ABD halkının serveti üçüncü çeyrekte eridi!

Fed verilerine göre, ABD hane halkı serveti üçüncü çeyrekte yaklaşık 151 trilyon $’a geriledi ve hisse senetlerinin değerindeki düşüşün emlak fiyatlarındaki yarım trilyonluk artışı fazlasıyla dengeledi.

ABD halkının serveti üçüncü çeyrekte eridi!
ABD halkının serveti üçüncü çeyrekte eridi!
GİRİŞ 08.12.2023 09:28 GÜNCELLEME 08.12.2023 09:28

Fed, hane halkı ve işletmelerin bilançolarına ilişkin üç aylık anlık değerlendirmesinde, Temmuz-Eylül döneminde hane halkı net değerinin ikinci çeyreğin sonundaki 152,3 trilyon dolardan yaklaşık %1 düştüğünü söyledi.

Bu, 2022’nin üçüncü çeyreğinden bu yana hane halkı servetindeki ilk düşüş oldu. ABD merkez bankasının enflasyonu bastırmak için faiz artırma kampanyası, düşen borsa değerleri ve zayıflayan emlak fiyatları yoluyla geçen yılın büyük bir bölümünde hane halkının net değerini düşürdü.

Rapora göre, gayrimenkul varlıklarının değeri 500 milyar dolar artarken, hisse senedi değerleri 1,7 trilyon dolar azaldı. Standard & Poor’s 500 toplam getiri endeksi, yeniden yatırılan temettüler dahil, üçüncü çeyrekte %3,27 düştü.

Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.