Bakan Şimşek'in yatırım turunun yeni durağı İspanya olacak

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in, yatırım turunun yeni durağı İspanya olacak. Hafize Gaye Erkan'ında yer alacağı görüşmelerde 2 trilyon doları yöneten 30'un üzerinde banka ve fon yöneticisiyle de bir araya gelecek.

Bakan Şimşek'in yatırım turunun yeni durağı İspanya olacak
Bakan Şimşek'in yatırım turunun yeni durağı İspanya olacak
GİRİŞ 11.12.2023 10:55 GÜNCELLEME 11.12.2023 10:55
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e, başkent Madrid'deki temaslarında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan da eşlik edecek.

Şimşek ve Erkan, 14-15 Aralık'ta düzenlenecek yatırımcı toplantıları ve konferansına katılacak. Şimşek burada, toplam cirosu 600 milyar avroyu aşan 80'in üzerinde İspanya merkezli küresel şirketin üst düzey yöneticisiyle buluşacak.

Şimşek, Erkan'ın da yer alacağı görüşmelerde 2 trilyon doları yöneten 30'un üzerinde banka ve fon yöneticisiyle de bir araya gelecek.

Bakan Şimşek'in ziyaretinde Türk-İspanyol şirketlerinin üçüncü ülkelerde işbirliği yapmasına ilişkin konular da ele alınacak. Buna göre, her iki ülke şirketlerinin güçlü olduğu pazarlardaki fırsatlar değerlendirilecek. Böylece, Türk şirketlerinin Latin Amerika, İspanya şirketlerinin de Türk Cumhuriyetleri ve Kafkaslarda daha fazla iş yapmasının önü açılacak.

Ziyareti kapsamında İspanya Ekonomi, Ticaret ve İşletmeden Sorumlu Birinci Başkakan Yardımcısı ve Bakanı Nadia Calvino Santamaria ile görüşecek olan Şimşek, İspanya Merkez Bankası ve Basel Bankacılık Denetleme Komitesi Başkanı Pablo Hernandez de Cos ile de görüşme yapacak.

ZİYARET AB İLİŞKİLERİ AÇISINDAN DA ÖNEMLİ

Şimşek'in İspanya ziyareti, bu ülkenin AB dönem başkanlığını yürütüyor olması nedeniyle de önem taşıyor. İspanya, Türkiye'nin AB üyelik sürecini destekleyen ülkeler arasında yer alıyor.

Bakan Şimşek, Türkiye'nin AB üyelik sürecine ilişkin olarak "Türkiye ve AB birlikte daha güçlü. Türkiye'yi AB'ye sağlam şekilde yeniden bağlamak istiyoruz." mesajını vermişti. Şimşek, Türkiye ile AB arasındaki Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesi çağrısında da bulunmuştu.

Göreve geldiği günden bu yana dünyanın önde gelen ülkelerinde yatırımcılarla buluşan Şimşek, ABD, İngiltere, Fransa'da yatırımcılarla bir araya gelmiş, BAE, Katar ve Suudi Arabistan'ı kapsayan Körfez turuna çıkmıştı.

Bu arada, Bakan Şimşek ve Erkan, Merkez Bankasının ilkini 11 Ocak'ta New York'ta gerçekleştirileceği Yatırımcı Günleri'ne de katılacak. İkili, bu toplantıda da trilyon dolarlık fonları yöneten yatırımcılarla bir araya gelecek.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 15
 • ağlama ozaman. 2 ay önce Şikayet Et
  dünyadaki yahudi oyuncuları faizcileri gün bugün sizin yüzünüz fotoğrafınız bugün için iyi ama yarın kiyamet günü geldığınde aynı yüz ve aynı fotoğrafınız olmiyacak gülmiyeceksınız bilakis bağıra bağıra kendini yırtarcasına ağliyacaksınız haberınız olsun bay faizciler.
  Cevapla
 • Cngz56 2 ay önce Şikayet Et
  Yahudi ve tefecilerle konuşmayında sonra parmak verip vğcuttan olmayalım
  Cevapla
 • Zorto 2 ay önce Şikayet Et
  Emekli ile görüş görüşmesin para isteyecekler daire pahalıya mal olur
  Cevapla
 • mert 2 ay önce Şikayet Et
  kemal bey görüşseydi haber aynen bu şekilde olurdu.KEMAL BEY FAİZ VE TEFECİ LOBİSİ İLE GÖRÜŞECEK
  Cevapla
 • İZMİR 2 ay önce Şikayet Et
  Hadi eskiye dönelim her gün zam enflasyon faiz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle