Emeklilerden zam oranının gözden geçirilmesi talebi

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, emekli aylıklarındaki artışın beklentilerin altında kaldığını belirterek, söz konusu artışların gözden geçirilmesi talebinde bulundu.

GİRİŞ 17.01.2024 10:09 GÜNCELLEME 17.01.2024 13:47
Bu Habere 70 Yorum Yapılmış

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, en düşük emekli aylığının 10 bin liraya yükseltilmesi ile SSK ve Bağkur emeklilerinin aylıklarına yüzde 5'lik ilave artışın emeklilerin beklentilerinin altında kaldığını belirterek, söz konusu artışların gözden geçirilmesini talep etti.

Ergün, yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dünkü Kabine Toplantısı'nın ardından 7 bin 500 lira olan en düşük emekli aylığının 10 bin liraya, SSK ve Bağkur emekli aylıklarının da yüzde 5 ilave artışla yüzde 42,6'ya yükseltildiğini açıkladığını anımsattı.

Milyonlarca emeklinin en düşük emekli aylığı aldığına ve 10 bin liraya yükseltilen en düşük emekli aylığının 14 bin lira olarak hesaplanan açlık sınırının bile altında olduğuna dikkati çeken Ergün, şunları kaydetti:

"TÜİK dahi geçen 6 aylık TÜFE oranını yüzde 37,57 olarak açıklamıştır. Yani TÜİK rakamı bile baz alınsa en düşük emekli aylığı 10 bin 318 lira olacaktı. Kaldı ki en düşük aylık ödemesinin 7 bin 500 lira yapıldığı nisan-aralık 2023 döneminde TÜFE artışı yüzde 46,3 düzeyindeydi. Buna göre de en düşük aylık ödemesi 10 bin 972 lira olmalıydı."

"EMEKLİ AYLIKLARI ARASINDAKİ MAKAS BİR AN EVVEL KAPATILMALI"

Ergün, düşük emekli aylığı rakamı ile SSK ve Bağkur emeklilerinin aylıklarına zam oranının gözden geçirilmesini talep ederek, şu ifadeleri kullandı:

"En düşük emekli aylığının 10 bin liraya yükseltilmesi ile SSK ve Bağkur emeklilerinin aylıklarına yüzde 5'lik ilave artış, emeklilerin beklentilerinin altında kalmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız ve yüce Meclisimizden beklentimiz, konunun tekrar değerlendirilmesi ve emeklinin zorlu yaşam mücadelesinde bir nebze de olsa nefes alabilmesini sağlayacak yeni bir düzenlemenin hayata geçirilmesidir."

Ergün, temmuz ayı beklenmeden emekli aylıkları arasında oluşan makasın da bir an evvel kapatılmasını istedi.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 70
 • sadık 6 ay önce Şikayet Et
  Seçime yakın bunlar 5 puan daha verir
  Cevapla
 • Misafir 6 ay önce Şikayet Et
  Kazım ergün. Sende azcık vicdan varsax o koltuğu terk et git ayıptır Ya sen o koltuğa layık değilsin sen emeklinin hakkını konuşacak savunacak kapesiteye sahip değilsin. Ya çık deki emekli Millet vekili. 127 bin tl. Alıyor memur emeklisi ssk bağku neden 10 bine talip ediyor. Yokmu dikin. Nereye oynuyorsun
  Cevapla
 • Misafir 6 ay önce Şikayet Et
  Bi öneri sunayım hükümete 10 000 +49/100 2024 ilk 6 için
  Cevapla
 • Vatandaş 6 ay önce Şikayet Et
  Gerek yok bız emekliler olarak su ekmek geçinıp gıderiz O doymayanlaraversinler O TBMM fönderdiklerimiz ac kalmasınlar
  Cevapla
 • Misafir 6 ay önce Şikayet Et
  kendilerinden emekliye birşey kalmıyor ki zehir zıkkım olsun inşallah hepsine birden
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle