DİSK'ten asgari ücret açıklaması: 'Rakam peşinde koşmak istemiyoruz'

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, ilk kez asgari ücret konusunda rakam söylemediklerini belirterek, "Biz asgari ücrette artık rakamların peşinde koşmak istemiyoruz, insanca yaşanacak bir ücret istiyoruz." dedi.

GİRİŞ 09.12.2023 10:22 GÜNCELLEME 09.12.2023 10:24
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu, pazartesi günü başlayacak asgari ücret belirleme çalışmalarına ilişkin DİSK Genel-İş Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi.

Çerkezoğlu, asgari ücretin memleket meselesi olduğunu belirterek, diğer tüm ücretleri de etkilediğini belirtti.

Arzu Çerkezoğlu

Resmi enflasyon verilerine göre ücret artışlarının kabul edilemez olduğunu dile getiren Çerkezoğlu, "Asgari ücret, yüksek enflasyon koşullarında yılda 4 kez belirlenmelidir.

Bir evde 2 kişi çalıştığında gelirleri, yoksulluk sınırını aşmalıdır. Asgari ücret, uluslararası standartlara uygun şekilde işçinin ailesi ile birlikte geçinebileceği bir ücret olmalıdır. Asgari ücret sonrası ilk vergi dilimine uygulanacak oran, yüzde 10'a düşürülmelidir. Vergi dilimleri artırılmalıdır. Çalışanların, yıl içerisinde sanki zengin olmuşlar gibi bir üst vergi dilimine girmeleri kabul edilemez.

En düşük emekli aylığı, en az asgari ücret düzeyine yükseltilmelidir. Özel sektördeki işçilerle kamu işçileri arasında ayrım yapmak Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırıdır. Asgari ücret, en düşük kamu işçisi ücreti ve en düşük memur maaşı dikkate alınarak hesaplanmalıdır." diye konuştu."MEYDANLARDA UMUDU BÜYÜTECEĞİZ"

11 Aralık'tan itibaren 'Gelirde Adalet, Vergide Adalet ve İnsanca Yaşanacak Bir Ücret' yürüyüşlerini tüm Türkiye'ye taşıyacaklarını söyleyen Çerkezoğlu, "Bu hafta iş yerlerinde başlayan mücadelemiz, tüm bölgelerde gerçekleştireceğimiz kitlesel işçi buluşmalarıyla, kent kent, meydan meydan büyüyecek. DİSK Yönetim Kurulu olarak doğudan batıya, kuzeyden güneye, bölge bölge, kent kent ülkemizi dolaşacağız. 'Gelirde Adalet, Vergide Adalet ve İnsanca Yaşanacak Bir Ücret' mücadelesi için üyemiz olsun olmasın, sendikalı olsun olmasın tüm işçilerle, emekçilerle, emeklilerle meydanlarda buluşacağız. İstanbul'dan Ankara'ya ulaşan adalet mücadelesini ülkemizin dört bir yanına taşıyacağız.

8 Aralık'ta Ankara'da, 11 Aralık'ta Edirne'de, 12 Aralık'ta Kırşehir'de, 13 Aralık'ta Mersin'de, 14 Aralık'ta Antalya'da, 15 Aralık'ta İzmir'de, 19 Aralık'ta Artvin'de, 20 Aralık'ta Eskişehir'de, 21 Aralık'ta Kocaeli'de, 22 Aralık'ta Bursa'da ve 25 Aralık'ta İstanbul'da meydanlarda umudu büyüteceğiz." ifadelerini kullandı.

"2 AY İÇERİSİNDE UÇUP GİDECEK"

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çerkezoğlu, DİSK'in asgari ücret teklifine ilişkin, "Biz her yıl masada olmamamıza rağmen ayrıntılı bir rapor hazırlıyoruz ve bu rapordaki bilimsel veriler ışığında da rakam önerimizi paylaşıyoruz. İlk kez bu yıl DİSK olarak asgari ücret konusunda bir rakam söylemiyoruz. Çünkü o kadar yüksek enflasyonlu bir süreç içerisindeyiz ki bizim aralık ayı başında söyleyeceğimiz rakam, 2 ay içerisinde bile uçup gidecek. Dolayısıyla biz asgari ücrette artık rakamların peşinde koşmak istemiyoruz. İnsanca yaşanacak bir ücret istiyoruz. Daha da önemlisi Türkiye'yi asgari ücretliler toplumu olmaktan kurtaracak politikaların hayata geçirilmesi gerektiğini söylüyoruz" dedi. 

KAYNAK: DHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 10
 • nevizade 7 ay önce Şikayet Et
  Bursa 13:26 güzel söylemişsiniz. Yalnız uyduruk Tüik endeksleri ile vatandaşı terbiye ediyorlar.
  Cevapla
 • Bilinsin istedik 7 ay önce Şikayet Et
  Endusuk kamu işçisi maaşı 23bin+yılda 2maas ikramiye+52gunlik tediye alıyorlar günlük 125tl yemek yardımı diğer sosyal yardımları alıyorlar emekli olunca 1milyondan fazla ikramiye alıyorlar endusuk kamu iscisi emekli maaşları 17 18binden aşağı değil.Endsuk memur maaşı 20350tl ne ikramiye alıyorlar nede yemek yardımı sadece calismayan es icin 1180tl yardım alıyor
  Cevapla
 • Mustafa 7 ay önce Şikayet Et
  Yalan bilmeden konuşma 30 yıl çalıştım 13000 lira emekli maaşım var.
  Cevapla
 • Bursa 7 ay önce Şikayet Et
  A. Ücret 20 bin olsun ve Ocak'tan itibaren aylık enflasyon oranında artırılsın. Ancak bu şekilde çalışan enflasyona ezdirilmez....
  Cevapla
 • Misafir 7 ay önce Şikayet Et
  Asgari ücret 20 bin olsun
  Cevapla
 • İşçi 7 ay önce Şikayet Et
  Bırakın millete maval okumayı ben muhalefetin sendikasıyım de biz iktidarda olsak sizde aynı diğer sendikalar gibi yaparsanız.. Bütün sendikalar patronlara çalışır ..Mamaniz kesilmesin önemli olan bu..
  Cevapla
 • İŞÇİ xyz 7 ay önce Şikayet Et
  Kendi görüşü dışındaki her görüşü muhalif,gören arkadaş,her konuda da siyaset konuşulmaz.Doğru birdir,bunun partisi muhalefeti olmaz.Gayet bilimsel olarak veri paylaşmış,sende yorum yazarken bilimsel bi rakam söylede zekan ortaya çıksın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle