Markette 20 lira olan limon, bahçede 1 lira

Adana'da birçok üreticinin gelir kapısı olan limon, bahçede kilogram fiyatı 1 liranın altına düşerken ülke genelinde market raflarında ise 20 lirayı aşan fiyatlarda satılıyor.

GİRİŞ 13.01.2024 13:16 GÜNCELLEME 13.01.2024 13:16
Bu Habere 42 Yorum Yapılmış

Türkiye’nin narenciye ihtiyacının 3’te 1’nin karşılandığı Adana’da limon, bu yıl üreticisini üzdü. Bahçede kilogram fiyatı 1 liranın altına düşen limonun market rafındaki fiyatı ise 20 ile 25 lira arasında değişiyor. Bu fiyat uçurumunun tüketiciyi ve üreticiyi olumsuz etkilediğini anlatan Adana Tarım Platformu Başkanı Cahit İncefikir, rekoltenin de beklenenden fazla olmasıyla limonun dalında kaldığını belirtti. Geçen yıl 5,6 milyon ton civarında olan rekoltenin bu yıl 8 milyon ton olarak beklendiğini ifade eden İncefikir, limonun ihracatının iyi planlanması gerektiğini söyledi.

RAF ÖMRÜNÜ YİTİRDİ

Bahçede neredeyse bedavaya satılamayan limonun ülke genelinde marketlerde fahiş fiyatlara satışa sunulmasına vurgu yapan İncefikir, "Bu fiyat farkı tüketicinin alımını zorladı. Ayrıca dönem dönem uygulanan ihracat yasağı da pazarı elimizden kaçırmamıza neden oldu. Kasım ayına kadar hasat edilmesi gereken limon dalında kalarak raf ömrünü yitirdi. Ürünler yumuşamaya başladı. Dalında kalan limon kalitesini yitirdi. İhracat boyunu yitirdi. Üreticinin sıkıntısı, ürünü pazara sokamaması oldu. Artık ağaçlar budamaya girmek zorunda. Ürünleri kaldırmak gerekiyor. Limonun sanayiye sokulup meyve suyu, konsantre alanında kullanımı genişletilmelidir. Bunun yanı sıra iyi depolarda ihracat dönemine kadar muhafaza edilebilir” diye konuştu.

KAYNAK: DHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 42
 • Cak Cek Recep 2 ay önce Şikayet Et
  Hal yasası çıkacak.
  Cevapla
 • Recep 2 ay önce Şikayet Et
  Devlet ne iş yapiyor. En azından vatandaşa sahip cikmasi gerekmez mi
  Cevapla
 • Misafir58 2 ay önce Şikayet Et
  Hal kimlerin elinde devlet buralara niçin giremiyorkeş para kimin elinde hal toplu taşımacılık vs
  Cevapla
 • Dadaş 2 ay önce Şikayet Et
  Tefeciler işin içinde olduğu sürece bu sistem değişmez çünkü bütün sebze halleri onların elin ne fiyat uygularsa tefeci o sekil satılıyor
  Cevapla
 • nasri 3 ay önce Şikayet Et
  Buna bir çözüm bulunamadı malesef. Kümden korkuyorsunuz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle