TCMB Başkanı Erkan: '10 kat artan reeskont limitini daha da artıracağız'

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, "Temmuzda 10 kat artışla 3 milyar liraya yükselttiğimiz reeskont limitini daha da artıracağız, çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

GİRİŞ 08.12.2023 10:46 GÜNCELLEME 08.12.2023 10:47
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Ankara Sanayi Odası (ASO) Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan’ı konuk etti.

ASO Başkanı Seyit Ardıç’ın ev sahipliğinde gerçekleşen ASO Gündem toplantısında, ekonomik gelişmelere dair değerlendirmelerde bulunan TCMB Başkanı Erkan, Ankaralı sanayicilerin sorularını yanıtladı.

TCMB Başkanı Erkan, ASO Gündem toplantısında reeskont kredilerine ilişkin ihracatçıların beklediği müjdeli haberi paylaştı.

TCMB Başkanı Erkan “Temmuz’da 10 kat artışla 3 milyar TL’ye yükselttiğimiz reeskont limitini daha da artıracağız. Çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

TCMB Başkanı Erkan, reeskont kredisi kullanımında yüzde 30 ilave ihracat bedeli satış koşulunun kaldırıldığını ve reeskont kredi vadesi boyunca verilen döviz almama taahhüdünden, ithalat ödemeleri kapsamındaki döviz alımlarının istisna tutulduğunu hatırlattı.

"FİRMALARIN FİNANSMANA ERİŞİMİNİ DESTEKLEMEYE DEVAM ETMEKTEYİZ"

Yatırım Taahhütlü Avans Kredileri (YTAK) başta olmak üzere yatırım ve ihracata desteklerine ilişkin son dönemde atılan adınları ve yapılan çalışmaları aktaran TCMB Başkanı Erkan, “Firmaların finansmana erişimini ve finansman koşullarını desteklemeye devam etmekteyiz. Sağlanan bu imkanlarla sanayicilerimizden beklentimiz yatırımlara ağırlık vermeleri, uygulanan programa ve Türkiye’ye her koşulda destek olmaya devam etmeleridir” dedi.

YTAK uygulama çerçevesinin yeniden yapılandırıldığını belirten TCMB Başkanı Erkan, “Yatırımlara ilişkin süreci ilgili kurumlarla birlikte stratejik bir çerçevede yürütmekteyiz. Yeni çerçevesiyle güçlendirilmiş YTAK programıyla cari dengeye katkı verecek ve dolaylı etkileri döviz kuru ve fiyat istikrarı üzerinde hissedilecek alanlarda üretim kapasitesinin artışını hedefliyoruz" diye konuştu.

TCMB Başkanı Erkan, YTAK’a 3 yıl boyunca toplam 300 milyar TL limit tahsis edildiğini söyledi.

"MERKEZ BANKASI’NIN MÜCADELESİNİ DESTEKLİYORUZ"

ASO Başkanı Seyit Ardıç, Türkiye’de üretici kesimin, iç ve dış konjonktürün zorlayıcı koşullarına rağmen dayanıklılık sergileyerek ekonomiye çıpa olduğunu belirtti.

Ekonominin en acil ihtiyaçlarının enflasyonla mücadele, fiyat ve finansal istikrarın tesisi, makroekonomik öngörülebilirliğin sağlanması olduğunu ifade eden Ardıç, “Orta ve uzun vadede üretimde verimlilik artışının sağlanması, sürdürülebilir büyüme için temel çabamız olmalı. Yeni ekonomi yönetiminin kısa, orta ve uzun vadeli gereksinim ve hedeflerimiz konusunda son derece rasyonel ve sağduyulu bir yol haritası ortaya koyması bizleri memnun etmektedir” dedi.

Makroekonomik koşulları sanayi sektörü açısından değerlendirdiklerinde kendilerini zorlu bir dönemin beklediğini anlatan Ardıç, üçüncü çeyrek büyüme verilerini de bu çerçevede okumak gerektiğini belirtti.

Sıkılaştırıcı para politikası uygulamalarının ekonomik aktivite üzerindeki etkisinin dördüncü çeyrekte daha belirgin hale gelmesiyle üretimde ve büyümede kayıplar yaşanabileceğini öngördüklerini dile getiren Ardıç, “Enflasyonla güçlü ve kararlı bir mücadelenin büyüme ve üretim üzerinde geçici etkileri olacağının farkındayız. Diğer taraftan, fiyat istikrarının sağlanması, orta ve uzun vadede en önemli kazanımımız olacaktır. İş dünyası olarak bizler, Merkez Bankası’nın mücadelesini destekliyoruz” dedi.

Büyümeden ödün vermeden enflasyonu düşürmenin mümkün olabileceğini ancak bunun için bazı koşulların oluşması gerektiğini anlatan Ardıç, sözlerini şöyle devam etti:

“Enflasyonla mücadele edilirken, verimsiz kamu harcamalarından tasarruf edilip, verimlilik odaklı bir kaynak tahsisiyle üretim artışının desteklenmesi büyük önem arz ediyor. Eğer üretimde ve ihracatta nitelik ve nicelik artışı birlikte sağlanır ise, büyüme ve düşük enflasyon hedeflerine eşzamanlı olarak ulaşabiliriz. Kredi maliyetlerinin yüksek olduğu bu dönemde katma değerli, yüksek teknolojili üretimin ve ihracatın artırılması ise güçlü destekler gerektiriyor. Bu çerçevede Merkez Bankasının ihracatçı firmalara yönelik reeskont kredilerinde düzenleme yaparak finansman maliyetini düşürmesi ve firma limitlerini artırması doğru istikamette bir uygulama olmuştur.”

Ardıç, nitelikli üretimin, yatırımların ve ihracatın güçlü ve istikrarlı politikalarla desteklenmesi sayesinde, enflasyon gerilerken büyüme kaydetmekle kalmayıp, büyümenin kalitesi ve sürdürülebilirliğinde de önemli kazanımlar elde edilebileceğini dile getirdi.

Bankanın, para politikasını tasarlarken fiyat istikrarının yanında toplumsal maliyetlere hassasiyet göstermesini çok kıymetli bulduklarının altını çizen Ardıç, “Benzer şekilde, yatırımları, üretimi ve ihracatı gözetmesinin ülkemizde ihtiyacını çok hissetmiş olduğumuz, bütüncül ve kapsayıcı bir yaklaşım olduğu kanaatindeyiz.” dedi.

Ankara Sanayi Odası Gündem Toplantısı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın katılımıyla ASO Meclis Salonu’nda yapıldı. ASO Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Ardıç’ın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya Merkez Bankası’nın üst düzey bürokratları, ASO Meclis Başkanlık Divanı ile Meclis ve Komite Üyeleri katıldı. Konuşmaların ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, ASO Meclis ve Komite üyelerinden gelen soruları yanıtladı.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 23
 • ulusalcı 2 ay önce Şikayet Et
  Vatandaşın herşeyinnalmaya devam edin
  Cevapla
 • Okur 2 ay önce Şikayet Et
  Ucuz avanta kredilerin nereye gittiğinin kontrolunun yapildigina emin olmak gerek.. Bu tur kredileri kullananlarin ve avanelerinin gayrimenkul piyasasındaki varliklari ve alim satimlari vergi durumlari paralarin rengi bir kontrol edilip sorgulansaydi.
  Cevapla
 • aydın 2 ay önce Şikayet Et
  rezervlerin cekilmeye baslanmasi demek bir yerde bu ihracatta ciddi yukselis,ithalatta ciddi bir daralma yoksa buyumede olagansa dolar kurunu ziplatir cunku piyasadan dolar cekiliyor,iktisat cok farkli isler
  Cevapla
 • murat 2 ay önce Şikayet Et
  komik. hepsini belediye rantçıları yer ihaleciler yer. faiz belasına bulaşmış herkes. emekli ve işçi ye sadaka dağıtır gibi tavırlar. ama müslümsnız muhafazakarız yazıklar olsun
  Cevapla
 • fakir 2 ay önce Şikayet Et
  Gelecek yaza atılan adımların meyvelerini alacağız ve iki sene içinde enflasyon sorun olmaktan çıkacak. Lütfen bu kararlılıkla devam edin.
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Enflasyon düşünce fiyatlar geri gelmeyecek. Olan oldu, dar gelirli insanlara geçmiş olsun.
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Makroekonomi düzelir. Milyonlar kendilerine ait bir baraka sahibi bile olamadan bu dünyadan göçüp gidecek.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle