Yunanistan ile anlaşma tamam! İkinci bir köprü geliyor

Türkiye ve Yunanistan arasında eğitim, enerji, ulaşım, turizm, ticaret alanlarında anlaşma, mutabakat muhtırası ve bildirgeler imzalandı. Anlaşmada Meriç üzerinde ikinci bir sınır köprüsünün inşası için çalışmaları içeriyor.

GİRİŞ 08.12.2023 10:52 GÜNCELLEME 08.12.2023 11:04
Bu Habere 81 Yorum Yapılmış

Yunanistan'ın başkenti Atina'da düzenlenen 5'inci Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) toplantısında Türk ve Yunan heyetler önemli anlaşmalara imza attı.

Türk ve Yunan heyetler arasında imzalanan anlaşma, mutabakat muhtırası ve ortak bildirgeler eğitim, enerji, ulaşım, turizm, ticaret gibi alanlarda işbirliğini öngörüyor.

Ziyaret sırasında yapılan anlaşmalarla iki ülke arasında ilişkilerin geliştirilmesi ve sınırlarda yeni ulaşım hamleleri ile modernleşmenin sağlanması bekleniyor.

Recep Tayyip Erdoğan-Kiriakos Miçotakis

EĞİTİM VE ENERJİ

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ve Yunanistan Eğitim Bakanı Kiryakos Pierrakakis arasında imzalanan anlaşma ile bakanlıklar arasında profesyonel eğitim için iş birliğinin artırılması hedefleniyor.

ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ YAPILACAK

Bu anlaşmayla teknik eğitim alanındaki diplomaların karşılıklı tanınması, bilgi ve tecrübe alışverişi, öğretmen ve öğrenciler için ortak eğitim programlarının düzenlenmesi ve öğrenci değişimi hedefleniyor.

BABAESKİ VE NEA SANTA ARASINDA ELEKTRİK BAĞLANTI HATTI

Babaeski ve Nea Santa arasındaki elektrik bağlantı hattı için Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) Genel Müdürü Orhan Kaldırım ve Yunanistan Elektrik Enerjisi İletimi Bağımsız İdaresi (ADMHE) temsilcileri arasında imzalanan mutabakat muhtırası, iki ülke arasındaki elektrik bağlantısının geliştirilmesini amaçlıyor.

YDİK Toplantısı

KOBİ MUTABAKAT MUHTIRASI

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve Yunanistan Kalkınma Bakanı Kostas Skrekas arasında imzalanan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere ilişkin Mutabakat Muhtırası, ülkeler arasındaki işletmelerin işbirliğini sağlayacak bir yapı kurulmasıyla bilgi ve tecrübe paylaşımını öngörüyor.

Engellilere odaklanan sosyal hizmetler alanındaki mutabakat muhtırası da Dışişleri Bakanı Fidan ve Yunanistan Aile Politikası ve Sosyal İşler Bakanı Sofia Zaharaki arasında imzalandı.

Fidan, Yunan mevkidaşı Yorgos Yerapetritis ile de spor alanında mutabakat muhtırası imzaladı. Muhtıra, olimpiyat oyunları kurumunun güçlendirilmesini, sportif karşılaşmalarda manipülasyonun önlenmesini ve milli federasyonlar ve spor kulüpleri arasında işbirliğini hedefliyor.

GGET VE TÜBİTAK ARASINDA İŞBİRLİĞİ

Dışişleri Bakanı Fidan'ın, Yunanistan Kalkınma Bakanı Skrekas ile imzaladığı ortak bildirgeyle de Yunanistan Araştırma ve İnovasyon Genel Sekreterliği (GGET) ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) arasında işbirliği amaçlanıyor.

Bakan Fidan, Yunanistan Tarımsal Kalkınma Bakanı Lefteris Avyenakis ile de tarımsal üretim alanında teknik bilgi paylaşımını öngören bir anlaşma imzaladı.

Recep Tayyip Erdoğan-Kiriakos Miçotakis

TURİZM

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Yunan Turizm Bakanı Olga Kefaloyanni arasında da turizm alanında işbirliğini öngören bir ortak bildirge imzalandı.

EKONOMİ VE TİCARET ORTAK KURULU KURULMASI İÇİN ORTAK BİLDİRİ

Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak ile Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Kostas Frangoyannis, Ekonomi ve Ticaret Ortak Kurulu kurulması için ortak bildiri imzaladı. Bu çerçevede, Türkiye'nin 2 Şubat 2024'te İstanbul'da yapılmasını önerdiği toplantıda ticaret, enerji, ulaşım ve turizm konularının ele alınması hedefleniyor.

İmzalanan bir diğer ortak bildirge ise Sezai Uçarmak ile Yunan Kamu Gelirleri Bağımsız Birimi Başkanı Yorgos Piçilis arasında gümrük işbirliğine yönelik oldu.

İKLİM VE ÇEVREYE İLİŞKİN ÖNERİLERİN KATILACAĞI BİR YARIŞMA

Dışişleri Bakan Yardımcısı Burak Akçapar ve Frangoyannis arasında "Hackathon" düzenlenmesine ilişkin imzalanan ortak bildiride öğrenci ve genç mezunların katılacağı iklim ve çevreye ilişkin önerilerin katılacağı bir yarışma düzenlenmesi öngörüldü.

MERİÇ ÜZERİNDE İKİNCİ BİR SINIR KÖPRÜSÜNÜN İNŞASI

Karayolları Genel Müdür Yardımcısı Selahattin Bayramçavuş ve EGNATIA Karayolları Müdürü Konstandinos Kuçukos ile imzalanan ortak bildiri ise Meriç üzerinde ikinci bir sınır köprüsünün inşası için çalışmaları içeriyor.

MAL VE HİZMET İHRACATINI ARTIRMA MUTABAKAT MUHTIRASI

Frangoyannis ve Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney'in imzaladığı mal ve hizmet ihracatını artırma hedefiyle işbirliğini öngören mutabakat muhtırası, hem iki ülke arasında hem de üçüncü ülkelerle ortak araştırma programlarını kapsıyor.

Enterprise Greece adına Frangoyannis'in ve Invest in Türkiye adına Burak Dağlıoğlu'nun imzaladığı mutabakat muhtırasında iki ülkede yatırımların teşvik edilmesine vurgu yapılıyor.

Enterprise Greece adına Frangoyannis'in ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) adına Cengiz Günay'ın imzaladığı mutabakat muhtırası ise iki ülkedeki yatırımcıların desteklenmesini öngörüyor.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 81
 • S.seçer 2 ay önce Şikayet Et
  Türk kökenli yunan vatandaşlarının tüm haklarını güvence altına alın
  Cevapla
 • Niyazi 2 ay önce Şikayet Et
  Yunanistan ile yapılan bu anlaşmalara batı Trakya da ki hiç bir hak verilmeyince ezilen Türk toplumunun durumu neden konuşulup gerekli anlaşma yapılmadı.?
  Cevapla
 • Dede 2 ay önce Şikayet Et
  Uret satalim yeni piyasaya mal ve caikarlarimiz var otel satın alabiliriz yunanistan büyük turuzim var adaları ticeret yapalım
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Yunanistan suriye ve libya türkiyenin mandası olsun abd bu bölgeden yahudileride alıp defolsun
  Cevapla
 • Vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  Oldu beyim sen nasıl istersen öyle olsun. Birde ABD ve İsraili ekle tam olsun. Sen hayal dünyasındamı yaşayorsun. Ayakta kaldığına dua et. Hayret yaa, birde 9 kişi beğenmiş.
  Cevapla
 • Küresel güç 2 ay önce Şikayet Et
  Bu iyi haber. İki sene önceki izolasyonumuzu hatırlayın? Yünan bizim gücümüzü gördü ve Ukrayna gibi olmak istemedi. Ege ve Akdeniz'de artık en en az bir sene zamanımız var. Sahada her zaferi aldık, bu zaman zarfında Filistin'e silah yardımı veya doğrudan müdahale yapabiliriz. Böyle bir hamle bizi küresel güç' yapar. Bizden Silah almak için sıraya girerler.
  Cevapla
 • Vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  Bir hayalperest te burada ahaa.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle