Erdoğan'dan SPK ve BİST'e manipülasyon çağrısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Sermaye piyasalarını manipüle etmeye çalışan tamahkarlara meydanı boş bırakamayız. Gerek SPK, gerek BİST'ten bu konuda daha fazla hassasiyet göstermesini istiyoruz" dedi.

GİRİŞ 22.12.2023 16:35 GÜNCELLEME 22.12.2023 19:46
Bu Habere 72 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Borsa İstanbul 150. Yıl Gong Töreni'nde açıklamalarda bulundu.

Borsada manipülasyonlara karşı SPK ve BİST'e çağrı yapan Erdoğan "Daha kararlı duruş sergilememiz gerekiyor. İster siyasetçi ister ekonomist. Sermaye piyasalarını manipüle etmeye çalışan tamahkarlara meydanı boş bırakamayız. Gerek SPK, gerek BİST'ten bu konuda daha fazla hassasiyet göstermesini istiyoruz" dedi.

Enflasyonla mücadeleye yönelik mesaj da veren Erdoğan,  "Artış hızının kontrol altına alınmasıyla kaynak akışı hızlanacak." dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünde borsamızın 150. yaşını hep birlikte gururla kutluyoruz. 1985 yılında İMKB kuruldu, sonra farklı borsalarımızı tek çatı altında toplamaya karar verdik. VOB ve altın borsalarını 2013 yılında Borsa İstanbul markası altında birleştirdik. Borsamız daha entegre yapıya kavuştu. TVF entegresiyle birlikte BİST'i 2017 yılında TVF'ye dahil ettik. Böylece Borsa İstanbul'un yapısal dönüşüm süreci tamamlanmış oldu. 1.5 asırdır ülkemizin kalkınması, büyümesi için çaba harcayan borsamızın tüm mensuplarını şükranla yad ediyorum. BİST bünyesinde işlem gören şirketlerimizi de Türk ekonomisine yaptıkları katkılar için teşekkür ediyorum.

Borsamız 150 yıllık köklü tarihiyle 1.5 asırdaki inişli çıkışlı yolculuğunun şahitleri arasında yer alıyor. BİST'i Cumhuriyetimizin değil, küresel sistemin canlı tanıklarından biri olarak değerlendiriyoruz. Esasen milletimizin ekonomi ve finans alanındaki iz düşümlerinizi görebiliyoruz.

"OSMANLI'DAN MİRAS KALDI AMA GÖREVİNİ YAPAMADI"

Finans kapitalin 19. yüzyılın ortalarından itibaren sadece ekonomik getiri gayesiyle değil bundan daha ziyade kontrol peşinde konuştuğunun sayısız örneğiyle karşılaşıyoruz. Bu dönemde Galata'da Türkler kaybeder, levantenler kazanır algısı topluma genel kabul gören algı olarak yerleşmiştir. Her ne kadar borsamız bize Osmanlı'dan miras kalsa da uzun yıllar asli görevini yerine getirememiştir. Borsada yatırım yapmak yerine insanımızın günlük lisanına sirayet eden borsada oynama bunun yansımasıydı. Son olarak bunu 14-28 Mayıs seçimleri arefesinde bir kez daha gördük.

SPK VE BİSTE ÇAĞRI

Muhalefetin cumhurbaşkanı adayı Borsa İstanbul'u yıpratmayı amaçlayan bütüncül kampanya yürütüldü. Battık, bittik senaryolarıyla yatırımcı korkutuldu. Halbuki başta kıta Avrupası olmak üzere gelişmiş, kalkınmış ülkelerde farklı tablo söz konusudur. Buralarda ne siyasetçiler ülkenin sermaye piyasasını kötüleyerek seçim kazanma hayali kurar ne de sistem böyle bir manipülasyona izin verir.  Daha kararlı duruş sergilememiz gerekiyor. İster siyasetçi ister ekonomist. Sermaye piyasalarını manipüle etmeye çalışan tamahkarlara meydanı boş bırakamayız. Gerek SPK, gerek BİST'ten bu konuda daha fazla hassasiyet göstermesini istiyoruz.

"TÜRKİYE'NİN FİNANS MERKEZİ KONUMU GÜÇLENDİ"

İktidarımız döneminde finansal serbestiyet, serbest kambiyo rejimi ve küresel ekonomiyle entegrasyon temel prensibimiz oldu. 2002 yılından bu yana borsamızı gazino kapitalizminin cenderesinden kurtarmayı başardık. Yatırım, üretim, istihdam planlama ve ihracata dayalı ekonomik atılımları sürdürürken ekonomi ve finans sistemimizde birçok düzenleme yaptık.Sermaye piyasamız ve borsamız köklü dönüşüm geçirdi. İFM'nin hizmete girmesiyle birlikte Türkiye'nin finans alanındaki merkezi konumu daha da güçlendi.

"255 MİLYAR DOLARLIK ULUSLARARASI YATIRIM GELDİ"

Son yıllarda Türk borsasına yönelik teveccühün içeride ve dışarıda giderek arttığını müşahede ediyoruz. Türkiye borsa üzerinden yabancı sermaye çekmeyi yani ekonomik büyümesine finansman temin etmeyi sürdürüyoruz. Tüm dünyada risk iştahının düştüğü dönemde uyguladığımız mali programın sonucu olarak Türkiye çekim merkezi vasfını koruyor. 21 yılda 255 milyar dolardan fazla uluslararası yatırım çekmiş ülke olarak önümüzdeki dönemde sermaye piyasalarımızın daha da derinleşmesine ağırlık vereceğiz. Katılım finans ve İslami yatırım araçları konusunda çok ciddi potansiyel olduğu anlaşılıyor. Vatandaşın gönül huzuruyla birikimlerini değerlendireceği iklimi tesis etmekte kararlıyız.

ENFLASYON MESAJI

Enflasyondaki artışın kontrol altına alınmasıyla birlikte ülkemize yönelik kaynak akışının hızlanacağına inanıyoruz. Risk primindeki gerileme, sermaye piyasalarımızda da hissedilecektir. Enflasyondaki dengelenmeye bağlı olarak borsanın derinliği artacak. Yeni, özgün ve çığır açan projelerle BİST'in Türkiye Yüzyılı vizyonumuza omuz verdiğini görmekten memnuniyet duyuyorum.

ERDOĞAN'DAN BISTECH PAYLAŞIMI

ERDOĞAN'IN TEŞRİFLERİYLE BORSA İSTANBUL'UN 150. YIL DÖNÜMÜ GONGU ÇALDI

Borsa İstanbul’un 150. Kuruluş Yıl Dönümü münasebetiyle düzenlenen Gong Töreni, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, TBMM Başkanı Numan KURTULMUŞ, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK, Eski Başbakan Tansu ÇİLLER, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı İbrahim Ömer GÖNÜL, İMKB Kurucu Başkanı Muharrem KARSLI ve Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Erişah ARICAN ile Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz ERGUN’un katılımıyla gerçekleşti. 150. yıl gongu, Borsa İstanbul Yerleşkesi’yle eş zamanlı olarak, Kütahya İli’nin Çavdarhisar İlçesinde bulunan dünyanın ilk borsası olan 1750 yıllık Aizanoi Antik Kenti’nde, Kütahya Valisi ve Çavdarhisar Kaymakamı katılımıyla çalındı.

 

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 72
 • Memo 4 ay önce Şikayet Et
  Bist teki şirketlerin bazı patronları borsacılık oynuyor bunları istihbarat ortaya çıkarmalıdır patronlar zengin hisseler fakir olmaz böyle yıllardır borsaya yatırım yaptık ve herzaman zarar ediyoruz
  Cevapla
 • Naneky 4 ay önce Şikayet Et
  Ve borsa düstü
  Cevapla
 • Mizah 4 ay önce Şikayet Et
  Beş milyar doları da betona gömdü adam mutlu mesut sırıtarak her akşam konuşacak bir yer buluyor. Bulun bizden uzakta bulun ama mutlaka bulun.
  Cevapla
 • Mahmut 4 ay önce Şikayet Et
  20.yıldır bostan korkulu musun .
  Cevapla
 • Ahmet Yanık 4 ay önce Şikayet Et
  Bank of amerika denenen kurum hisseleri toplayıp piyasayı mahvediyor. Halka arzda küçük yatırımcılar hayal kırıklığına uğradı. Eksiden başlayan endeksle halk soyuldu. Batık şirketler borç ödetmek için halka arz edildi. Küçük yatırımcılar şirketler için finansman sağlayacaktı lakin bazı firmalar ve yabancı banka bunu mahvetti. Bundan sonra küçük yatırımcı borsa ve halka arzdan uzak duracak.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle