Altında 'seçim dopingi'! 76 ülke sandık başına gidiyor

Dünya genelinde bu yıl 76 ülkenin seçimlerde sandık başına gidecek. Daha önceki deneyimler belirsizlik dönemlerinde altın fiyatlarının yükseldiğini gösteriyor. Altın için özellikle ABD seçimlerinin büyük önem taşıdığı belirtiliyor.

GİRİŞ 12.01.2024 18:54 GÜNCELLEME 12.01.2024 18:55
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Piyasalar Fed’in faiz patikasında önümüzdeki aylarda atabileceği adımlar hakkında ipuçları aramaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta piyasalar ABD’den gelen güçlü istihdam verisini takip etmiş ve yükselen dolar altını baskılamıştı. Verilerin yarattığı oynaklık sürerken, 2024 yılı senaryoları altın lehine yapılmaya devam ediyor. Bu yıl dünya nüfusunun yüzde 50’sinden fazlası genel seçimler için sandık başına gidecek. Bunun altına yükseliş olarak yansıyacağı tahmin ediliyor.

KISA VADEDE AŞAĞIDA 2.020 YUKARIDA 2.065$ ÖNEMLİ

Fed, 2023 yılının son toplantısında 2024 yılında 25’er baz puan olmak üzere 3 faiz indirimi öngörmüştü. Bu sebeple bu faiz indirimlerinin ne zaman başlayabileceğine dair ipuçları ABD’den gelecek olan ekonomik verilerde aranıyor. Haftaya 2.044 seviyelerinde başlayan ons altın hafta içerisinde aşağı yönlü hareketlenmeler ile 2.016 seviyelerini test etmişti. Uzmanlara göre fiyatlar aşağı giderse 2.020 ve 2.000 dolar destek olarak, yön yukarı olursa 2.065 ve 2.085 dolar direnç olarak izlenmesi gereken seviyeler.

SEÇİMLERİN GETİRDİĞİ BELİRSİZLİK ALTIN İÇİN POZİTİF

2024 yılı için genel görünüm ise yükseliş yönünde. 2024’ün seçim yılı olması önemli. Dünya nüfusunun yüzde 50’sinden fazlası yani küresel altın talebinin yüzde 40’ını kapsayan 76 ülkede ulusal seçimlerde sandık başına gidilecek. Hindistan ve ABD, 2023 yılı üçüncü çeyrek itibariyle yıllık toplam 655 tonluk taleple genel seçime gidilecek en büyük altın tüketicisi ülkeler. Hükümet politikalarındaki değişimlerin dolar ve küresel makroekonomi üzerindeki etkisi göz önüne alındığında, altın için özellikle ABD başkanlık seçimlerinin büyük önem taşıdığı belirtiliyor.

ABD SEÇİMLERİNDEN ÖNCEKİ 3 AYDA %3.14 PRİM YAPTI

Daha önceki deneyimler, altın fiyatlarının ABD seçimleri öncesinde yükselme eğiliminde olduğunu gösteriyor. Altın, 2000 yılından bu yana seçimden önceki üç ayda yüzde 3,14 oranında artış gösterdi. Aynı döneme denk gelen diğer üç aydaki ortalama değişimin sadece yüzde 1.8 olması, seçimlerin altına yukarı yönlü destek verdiğini gösteriyor.

Ekonomik politika belirsizliklerinde seçim öncesi yaşanan artış altın için pozitif. Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump, yeniden seçilmesi durumunda Başkan Joe Biden’ın ekonomi politikalarından bazılarını geri çekeceğini belirtiyor. Altın fiyatı, 2021’den bu yana ABD ekonomi politikası belirsizliklerini gösteren endeksten ayrıştı ve endeks düşerken altın yükseldi. Tarihsel olarak endeks hızla yükseldiğinde altında da yükseliyordu. Değerli metal işlemcisi Heraeus tarafından yapılan değerlendirmeye göre, 2024’te hem durgunluk riskinden hem de Trump’ın olası yeniden seçilmesinden kaynaklanan daha büyük belirsizlik, altın fiyatlarının daha da yükselmesine neden olabilir.

ALTIN SON 24 YILIN 20’SİNDE YÜKSELDİ

Sarı metal 2023 yılında birçok varlıktan daha iyi kazandırdı. Metallar arasında yüzde 13.10 getiriyle en çok getiri sağlayan ürün oldu. ABD Hazine Tahvilleri, ABD Doları, kurumsal tahviller, petrol ve emtia endeksinden daha iyi getiri sağlayan altın; 2023 ortalama fiyatı 1.943 dolar ile art arda sekizinci yıllık kazancını elde etmeyi başardı. Altın şu anda son 24 yılın 20’sinde, yani zamanın yüzde 83’ünde yükseldi.

KAYNAK: EKONOMİ/EVRİM KÜÇÜK
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 7
 • A.A.A 3 ay önce Şikayet Et
  Altının gerçek reel değeri.: 8.500 $ (31,1 Gramm) Amerika, Altını kadar Para basacağım dedi Fakat kimse bunu kontrol etmediği için Doları bastıda bastı, bastıda bastı.. Bu günün Ekonomik krizini Amerikanın Karşılığı olmayan Doları ($) yaptı! Şimdi göz boyamak için her yerde Savaş çıkarıyor Yoksa Dünya Amerikanın Boğazını Boğar.!!
  Cevapla
 • Gariban ciftci 3 ay önce Şikayet Et
  Altin puslu havayı sever
  Cevapla
 • Mustafa 3 ay önce Şikayet Et
  Altını veya dövizi çıkarken değil düşerken alırsan kazanırsın. ytd
  Cevapla
 • yıldırım 3 ay önce Şikayet Et
  iyi haber parayı altına çevirelim sürekli artıyor.
  Cevapla
 • Ali 3 ay önce Şikayet Et
  Ne kadar saçma yorum. ABD de bizde de her 4-5 yılda bir seçim yapılıyor. Spekülatörler seçimleri bahane ederek altın ve döviz üzerinden algılar ile vatandaşı yönlendiriyorlar. Dolayısı ile suni bir ortam yaratılarak gelirlerini katılıyorlar. Sonucunda da bize hayat pahalılığı ve enflasyon olarak geri dönüyor. Gündeme gelmese altın da döviz de bu kadar yükselmez.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle