Balıkçı tekneleri deniz suyunun soğumasını bekliyor

Karadeniz'de balıkçı tekneleri, azalan balığın çoğalması için deniz suyunun soğumasını bekliyor.

Balıkçı tekneleri deniz suyunun soğumasını bekliyor
Balıkçı tekneleri deniz suyunun soğumasını bekliyor
GİRİŞ 09.01.2024 21:07 GÜNCELLEME 09.01.2024 21:07
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Düzce'nin Karadeniz'e açılan kapısı Akçakoca'da balıkçı tekneleri karın denize düşmesini bekliyor. Akçakoca Balıkçı Barınağı'ndaki bekleyişini sürdüren balıkçılar, denizin soğumasıyla balıkların açığa çıkacağını ve ağlarının dolacağını umut ediyor.

Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, "Son zamanlarda havaların çok sıcak gitmesinden dolayı balıkta biraz azalma oldu. Karadeniz'de hamsi avcılığı hala devam ediyor ama boyutlarında biraz küçülme olduğu için tezgahlarımıza çok yansımadı. Kasım ayında bol hamsi dönemi yaşadık. Son zamanlarda hamsi küçüldüğü için bölgemizde avcılık yapamıyoruz. Trol avcılığımız devam ediyor. Barbun, istavrit, mezgit ve kalkan, kıyı balıkçılığımızda tirsi, kefal, levrek mevcut. Kötü bir avcılık sezonu değil. Havaların sıcak gitmesinden dolayı balıklarda dağılma ve azalma oldu. Önümüzdeki günlerde havanın soğumasını bekliyoruz. Bununla birlikte balıklar bir araya toplanarak daha fazla avcılık olacak ve bu fiyatlara da yansıyacaktır" dedi.

"Ağlarımız denizde"

Teknelerin hava muhalefetinden dolayı barınağa sığındığını belirten Karakaş, "Hava muhalefetinden dolayı tekneler çıkamadı. Aslında sabah çıktılar ama açığa lodos rüzgarı çok sert vurduğu için tedbir amaçlı barınağa tekneler geri döndü. Ağlarımız denizde" şeklinde konuştu.

 

KAYNAK: İHA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 2
  • cahit 3 ay önce Şikayet Et
    Fakiri gözetmediğiniz sürece çok beklersiniz fakir balık alabilmek için nasıl bekliyorsa
    Cevapla
  • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
    eyvah deniz soğudu hava soğuk balığa zam gelir bide su ısınınca zam gelir neyse iki defa çok değil
    Cevapla