Araç fiyatlarıyla birlikte kasko poliçe fiyatları da düştü

Sıfır ve ikinci el araç fiyatlarında yaşanan gerileme, kasım sonu itibarıyla poliçe primlerinde yüzde 7'lik düşüşü beraberinde getirdi.

GİRİŞ 06.12.2023 14:00 GÜNCELLEME 06.12.2023 18:51
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Türkiye otomotiv pazarında son zamanlarda sıfır ve ikinci el araç fiyatlarında gözle görülür bir düşüş yaşanıyor. Fiyatlardaki gerileme, kasko ve sigorta sektöründe önemli değişikliklere neden oluyor.

Özellikle ikinci el fiyatları ile ilgili düzenlemelerin yanı sıra banka kredi faizlerindeki artış, araç alım-satım işlemlerindeki azalma ve araç bedellerinde gerileme, kasko ve sigorta primlerindeki düşüşü doğrudan etkiledi. Bu durum, araç sahipleri için maliyet avantajları sunarken, sigorta şirketlerini de politika fiyatlarını revize etmeye yönlendirdi.

YÜZDE 7'LİK DÜŞÜŞ YAŞANDI

Türkiye Sigorta Birliğinden (TSB) edinilen bilgiye göre, eylül ayı itibarıyla, otomobil kullanım tarzına bağlı ortalama kasko poliçe primleri yıl içerisinde zirve noktalarını gördü. Ancak kasım ayının sonuna gelindiğinde, araba fiyatlarında yaşanan düşüşün etkisiyle, poliçe primlerinde yüzde 7'lik bir gerileme yaşandı. Araç fiyatlarındaki düşüş, sigorta şirketlerinin tazminat maliyetlerini azaltmalarına ve dolayısıyla primlerde indirim yapmalarına olanak tanıdı.

Ayrıca primlerdeki düşüş, tüketiciler için daha uygun sigorta poliçelerine erişim sağlarken, müşterilere daha avantajlı seçenekler sunulmasına da imkan tanıdı.

"DÖVİZDEKİ SEYİR ETKİLİ OLDU"

TSB'den paylaşılan bilgilere göre, son dönemde kasko ve sigorta ücretlerinde yaşanan düşüşün temel nedenlerinden biri de döviz kurlarındaki istikrarlı seyir oldu.

Uzun süre boyunca sabit kalan döviz kurları, sigorta şirketlerinin maliyetlerini etkileyen döviz dalgalanmalarının olmamasına ve bu nedenle primlerin daha istikrarlı bir şekilde belirlenmesine olanak tanıdı. Ayrıca ikinci el araç bedellerinin orijinal araç fiyatlarını aşamaması, ikinci el satışlarındaki kilometre sınırlamaları ile araç kredilerindeki daralma ve özellikle ikinci el araç bedellerindeki düşüş de bu eğilimi destekleyen bir faktör oldu.

KASKO SİGORTALILIK ORANI EN YÜKSEK İLLER

Otomobil fiyatlarındaki gerileme, sigorta şirketlerinin tazminat ödemelerini daha sürdürülebilir bir seviyede tutmalarına ve dolayısıyla primleri düşürmelerine de katkı sağladı.

Düşen sigorta primleri, araç sahiplerine maliyet tasarrufu sağlarken, aynı zamanda sigorta sektöründe yarattığı güven etkisiyle daha cazip poliçe seçenekleri sunulmasına da olanak tanıyor. Ancak bu eğilimlerin sürdürülebilir olup olmadığını değerlendirmek için sektördeki diğer faktörlerin, özellikle trafik kazalarının sıklığı ve şiddeti gibi risk unsurlarının da göz önüne alınması gerektiği belirtiliyor.

TSB verilerine göre, kasko sigortalılık oranı en yüksek il İstanbul olurken, onu Ankara ve Kocaeli izliyor.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 24
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  zaten ucuzdu zam değil
  Cevapla
 • doğrular 2 ay önce Şikayet Et
  togg ikinciye zamlanıyor,nerede düşme var.
  Cevapla
 • Ramazan 2 ay önce Şikayet Et
  Ne düşmesi geçen sene bugün 2250 olan sigortayı zor bela 3750 ye yaptırdım oda en üst hasarsızlık indirimiyle
  Cevapla
 • ALİ BABA TRBZN 2 ay önce Şikayet Et
  18 yıl kasko ödedim bir kuruş faydasını görmedim bu yıl fiyatları uçurdular yaptırmadım şimdi sanki cezalandırıldım kendimi aptal gibi hissediyorum.şimdide % de 7 indirim yapıyormuş Ayıptır ya 2023 te yüzde kaç zam yaptınız ki bu kadar büyük indirim yapıyorsunuz.
  Cevapla
 • Cenk1453 2 ay önce Şikayet Et
  Araç sigorta şirketlerine devket wl koymalıdır. 1 Eylül 2023 tarihinde Yaya geçinde beklerken aracima arkadan gelen araç çarptı. Kaza sonucu arka baraj kapak deyişdi ama bugün dahil daha sigorta şirketinden para çıkmadı.ban haklı olduğum halde bu kazanın ve parçaların parasını ben ödedim 44 bin tl. Sigorta şirketi bana ödeme yapmadı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle