Araç alacaklara önemli uyarı: Bazı markalar fiyatları değiştirdi

İMAS Başkanı Hayrettin Ertemel "2023 model stok sayısı azalmış modellerin liste fiyatında bir miktar fiyat artışlarına gidildiğini gözlemliyoruz. Benzeri durum stoku halen yüksek olan modeller için de yaşanabilir" dedi.

GİRİŞ 05.01.2024 09:51 GÜNCELLEME 05.01.2024 10:02
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Yeni yıla girerken birçok ürüne zam geldi. Bu ürünler arasında otomobiller de bulunuyor. Ancak son dönemde alınan önlemlerle bazı markalarda düşüş görülürken bazı markadalar da ise artış görüldü.

BAYİLER 2023 STOKLARINI BİTİREBİLDİ Mİ?

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel merak edilen soruları cevapladı.

Ertemel açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

2023 yılsonu kampanyaları, piyasa koşulları ve oluşturulan uygun zemin neticesinde istisnai olarak yüksek oranda indirimler ve çok cazip finansman destekleriyle beraber ağustos ayında başlamıştı. Süreç içerisinde %20’ye varan indirimli fiyatlar ve oldukça düşük oranlarla kredi olanakları tüketicilere sunuldu. Ocak 2024 itibarıyla bazı modellerde 2023 model stokları oldukça azalırken, bazı modellerde ise şubat/mart aylarına sarkabilecek stok adetleri mevcut.

KAMPANYALAR SÜRÜYOR MU?

Kampanyalar genel olarak her marka ve modelde uygulanıyor. Öte yandan 2023 model stok sayısı azalmış modellerde kampanyaların sonlandığını ve liste fiyatında bir miktar fiyat artışlarına gidildiğini gözlemliyoruz. Benzeri durum stoku halen yüksek olan modeller için de yaşanabilir. Bu araçlarda da stoklar belirli bir seviyenin altına düştüğünde kampanyalar sonlanacaktır. Benzer şekilde bir miktar fiyat artışları görebiliriz.

LİSTE FİYATI ÜZERİNDEN İNDİRİMLER SÜRÜYOR MU?

Yeni yıl maliyetleri bir miktar artan döviz kuru gibi sebeplerle otomobil fiyatlarının belirli bir oranda artacağını öngörmekteydik. Markalar müşterilerine birebir irtibat noktasında indirimli liste fiyatından da iskonto uygulayabiliyorlar. Aralık ve Ocak aylarında baktığımızda, birebir irtibat noktasında sunulan bu ek indirimlerin Ocak ayında azaldığını ve bu sebeple fiyat artışı yapılmayan otomobillerde de fiyatların Aralık ayına kıyasla bir miktar arttığını görmekteyiz. Öte yandan bazı modellerde Henüz yeni yıl gelmeden bir miktar fiyat artışları yapılmıştı. Kısa bir zaman içerisinde tüm markalardaki yeni fiyatlamalar paylaşılacaktır.

 ‘STOKLAR YENİ YILA SARKTI’

2023 yılı başlarında ülkemizde otomotiv piyasasının oldukça hareketli olması ve global üretimin artması sebebiyle üreticilerden yüksek miktarda siparişler talep edilmişti. Yılsonuna doğru talebin düşmesi, yüksek miktarda stokun 2024 yılına sarkmasına sebep oldu.

Bazı markalarda şubat/mart ayına kadar devam edebilecek 2023 model stok adedi mevcut. Var olan mevcut stoklar ve otomotiv piyasasında beklenen daralma sebebiyle, bu yıl sipariş adetleri çok daha az olacaktır. Öte yandan global olarak otomobile olan talepte de bir düşüş söz konusu. Dolayısı ile üretim adetleri düşebilir. Tüm bu etkenler bir araya geldiğinde 2024 model araçların ülkemize girişi bazı modellerde şubat/mart ayını, bazı modellerde ise nisan/mayıs aylarını bulabilir.

2023 ÜRETİMLİ ARAÇ ALMAK MANTIKLI MI?

Şu an gerek sıfır gerek ikinci el otomobillerde oldukça cazip fiyatlar tüketicilere sunuluyor. Yeni yıl maliyetleri, döviz kuru gibi sebeplerle otomobil fiyatları 2024 yılında bir miktar artış gösterebilir. Ancak bu artışlar geçmişteki gibi hızlı ve olağan dışı olmayacaktır. Öte yandan 2024 model yılı araçların ülkemize girişinin zaman alması ve maliyetlerinin o günkü döviz kuruyla belirleneceği düşünüldüğünde, mevcut fiyatlar tüketici açısından daha cazip kalabilir. Otomobil almayı düşünen vatandaşlarımız bu faktörleri göz önüne alarak, bütçe ve ihtiyaçları doğrultusunda kararlarını verebilirler.”

KAYNAK: MİLLİYET
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 10
 • cigo 3 ay önce Şikayet Et
  hani araç yoktu, bu stoklar nerden çıktı. elinde 2023 model araç olan tüm firmalar cezalandırılmalı. millet araç almak sıraya giriyordu pahallı araç sattılar hep.
  Cevapla
 • Aras 3 ay önce Şikayet Et
  Arkadaş bizim millette bir tuhaf ,herkes araba almayın fiyatlar düşecek deniyor,ama adamlar 1 milyon üzerinde satış yapıyorlar, ozaman kimse sızlanmasın arkadaş millette para var yani
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Millet para yok diye dert yanıyor ama bit dünya sıfır araba satılıyor. ikinci el de öyle. Almasalar fiyatları düşürecekler
  Cevapla
 • Serseri 3 ay önce Şikayet Et
  Dolar dursa ne olur ülkemizde enflasyon diye bir canavar var sigara içki mozat benzin bunlar başta olmak üzere sürekli artıyor bunlar artınca gıda sektörü dururmu oda artıyor bu milletin dolarla işi Yok ülkeyi iyi yonetebilen enflasyonu düşürmede yukselmesin diye koruyucak insanlar lazım yoksa 10 .15 yıla kötülükler bizi bekliyor
  Cevapla
 • 1878 3 ay önce Şikayet Et
  Bayiler beter olsun, indirim bahane elindekileri satmak. yenileri vatandaşa kaptırmak
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle