TÜED'den emekliye seyyanen zam talebi

Türkiye Emekliler Derneği Başkanı Ergün, en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine yükseltilmesi için çağrı yaptı.

TÜED'den emekliye seyyanen zam talebi
TÜED'den emekliye seyyanen zam talebi
GİRİŞ 04.01.2024 13:46 GÜNCELLEME 04.01.2024 13:49
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine yükseltilmesi talebinde bulundu.

Ergün, asgari ücretin 2024 yılı için brüt 20 bin 2 lira, net 17 bin 2 lira olarak belirlendiğini anımsattı.

2023 yılı enflasyonunun tüketici fiyatlarında yüzde 64,77 olarak hesaplanmasıyla memur ve memur emeklisinin maaşına yüzde 49,25, işçi ve Bağkur emeklilerinin aylıklarına ise yüzde 37,57 artış yapılacağını belirten Ergün, şunları kaydetti:

"Fiyat algısının kalmadığı ortamda, TÜİK enflasyonunun piyasa gerçeklerinden daha da uzaklaşması ve yüksek yaşam maliyeti, emekliyi çok büyük yoksulluğa doğru sürüklüyor. Hükümet yetkililerinin ve parlamentonun piyasanın gerçeklikleriyle yüzleşmesi gerekiyor. Açıklanan enflasyon oranları ve yapılan hesaplamaların hayatın olağan akışına aykırı olduğu aşikar."

"EMEKLİNİN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ İNTİBAK"

Memur ve memur emeklilerine uygulanacak yüzde 49,25'lik zamla emekliler arasındaki gelir adaletsizliğinin arttığına dikkati çeken Ergün, taleplerini şöyle sıraladı:

"Bu durumun ortadan kaldırılması emeklilerin ortak beklentisidir. TÜED olarak, en düşük emekli aylıklarının asgari ücrete çekilmesini, bütün aylıklara seyyanen zam uygulanmasını ve üzerine emekli zammı uygulanmasını istiyoruz. Bu artışların Hazine'ye oluşturacağı yük, emeklinin insan onuruna yaraşır bir hayat sürmesinden daha önemli değildir."

Emeklisi mutlu bir toplum için kalıcı, kapsayıcı ve emeklisini kalkındıran bir modelle geçilmesi çağrısında bulunan Ergün, "Emeklinin sorunlarının gerçek çözümü intibaktır. Meclis'ten talep ve beklentimiz bir an evvel intibak sürecinin başlatılması ve gerekli yasal düzenlemenin yapılmasıdır." değerlendirmnesini yaptı.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 34
 • konya'dan 6 ay önce Şikayet Et
  Allah c.c sizlere merhamet versin ssk emeklilerini rezil kepaze ettiniz. Cumhurbaşkanımızın ssk emekli düşmanlığıni anlamış değiliz ne varsa memur ve memur emeklileri verin bakalım bizde sizleri Allah'tan korkarlar diyerek 22 yıldır oy verdik bundan sonra kesinlikle oy yok Rabbim inşaallah sizleride bizim durumumuza düşünsünde o zaman anlardınız MERHAMET SIZLER.
  Cevapla
 • Ali 6 ay önce Şikayet Et
  emekli maaşı en düşük maaş oldu artık
  Cevapla
 • Misafir 6 ay önce Şikayet Et
  memurları doyurursak ülke düze çikar
  Cevapla
 • Sefer 6 ay önce Şikayet Et
  Emekliler yok sayılıyor
  Cevapla
 • Misafir 6 ay önce Şikayet Et
  Ben bir AKP li olarak emeklilerin insan yerine konulmamasını kınıyorum
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle