Altın fiyatları ne kadar oldu

Altının gramı, haftaya yükselişle başlamasının ardından 1990 lira seviyesinde işlem görüyor.

GİRİŞ 15.01.2024 09:48 GÜNCELLEME 15.01.2024 11:11
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Cuma günü altının ons fiyatındaki artışa paralel değer kazanan altının gram fiyatı, günü yüzde 1,27 yükselişle 1980 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı yeni haftaya da değer kazancıyla başlamasının ardından saat 10.00 itibarıyla yüzde 0,4 artışla 1990 lira seviyesinde bulunuyor. Aynı dakikalar itibarıyla çeyrek altın 3 bin 330 liradan, cumhuriyet altını 13 bin 570 liradan satılıyor.

Yükseliş eğilimini üst üste üçüncü işlem gününe taşıyan altının ons fiyatı, yüzde 0,3 artışla 2 bin 55 dolardan alıcı buluyor.

Analistler hafta boyunca takip edilecek yoğun veri gündeminin yatırımcıların odağına yerleştiğini belirterek, söz konusu verilerden alınacak sinyallerin emtia fiyatlarının yönü üzerinde etkili olabileceğini kaydetti.

Önemli merkez bankaların, şahin para politikalarının sonuna geldiğine yönelik öngörüler güçlü kalmaya devam ederken, faiz indirimlerine ne zaman başlanacağına dair belirsizlikler varlık fiyatları üzerinde belirleyici olmayı sürdürüyor.

Analistler, para piyasalarındaki fiyatlamalarda ABD Merkez Bankasının (Fed) ocakta faizi sabit bırakacağına kesin gözüyle bakıldığını ifade ederek, bankanın mart toplantısında yüzde 73 ihtimalle faiz indirimlerine başlayacağının öngörüldüğünü dile getirdi.

Bugün yurt içinde bütçe dengesi, yurt dışında ise Avro Bölgesi'nde sanayi üretimi verilerinin takip edileceğini belirten analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 2 bin 60 ve 2 bin 80 dolar seviyelerinin direnç, 2 bin 40 ve 2 bin 20 dolar seviyelerinin destek konumunda olduğunu aktardı.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 5
 • Orhan 2 ay önce Şikayet Et
  Gıda, temizlik gibi temel tüketim ürünlerinin son 3 yıllık fiyat artışına göre bu gün altının gramı 3000 ₺ olması gerekir. Fakat maaşların sürekli enlasyonun çok altında bırakılması nedeniyle maaşlardan tasarruf edilememektedir. Bu sebepledir ki altın alımı çok sınırlı olup Altın fiyatları bir ileri bir geri gidip geliyor. $/₺ baritesi Altın fiyatlandırmasında tek etken.
  Cevapla
 • İst 2 ay önce Şikayet Et
  3500 den aşağı çeyrek satan yok.
  Cevapla
 • Toprak 2 ay önce Şikayet Et
  Altınları devletin güven verdiği limanlarda muhafaza edin aman aman yine altın hırsızlık haberleri duyuyorum yada gücünüz yetiyorsa üretime, imalata, ihracata, işkurmaya, işvermeye, istihdama yönelin derim, hemi ülkemiz, hemi siz daha çok kazanın.
  Cevapla
 • misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Tabi tabi, devletin bankasında altın hesabında tutuyorum, aylarca benden alım satım komisyonu aldı kuyumcudan fazla. Şimdi altının saflığı ile oynayıp, alım satım komisyonu almıyorum diyor. Ha mesai saatleri dışında alım satım arasında 100 TL nin üzerinde makas koyuyor. Kendimi çok güvende hissediyorum inan. Neden istihdama yöneleyim? Bu ülkede istihdam yönelen mi kazanıyor, rantçımı?
  Cevapla
 • Piyasacı 2 ay önce Şikayet Et
  Nerennin altın piyasası bu yanıltıcı rakamlar vermeyin. Çeyrek en az 3400den işlem görüyor. İş bilmiyorsanız haber yapmayın....
  Cevapla