Borsa yatırımcıları dikkat: İşte 2024'te kazandıracak hisseler ve sektörler!

2023'te yüzde 35 değer kazanan Borsa İstanbul'da, 2024'ün daha pozitif geçmesi bekleniyor. ALB Yatırım Başekonomisti Doç. Dr. Filiz Eryılmaz, borsada öne çıkacak hisseleri ve sektörleri Haber7'ye anlattı.

GİRİŞ 04.01.2024 15:00 GÜNCELLEME 04.01.2024 17:42
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,13 yükselişle 7 bin 421 puandan başladı. 2023'ün tamamında yüzde 35 değer kazanan borsada, 2024'e dair beklentiler merak konusu. ALB Yatırım Başekonomisti Doç. Dr. Filiz Eryılmaz, borsada 2024 yılında kazandırma potansiyeli olan sektörleri açıkladı. 

2024'TE BORSADA HANGİ SEKTÖRLER KAZANDIRIR?

"Hem küresel hem de yerelde 2024 yılı finansal piyasalardan para kazanmanın zor olacağı bir yıl olacak" diyen Eryılmaz, yatırımcıların portföylerini oluştururken hangi yatırım aracına ne kadar yatırım yapacağına dikkatli ve bilinçli bir şekilde karar vermesi gerektiğinin altını çizdi. Eryılmaz "Borsada sektör bazında da hisse bazında da çok seçici olunması gereken bir dönemdeyiz. Yanlış hisse seçimi yatırımcıların ciddi kayıplar yaşamasına neden olur" dedi.

2024'te yılın ilk yarısında ve ikinci yarısında ekonomik konjektörün birbirinden farklı olacağını belirten Eryılmaz, yılın ilk çeyreğinde enflasyonun yüzde 75'e kadar yükseleceğini, dolayısıyla da gıda ve perakende sektörünün güçlü karlılıklarını devam ettireceğini ifade etti. Eryılmaz, gıda ve perakende sektörünün yanı sıra enflasyon karşısında sigortacılık, telekomünikasyon sektörlerinin de güçlü performans sergileyeceğinin altını çizdi.

Türkiye'nin CDS'lerinde geri çekilmelerin başlamasının ve kredi derecelendirme kuruluşlarının not artışına gideceğine dair beklentilerin bankacılık sektöründe de karlılıkları artıracağına işaret eden Eryılmaz,  özellikle özel bankaların yatırımcılara yüksek getiri sağlayabileceğini belirtti.

"OTOMOTİVDE FİYATLAR YAVAŞLAYACAK"

Çimento ve savunma sanayii sektörlerinin de 2024'te ön plana çıkacağını söyleyen Eryılmaz, otomotiv sektöründe bir yavaşlama olabileceğini, yatırımcıların bu noktada dikkat etmesi gerektiğini ifade etti. 

YATIRIMCI HİSSE SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Finansal okur yazarlığın güçlü olması gerektiğini vurgulayan Eryılmaz, doğru hisse seçimi için bankalardan veya aracı kurumlardan destek alınması gerektiğinin altını çizdi. "Doğru hisse seçiminde hem temel hem de teknik analizin önemi çok büyük" dedi. Hisse bazlı yatırım yapacak yatırımcıların bu süreci bankalar veya aracı kurumlarla yürütmesi gerektiğini belirten Eryılmaz, finansal okur yazarlığı yeterli düzeyde olmayan kişilerin yatırım fonlarına da yatırım yapabileceğine işaret etti. Türkiye ekonomisinin makroekonomik göstergelerinin şirketlere nasıl yansıyacağını iyi değerlendirmek gerektiğine işaret eden Eryılmaz, "Makroekonomiden başlayarak mikroekonomiye, yatırım yapmak istedikleri şirketin veya şirketlerin teknik analizine kadar detaylı araştırma yaparak yatırım yapılmalı" ifadelerini kullandı.

ALTIN İÇİN TARİH VERİLDİ

ABD'de ve Avrupa'da merkez bankalarının faiz indirimine başlayacağı beklentisinin altını yukarı yönlü desteklediğine işaret eden Eryılmaz, "Önemli olan altının ne zaman yükselemeye başlayacağı, asıl soru bu" dedi. Altın fiyatlarında güçlü yükseliş için biraz daha zaman olduğuna işaret eden Eryılmaz, ons tarafında 2 bin 100 doların kritik bir seviye olduğunu, bu seviyede kalıcı olunması halinde 2 bin 300 dolara kadar ons altının yükselebileceğini belirtti.

Haziran veya Temmuz gibi Fed'in faiz indirimlerine başlayacağını öngördüğünü ifade eden Eryılmaz, 2024'ün ikinci yarısı itibariyle altında güçlü yükselişin başlayacağının altını çizdi. Gram altında da tarihi zirvelerin görüleceğini belirten Eryılmaz, gram altının Dolar/TL'den değil ons altından destek alacağını vurguladı.

KAYNAK: HABER7
Derya Yüce Haber7.com - Editör-Muhabir
Haber 7 - Derya Yüce

Editör Hakkında

YORUMLAR 12
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Borsa kumar Haram İyi Araştırın para için Ahiretinizi Unutmayın ölüm var
  Cevapla
 • Guher 3 ay önce Şikayet Et
  MP,Loto ve Borsa tüm dünyada devletlere gelir getirir Borsa da 10 milyona yakın kişinin parası var büyüklüğü 10.6 Trilyon tl=300 Milyar $ seviyesinde
  Cevapla
 • Cevat 3 ay önce Şikayet Et
  Sen alma
  Cevapla
 • Tosya 3 ay önce Şikayet Et
  Borsa böyle ise kumar
  Cevapla
 • Zafer 3 ay önce Şikayet Et
  Borsa spukulatoru değiliz, ekonomist olmasakta turkiyede borsanın w024 de bu ekonomik cizelgelerle kazanç getirmeyecegini anlamak zor değil, makro ve mikro ekonomi diyerek global olmaya çalışan dünyada yabancı sermayeyi cekemedigimize göre bu büyüme ile birbirimize yetmeyeceğimiz aşikar,piyasada borsada A.Ş Olamayacak firmalar mevcut kurumsal olmayan firmaya ancak al satci güvenir,firma
  Cevapla
 • Cevat 3 ay önce Şikayet Et
  Türkiyenin ekonomisi ensesi vaka.
  Cevapla
 • levocan 3 ay önce Şikayet Et
  alkim kimya pişmanlıktır
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  alkim kimya almayın sakın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle