ABD'li devden yüklü alım! Borsada kritik eşik kırılacak mı?

Bank Of America, Borsada 6.3 milyar liralık alım yaparak rekor kırmış, Borsa 8 bin puanın üzerine yükselmişti. Ekonomist Doç. Dr. Filiz Eryılmaz, Haber7'ye yaptığı değerlendirmede, yabancı girişinin hızlanacağını belirtti.

GİRİŞ 17.01.2024 13:54 GÜNCELLEME 17.01.2024 14:17
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,42 düşüşle 7 bin 998 puandan başladıktan sonra gün içinde 8 bin puanın üzerini gördü. Borsayı kritik eşik olan 8 bin puanın üzerine taşıyan etken, Bank Of America'nın geçen hafta Cuma günü yaptığı 6.3 milyar liralık alım. Peki borsa 8 bin puanın üzerinde kalıcı olacak mı?, Borsada yabancı girişinde artış devam edecek mi?, Doç. Dr. Filiz Eryılmaz, Haber7'ye değerlendirdi.

ABD'Lİ DEVDEN BORSADA BÜYÜK ALIM

Bank Of America'nın Cuma günü yaptığı 6.3 milyar liralık alımın borsada yükselişi tetiklediğini belirten Eryılmaz, "Son dönemde yabancı alımları güçlendi. Özellikle yabancı yatırımcılar bankalar, holdingler ve BIST 30 içerisinde yer alan hisselere yatırım yapıyor" diye konuştu. 8 bin puanın üzerinde tutunmaya gayret gösteren bir borsanın olduğuna dikkat çeken Eryılmaz, BIST 100 endeksinin pozitif sinyaller verdiğinin altını çizdi. 8 bin 100 puanın kritik seviye olduğuna işaret eden Eryılmaz, "BIST 100 endeksinde güçlü yükseliş seyrinin başlaması için 8 bin 100 ve 8 bin 150 puanın üzerinde birkaç gün kapanış yapması lazım" dedi. Borsanın 8 bin 150 puanının üzerinde kalıcı olması halinde tarihi seviyelerin görülebileceğine dikkat çeken Eryılmaz, geri çekilmelerin yatırımcı için alım fırsatı olabileceği tavsiyesinde bulundu.

BORSA İÇİN TARİH VERDİ

2024'ün ikinci yarısında borsada daha güçlü bir seyir olacağını ve pozitif bir hava olacağını vurgulayan Eryılmaz, piyasa beklentisinin yılın tamamında borsanın 11 bin 500 puana kadar yükseleceği yönünde olduğunu belirtti. Borsada yabancı yatırımcı sayısının artacağına dikkat çeken Eryılmaz, "Bu yıl borsa, yabancı yatırımcı ile tarihi zirveleri görecek" dedi. Değer kazanacak ve kaybedecek sektörler hakkında da bilgi veren Eryılmaz, beyaz eşya, mobilya ve otomotiv sektörlerim değer kaybedeceğini belirtti. Eryılmaz, bankalar, holdingler ve BIST 30'daki karı yüksek şirketlere teveccühün yüksek olacağının altını çizdi.

ALTINDA GÜÇLÜ YÜKSELİŞ NE ZAMAN BAŞLAR?

Fed'in üyelerinin faiz indirimine dair mesajları sonrası altında düşüş yaşandığını belirten Eryılmaz, Altın ile ilgili senaryoları paylaştı. "Piyasa ile Fed arasında bir uyuşmazlık var. Piyasa fed'in faiz artırımına Mart'ta başlayacağını bekliyor, Fed ise diyor ki faiz indirimlerine üçüncü çeyrekte başlayacağım. Eğer piyasanın beklentisi doğrultusunda olursa altın için çok olumlu bir süreç 2024'ün ilk çeyreğinde başlar. Fed, faiz indirimlerine 3. çeyrekte başlar ise bu kez de altın fiyatları 2024'ün ikinci yarısı sonrası yükselişe geçer" diye konuştu. Eryılmaz, her iki koşulda da altın fiyatları için 2024'te olumlu bir havanın olacağının altını çizdi. Altın yatırımcısına tavsiyelerde bulunan Eryılmaz, her geri çekilmenin yatırımcı için alım fırsatı olacağını belirtti.

KAYNAK: HABER7
Derya Yüce Haber7.com - Editör-Muhabir
Haber 7 - Derya Yüce

Editör Hakkında

YORUMLAR 27
 • Misafir ismail 2 ay önce Şikayet Et
  Bir yere bir bomba atar altın çıkar bir açıklama yapar altın düşer bunlara hiç güvenilmez
  Cevapla
 • Gürbüz 2 ay önce Şikayet Et
  Ben bahsettiğiniz bu ülkeye hiç mi hiç inanmıyorum. Neden mi? Hangi birini sayayım. Kestirmeden gideyim, Dünya'nın haline bakalım ne hale getirmişler? Bu ifade yeter. Güven yok güven bırakmamışlar ki. Bence şüpheli hallerden kaçınır olmak en iyisi.
  Cevapla
 • Aydın 2 ay önce Şikayet Et
  Bu abd bize teror belasini acan pkkya koordinatlari veren 15 temmuzun musebibi abd degil mi simdi neden borsamiza yatirim yapip ekmegimize sozde yag suruyorlar dusunenler icin elbette ibretler vardir
  Cevapla
 • Aydın 2 ay önce Şikayet Et
  abdye guven olmaz teror sorununu basimiza acan 15 temmuzu musebbibi yapan abd asla dost olmaz isin icinde bir bit yenigi vardir
  Cevapla
 • ddd 2 ay önce Şikayet Et
  valla benden tavsıye ama ytd degıl paran varsa arsaya yatır, zaman gelecek 1karıs toprak degerlenecek hemde cok ek biç ye olmazsa
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle