Rusya'dan 300 milyar dolar tehdidi! 'Elimizde liste var'

Şubat ayında yapılacak G7 zirvesinde 300 milyar dolarlık dondurulmuş Rus merkez bankası rezervlerine el koyma planının açıklanabileceği belirtiliyor. Moskova, el koyabileceği Batılı varlıklarının listesine sahip olduklarını duyurdu.

Rusya'dan 300 milyar dolar tehdidi! 'Elimizde liste var'
Rusya'dan 300 milyar dolar tehdidi! 'Elimizde liste var'
GİRİŞ 30.12.2023 12:02 GÜNCELLEME 30.12.2023 12:06
Bu Habere 58 Yorum Yapılmış

Moskova, Batı'nın 300 milyar dolarlık dondurulmuş Rus merkez bankası rezervlerine el koyması halinde ABD ve Avrupa ülkelerine karşı benzer adımı atacaklarını duyurdu.

"LİSTEYE SAHİBİZ"

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya'nın misilleme olarak el koyabileceği Batılı varlıklarının listesine sahip olduklarını söyledi.

G7 ülkelerinin şubat ayında bir araya gelerek dondurulmuş Rus varlıklarına el konulmasını mümkün kılacak yeni bir yasal teoriyi tartışacakları belirtiliyor.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov

UYGULAMAYI 'HIRSIZLIK' OLARAK NİTELENDİRDİ

Batı'nın böyle bir hamlesinin "hırsızlık" anlamına geleceğini belirten Peskov, bunun rezerv para birimlerine, küresel finans sistemine ve dünya ekonomisine zarar vereceği uyarısında bulundu.

Peskov, "Bu, uluslararası ekonominin ana parametrelerine önemli bir darbe olacak, uluslararası ekonomiyi baltalayacak. "Diğer ülkelerin ABD'ye ve ekonomik garantör olarak AB'ye olan güvenini sarsacak. Dolayısıyla bu tür eylemler çok ama çok ciddi sonuçlar doğuracaktır." ifadelerini kullandı.

Rusya'nın misilleme olarak el koyabileceği Batılı varlıkların belirli bir listesi olup olmadığı sorulduğunda Peskov, "Evet, var." dedi; listede hangi spesifik varlıkların olduğunu söylemedi.

300 MİLYAR DOLARLIK RUS VARLIĞI DONDURULDU

Moskova'nın Ukrayna savaşını başlatmasının ardından ABD ve müttefikleri Rusya'nın merkez bankası ve maliye bakanlığı ile işlemleri yasaklayarak Batı'daki yaklaşık 300 milyar dolarlık Rus varlığını bloke etti.

Reuters'a konuşan üç kaynağa göre, ABD ve İngiltere, son aylarda Belçika ve diğer Avrupa şehirlerinde bulunan Rus varlıklarına el koyma çabalarını hızlandırmak için çalıştı. Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ikinci yıldönümünde şubat ayında toplanacak G7 zirvesinde bu yönde daha güçlü bir bildiri yayınlanması planlanıyor.

KAYNAK: REUTERS
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 58
 • Yüksel Güneş 4 ay önce Şikayet Et
  Dünya.nin en BELALI, SİNSİ Ülkesi İngiltere AB.den ayrılma nedeni ABD. İle Dünyanın YER ALTI, YER ÜSTÜ kaynaklarını BERABER sömürmek.
  Cevapla
 • Kurdi 4 ay önce Şikayet Et
  Avrupanın gücü toplanıp filistinli sivilleri katletmeye yeter anca.o katil ordularınızın filistinin başınan üşüşmesini izleyen başta müslüman ülkeleri ve tüm ülkeler.bu büyük insanlık ayıbı hepimize yeter.haydi başka gündemlerle meşgul olalım hepimiz.insanız diye dolaşalım yer yüzünde haydiii
  Cevapla
 • M.Masman 4 ay önce Şikayet Et
  Aşağılık batılı ülke yetkilileri nalını çekecek ölmüş eşek arıyorlar. Bunlarla ancak Putin gibi liderler baş edebilir. Tabii ki TC. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin lideri Şi-, K.Kore lideri Kim de i listedeler. Ayakları azıcık tökezlese bu liderleri çiğ çiğ yiyecekler de güçleri pek yetmiyor.
  Cevapla
 • Dede 4 ay önce Şikayet Et
  Biz kimseye karismayalim iki tarafada ortak hareket edelim
  Cevapla
 • afacan 4 ay önce Şikayet Et
  rusya hakli hepsinin mallarina el koyacak onlar ne yapar ise yuz katini yapacak ve bunlara faiz uygulasin bu kadar paranin faiz yuz de yuz desin øden denecek
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle