Altın, son 1 yılda yaklaşık yüzde 90 kazandırdı

Altın fiyatları yükseldi, enflasyondan korunmak isteyen vatandaşlar altın yatırımına yöneldi. Gram altın fiyatı geçtiğimiz Ocak ayından bu yana yaklaşık yüzde 90 oranında artış gösterdi.

Altın, son 1 yılda yaklaşık yüzde 90 kazandırdı
Altın, son 1 yılda yaklaşık yüzde 90 kazandırdı
GİRİŞ 10.01.2024 15:47 GÜNCELLEME 10.01.2024 15:47
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Altın fiyatları yükselişini sürdürerek yatırımcısının ilgisini çekmeye devam ediyor. 2023’ün Ocak ayında bin 100 lira seviyelerinde fiyatlanan gram altın bugün Kapalıçarşı’da 2 bin 50 liradan satılıyor.

Son 1 yılda yaklaşık yüzde 90 getiri sağlayan altın güvenli liman olarak da ilgi çekiyor. Kapalıçarşı’da çeyrek altın 3 bin 372 liradan, yarım altın 6 bin 735 liradan, tam altın 13 bin 426 liradan alıcı buluyor.

''Enflasyondan korunmak isteyen vatandaşlar altın yatırımına yöneldi''

Altın fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Kapalıçarşı’dan kuyumcu Anıl Şengül, ''Kapalıçarşı’da gram altın 2 bin 50 lira civarında alıcı buluyor. Geçen seneye göre altın yüzde 90 civarında artış gösterdi. Enflasyondan korunmak isteyen vatandaşların altına yöneldiğini gördük. Sarrafiye grubu altınlara talep var, yatırım amaçlı alındığı için işlemesiz altınlar tercih ediliyor'' dedi.

Altının yükseliş nedenlerinden de bahseden Şengül, ''Tüm dünyada enflasyon sorunu var. İsrail’in Filistin’e saldırıları var. Geçen sene de Rusya - Ukrayna savaşı altına yükseliş olarak yansıyordu. Küresel riskler nedeniyle altın fiyatları artıyor. Altın bu dönemlerde güvenli liman olarak dikkat çekiyor'' diye konuştu.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 1
  • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
    Kim kendini kandır mısın kazanan yok hep birlikte kaybediyoruz neyi mi insanlığın herkesin gözünü para hırsı bürümüş sanki ticaretimiz altın la TL ne kadar derini kaybederse altın dolar döviz fiyatları uçuşa geçiyor neden garibanın ne altını nede doları olur dünyalık sizin olsun ahiretlik garibanın olsun yeter...
    Cevapla