Rize'nin Çayeli ilçesinde petrol umudu!

Rize’nin Çayeli ilçesi açıklarında tespit edilen petrolle ilgili konuşan Çayeli Belediye Başkanı İsmail Hakkı Çiftçi, “Bütün umutlarımız deniz noktasında” dedi.

GİRİŞ 17.01.2024 16:10 GÜNCELLEME 17.01.2024 16:21
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Gümüşhane Üniversitesi Doğa Bilimleri Fakültesi Jeolojik Mühendisi ve Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nafiz Maden, Doğu Karadeniz’de petrol rezervinin bulunup bulunmadığına dair numune almak için eylül ayında denize açıldı.

Rize’nin Çayeli ilçesinin yaklaşık 7 mil açıklarında suyun üzerinde bulunan tabakalardan örnekler alan Prof. Dr. Maden, petrol potansiyelini öğrenmek için örnekleri Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına (TPAO) gönderdi. TPAO tarafından yapılan analizlere göre denizin yüzeyine sızan sıvının ham petrol olduğu ortaya çıktı.

“BÜTÜN UMUTLARIMIZ DENİZ NOKTASINDA”

Konuyla ilgili açıklama yapan Çayeli Belediye Başkanı İsmail Hakkı Çiftçi, umutlarının denizde olduğunu söyledi. Başkan Çiftçi, ''Çayeli’ndeki petrol mevzusu yüz yıllar önceye dayanıyor. Osmanlı döneminde petrolün aranmasına kadar gidiyor. Bizim büyüklerimiz burada 7 mil açıkta neft yağı olduğunu söylerlerdi.

Petrole atalarımız eskiden neft yağı derlerdi. Biz bunu hep duyduk. Bunlar sadece duyum değil, bilimsel anlamda da kitaplara girmiş, gazetelere çıkmış. Maden Teknik Araştırma Enstitüsünün kendi çalışmalarıyla bunlar tespit edilmiş. Çayeli açıklarında petrolün ham maddelerine rastlanılmış diye tespitler var.

Trabzon’da şu anda petrol aramayla ilgili gemi bulunuyor. Önümüzdeki günlerde bu bölgede çalışmalar yapılacağı söyleniyor. Petrolün çıkması şu an için bazı kişiler tarafından seçim üzeri çıktı diye alayımsı tebessümlere sebep oluyor. Ülkeden petrol çıkmasının kime ne zararı var. Burada bir sızıntı var ve devlet bunu tespit etmiş. Bu sızıntıdan biz umutlarımızı yeşertiyoruz. Buradan petrol çıkarsa Çayeli Belediyesi yararlanacak.

Madenli beldemizden çıkan madenden Madenli Belediyesi bir gelir almakta. Çayeli açıklarından çıkacak olan petrolde gelirlerin bir kısmının Çayeli Belediyesi'nin bütçesine ek olarak geleceğine inanıyoruz. Maden kanunlarında bu yer alıyor. Biz her fırsatta ilçemiz için belalardan korunmak için dua ediyoruz.

Aynı zamanda ilçemizde hemşehrilerimizin huzur içerisinde yaşayıp, ekonomik gelirlerinin yükselmesi için dua ediyoruz. İnşallah bu arzularımız bütün hemşehrilerimizin hayatlarını etkileyecek. Gençlerimizin geleceğini ve refah seviyelerini yükseltecek şekilde önemli müjdeleri yakında duyacağız. Bunu alayımsı bir tebessümlerle kamuoyunda paylaşmak çok doğru değil. Bütün umutlarımız deniz noktasında. Elbette tarımla ilgileniyoruz, sürekli üretiyoruz. Bunun yanında denizimizden hamsi gibi değerli bir cevher çıktığı gibi, petrol gibi bir cevherin çıkmasına mutlu olacağız'' diye konuştu.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 23
 • Rizeli çayeli 4 ay önce Şikayet Et
  Bir çayelili olarak terkneyle denize açıldığımda deniz yüzeyinde bende yağa benzer şey gördüğümde gemiden yada balıkçı teknelerden denize bırakılan atık zannederdim. Ama gerçek doğrulandı .hatta kıyıdan çok ta derinde olmayan yerlerden çıkıyor.baloncuklarda çıkıyor.
  Cevapla
 • emre 4 ay önce Şikayet Et
  Marmara Denizindede , Dogalgaz var .
  Cevapla
 • bülent duman 4 ay önce Şikayet Et
  inşallah elimizi çabuk tutalım.
  Cevapla
 • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
  Bir an önce bu petrol konusunu netleştirmek gerekir bazı art niyetli kuruluşlar engellemek için hazırlan ma dan bu işi neticeye ulaşmak gerekir fazla dedi kodu hüsran yaratır...
  Cevapla
 • Mahmut 4 ay önce Şikayet Et
  Ötv artıcak gene desene
  Cevapla
 • Mehmet 4 ay önce Şikayet Et
  Gaz keşfi olduğunda da bu cümleyi çok duymuştum. Dalga geçenlerin şimdi sesleri kesildi. Petrol de bulunacak Karadenizde üzülseniz de inşaallah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle