Yarım asırlık hayal gerçek oluyor! Yüzde 95 tamamlandı

Kocaeli'nin gözde mekanları Samanlı Dağları'nın zirvesinden izlenebilinecek. Yarım asırlık hayalde sona yaklaşılıyor. Kartepe Teleferik Projesi'nin yüzde 95'lik kısmı tamamlandı.

GİRİŞ 08.12.2023 16:11 GÜNCELLEME 08.12.2023 16:22
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Kentin "yarım asırlık hayali" olarak nitelendirilen Kartepe Teleferik Projesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin tamamen kendi kaynaklarıyla Türkiye'de bir ilk olarak Sanayi İşbirliği Projesi kapsamında gerçekleştirildi.

Projede yürütülen çalışmalar kapsamında kabinleri taşıyacak gidiş ve geliş olmak üzere 9 bin 736 metre uzunluğundaki çelik halatlar gerildi. Depo alanı içerisindeki kabinlerden 31'i askıya alınırken kalan 42'si için çalışmalar sürüyor. Teleferik sisteminde yer alan makine, motor ve hat testlerine başlandı.

Derbent ile Kuzuyayla arasında çalışacak teleferik, yeşil ile mavinin tonlarıyla iç içe yolculuk imkanı sunacak. İki istasyonun yer alacağı teleferik projesinde, 10'ar kişilik 73 kabin hizmet verecek. Saatte 1500 kişi kapasiteli teleferik hattında iki istasyon arasındaki mesafe 14 dakikada aşılacak.

Test çalışmalarının tamamlanmasının ardından Şubat 2024'te hizmete girmesi planlanan teleferik, kentin turizm potansiyeline katkıda bulunacak.

"KARTEPE BAMBAŞKA BİR YER OLMA YOLUNDA"

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, proje çalışmalarında zor kısmın bittiğini, bundan sonra kabinlerin hatta yükleneceğini, ardından da test sürüşlerinin yapılacağını söyledi.

Büyükakın, gelecek yıl şubat ayının başında tüm kabinlerin sisteme yüklenmiş olmasının planlandığını belirterek, "Şubat ayı sonu gibi işletme başlar. Kurulum safhası tamamlandı. Bundan sonra daha çok test safhası gibi düşünülmeli. Kocaeli'nin, Kartepe'nin 50 yıllık hayali aslında. Kartepe, bundan sonra bambaşka bir yer olma yolunda. Kocaeli bu anlamda ilerlemiş olacak" diye konuştu.

Kartepe'nin, turizm potansiyeli olan ve bu anlamda mesafe kaydeden bir yer olduğuna işaret eden Büyükakın, şöyle devam etti:

"Teleferikle özellikle Kartepe'ye erişim ve bu bölgede turizm bağlantılı gelişim ortaya çıkacak. Bunun gelişim planları tamamlandı. Onun inşaat çalışmaları da bir yandan devam ediyor. Her geçen gün üzerine ilave ederek gidiyoruz. Şu anda burada kurulmuş teleferik sistemini devreye almak için çalışmalar test safhasında, aslında teleferik bitti. Bundan sonraki kısım sadece daha güvenli halde sürüş için testlerin yapılacağı aşama. İnşaatla ilgili kısım tamamlandı. Dolayısıyla artık Kocaeli'nin teleferiği var."

Büyükakın, teleferikle Kartepe'nin gerçek bir turizm merkezi olacağını dile getirerek, "Teleferiğin yapılması, sadece bu bölgeye teleferik için gelenlerin sayısını artıracak. Bu arka alanda yapılanlar, hızlı bir şekilde teleferikle birlikte ilave turistik kazançlar sağlayacak. Daha sonra otellerin yapılması, burayı başlı başına bir destinasyon haline getirecek. Sadece kış turizmi değil, yazın yayla turizmi anlamında da ciddi etkileri olacak. Bölgede turizmle bağlantılı diğer fonksiyonlar gelişecek." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 13
 • Sukru 2 ay önce Şikayet Et
  Yogunluk nedeniyle Kartepe kayak merkezinde kayak yapmak cok zordu bu projeyle artik imkansiz hale gelir.
  Cevapla
 • Emekli 2 ay önce Şikayet Et
  Çok Lazımdı bir eksiğimiz o Kalmıştı zaten
  Cevapla
 • Bozkurt 2 ay önce Şikayet Et
  Kazdalarından denize teleferik
  Cevapla
 • çiftçi 2 ay önce Şikayet Et
  Koronadan sonra çip krizini bütün dünya hissetti abd bile çinden fabrikasını çekti kendi ülkesine acilen çip üretimi yatırımlarına öncelik vermeliyiz teşvik etmeliyiz
  Cevapla
 • Osmanlı torunu 2 ay önce Şikayet Et
  Yüce Rabbim Tüm Emeği geçenlerden Razı olsun inşallah.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle