik ziyaret, bu hafta gerçekleştirilecek. Novak, daha önce yaptığı açıklamada, gaz merkezi projesinde Rus ve Türk şirketlerinin yakın işbirliği içinde olduğunu ve Türk heyetinin St. Petersburg'a bir ziyaret planladığını belirtmişti. Ayrıca projenin uygulanması için gerekli anlaşmaların yakında tamamlanacağını söylemişti.

oğal gaz ticaretinde merkez haline gelmek üzere çalışmalarını sürdüren Türkiye, uluslararası doğal gaz projeleri, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tesisleri ve bölgedeki tek gaz ticaret piyasasına sahip olmanın avantajıyla bu hedefi gerçekleştirmeye hazırlanıyor

İKMAL MERKEZİ DE GÜNDEMDE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Astana'da yaptıkları bir önceki görüşmede Putin, Türkiye'nin doğalgaz tedarikinde güvenli bir güzergah olduğunu ve ülkede büyük bir ikmal merkezi kurulabileceğini önermişti. Bu öneri Türkiye tarafından olumlu karşılandı. Eğer böyle bir ikmal merkezi kurulursa, Rus gazı Türkiye üzerinden Avrupa ve daha uzak coğrafyalara ulaşabilecek.
 

TRAKYA, ENERJİ ÜSSÜNE DÖNÜŞECEK

Türkiye, doğalgaz alanında merkezi bir konuma gelmek için Yüzer LNG Depolama ve Yeniden Gazlaştırma Üniteleri (FSRU), doğalgaz depoları ve bir gaz borsası gibi önemli yatırımlar gerçekleştirdi. Trakya'da inşa edilecek olan doğalgaz merkezi ile ülke, Avrupa'nın en büyük gaz tedarikçilerinden biri olmayı hedefliyor.
 

TÜRKİYE'NİN GAZ TEDARİKİ VE İLETİM HATTI ALTYAPISI

Batı Hattı: Bulgaristan sınırından Malkoçlar üzerinden Türkiye'ye giren ve Ankara'ya uzanan 845 kilometrelik Rusya-Türkiye Doğalgaz Boru Hattı, yıllık 14 milyar metreküp kapasiteye sahip.

Mavi Akım: Rusya'dan Karadeniz üzerinden Türkiye'ye uzanan bu hat, yıllık 16 milyar metreküp doğalgaz taşıyor ve üç ana bölümden oluşuyor.

TANAP: Azerbaycan gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyor, toplam kapasitesi 29.7 milyar metreküp.

TürkAkım: Rusya'dan başlayıp Türkiye üzerinden geçen ve Avrupa'ya da hizmet veren bu hattın her biri yıllık 15.75 milyar metreküp kapasiteye sahip iki hattı var.
İran-Türkiye: Doğubayazıt'tan başlayıp Ankara'ya uzanan bu hat, bir kolu ile Konya üzerinden Seydişehir'e ulaşıyor.

Bakü-Tiflis-Erzurum: Şahdeniz sahasından çıkarılan doğalgazı Türkiye'ye taşıyor.
Türkiye-Yunanistan Gaz Enterkonneksiyonu: Güney Avrupa Gaz Ringi'nin ilk aşamasını oluşturan bu hat, İpsala'dan Yunanistan'a geçerek Gümülcine'de son buluyor.

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 81
 • İlyas 3 ay önce Şikayet Et
  Hayırlısı
  Cevapla
 • Güzel günler 3 ay önce Şikayet Et
  Tamam güzel şeyler oluyor Allah'a şükür ama ekonomide bir türlü istikrar olmadı. Ekonomik istikrar önemli.
  Cevapla
 • Kenan uzun 3 ay önce Şikayet Et
  Allahın izniyle bu zor zamanlardan Türkiye kurtulacak ve şahlanacak yeterli ülkemin güzel insanları birlik ve beraberlik içinde olsunlar ekonomik sorunlar geçicidir Allahını izni ve insanlarımızin azmiyle çok güzel günlere kavuşacağız
  Cevapla
 • Sefer 3 ay önce Şikayet Et
  Hayirliolur. Insaallah
  Cevapla
 • Güçlü Türkiye 3 ay önce Şikayet Et
  Hızla süratle başlayın
  Cevapla
 • Dede 3 ay önce Şikayet Et
  Maşallah rus yoldaşlar bize güveniyor tabi.Güven önemli.Adam satmayız biz.Her iki ülkede kazanacak inşallah.Dosta güven düşmana korkuya devam.Komşularla güzel ilişkilerin meyveleri.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle