Borsada kritik eşik aşıldı mı? Son 50 günün en yüksek işlem hacmi

Borsada yabancı yatırımcı sayısında artış başladı, Bıst 100 endeksi 8 bin puanın üzerine yükseldi. Geçen hafta Cuma günü yabancı bir kuruluş Borsada yüklü bir alım yaptı. Böylece son 50 günün en yüksek işlem hacmi gerçekleşti.

GİRİŞ 15.01.2024 16:04 GÜNCELLEME 15.01.2024 16:04
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Merkez Bankası'nın politika faizini yüzde 42,5'a kadar çıkarması, enflasyonda artış hızının yavaşlaması ve Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın ABD'de yatırımcılarla bir araya gelmesi sonrası Borsada yabancı sayısında artış başladı. Geçen hafta cuma günü yabancı bir kuruluş Borsada yüklü bir alım gerçekleşti. 122 milyar TL ile Bıst 100 endeksinde son 50 günün en yüksek işlem hacmi gerçekleşti ve endeks 8 bin puanın üzerine çıktı. 

SON 50 GÜNÜN EN YÜKSEK İŞLEM HACMİ

Piyasaların geçen hafta Merkez Bankası Başkanı Erkan'ın ABD'deki toplantısını ve Moody's'in Türkiye değerlendirmesini takip ettiğini hatırlatan Erbaş, hem Erkan'ın mesajlarının hem de Moody's'in not görünümünü yükseltme kararının yabancı yatırımcıda bir ivmelenmeye neden olduğunun altını çizdi. Erbaş, "Erkan'ın ABD'de verdiği mesajlar sonrası Cuma günü yabancı bir kuruluşun Borsada yoğun işlemleri vardı. Bıst 100'de 122 milyar TL ile son 50 günün en yüksek işlem hacmi gerçekleşti" diye konuştu. ABD'de yabancı yatırımcılarla yapılan buluşmanın piyasalara pozitif yansıdığını vurgulayan Erbaş, borsada bu hafta da yabancı girişlerinin devam etmesini beklediklerinin altını çizdi. 

BORSA YATIRIMCISINA ÖNEMLİ TAVSİYE

7 bin 800 ve 7 bin 850 puan aralığının en önemli destek seviyesi olduğunu belirten Erbaş, borsanın 8 bin puanın üzerinde kalıcı olması halinde 8 bin 100 ve 8 bin 150 puanın direnç seviyesi olacağını, 8 bin puanın ise psikolojik destek seviyesi olacağının altını çizdi. Borsa yatırımcısına tavsiyelerde bulunan Erbaş, her hissenin yükseldiği dönemin geride kaldığına dikkat çekti. "Yatırımcıların iki noktaya dikkat etmesi gerekiyor. Birincisi yabancı yatırımcının daha yoğun olduğu bir borsa görebiliriz, dolayısıyla yabancının seçtiği hisseler değer kazanabilir, yatırımcının bu durumu takip etmesi gerekiyor. İkincisi ise kredili işlemlerden uzak durulması gereken bir yıl yaşanacak" diye konuştu. 

ALTIN FİYATLARININ SEYRİ NE OLUR?

Her geri çekilmenin yatırımcı için alım fırsatı olduğunun altını çizen Erbaş, portföyle yüze 25-30 oranında altın bulundurulması gerektiğinin altını çizdi. Merkez bankalarının faiz indirimlerine başlamasıyla ons altında 2 bin 70 doların kalıcı olarak geçileceğini öngördüğünü belirten Erbaş, ons altının 2 bin 300 - 2 bin 400 dolar aralığına yükselebileceğini ifade etti. Ons altındaki hareketin gram altına da yansıyacağına işaret eden Erbaş, gram altında 2 bin TL üzerinde kalıcılık sağlanması halinde, 2 bin 500 lira seviyesinin muhtemel yeni zirve olduğunu vurguladı.

KAYNAK: HABER7
Derya Yüce Haber7.com - Editör-Muhabir
Haber 7 - Derya Yüce

Editör Hakkında

YORUMLAR 11
 • tüpcü fikret 3 ay önce Şikayet Et
  bofa satisa gecerse goruruz gunumuzu
  Cevapla
 • levocan 3 ay önce Şikayet Et
  borsada sakın alkim ve alka almayın bunlar tam spek alanlar bin pişman sakın almayın
  Cevapla
 • hkm44tr 3 ay önce Şikayet Et
  Ülkenin kendi vatandaşı dolarize oluyorken bunu çözmek yerine dolara savaş açanlar neden yabancı yatırımcı dolarını bozup tl ye geçsin ki,adalet liyakat demokrasi insan hakları konularında güven verici bir süreç başlamaz ise sadece faiz arttırmak iş görmez güveni tesis öyle hızlı olmaz
  Cevapla
 • Rüstem 3 ay önce Şikayet Et
  kendi vatandaşını soydurdu yabancı gelin kar edin dendi kumar borsasında realite bu
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Madem yabancı alımı var doların düşmesi gerekirken neden hala yükseliyor dolar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle