Araç sahipleri dikkat: ÖTV zammı benzin ve motorine yansıdı

2023 enflasyonunun belli olmasının ardından, akaryakıtta ÖTV oranı yüzde 25.6 oranında arttı. ÖTV zammı pompa fiyatlarına yansıdı.

GİRİŞ 04.01.2024 08:36 GÜNCELLEME 04.01.2024 12:36
Bu Habere 142 Yorum Yapılmış

TÜİK tarafından açıklanan 2023 enflasyon rakamları ardından, akaryakıta gelecek ÖTV oranı belli oldu. Benzin ve motorindeki ÖTV tutarı yüzde 25.6 oranında arttı.

Buna göre ÖTV tutarları 95 oktan benzinde 7,52 TL'den 9,45 TL'ye, motorinde 7,05 TL'den 8,86 TL'ye çıktı. 98 oktan benzinin ÖTV tutarı ise litrede 7,88 liradan 9,91 liraya çıktı. 

Güncel benzin ve motorin pompa fiyatları;

İstanbul'da motorin (mazot) litre fiyatı 39.33 TL liradan satılıyor.

Benzinin litresi ise ortalama 36.77 liradan satılıyor.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor.

Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 142
 • hatay 6 şubat 3 ay önce Şikayet Et
  komonist rejimiyle yönetilsek bu kadar soyulmazdık verha devlete çalışıyoruz haa kimse kormasın türkiye batar diye bu gidişle devlete bişe olmaz ama biz orta tabaka biteceğiz öyle görünüyor
  Cevapla
 • Ömer 3 ay önce Şikayet Et
  Lpg de arttı, sadece benzin dizel değil
  Cevapla
 • Kızılelma 3 ay önce Şikayet Et
  Akaryakıtta ötv kaaldırılsın
  Cevapla
 • Deli balta 3 ay önce Şikayet Et
  Gebze'de ve İstanbul'da ki gördüğüm bütün istasyonlar dün öğlen zammı yansıttılar! Hesap soracak bir babayiğit yok mu?
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  İyleşmez acılar çeke çeke burnundan gelir inşallah.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle