Vakıf Katılım’dan 20 milyon dolarlık kaynak

Vakıf Katılım ve Uluslararası İslami Ticaret Finansmanı Kurumu arasında 20 milyon dolar tutarında murabaha finansmanı anlaşması imzalandı.

Vakıf Katılım’dan 20 milyon dolarlık kaynak
Vakıf Katılım’dan 20 milyon dolarlık kaynak
GİRİŞ 06.12.2023 11:13 GÜNCELLEME 06.12.2023 11:13

Vakıf Katılım, Uluslararası İslami Ticaret Finansman Kuruluşu’ndan (ITFC) Türkiye'deki özel sektörü desteklemek için 20 milyon dolar finansman sağladı.

İslam Kalkınma Bankası (IsDB) Grubu üyesi Uluslararası İslami Ticaret Finansmanı Kurumu ile Vakıf Katılım arasındaki Murabaha Finansmanı Anlaşması, Vakıf Katılım Genel Müdürü Mehmet Ali Akben ve İSEDAK toplantısı için İstanbul’da bulunan ITFC CEO'su Eng. Hani Salem Sonbol tarafından imzalandı.

Tahsis edilen 20 milyon dolar, Vakıf Katılım’ın özel sektör ve KOBİ müşterilerinin ticaret finansmanı ihtiyaçlarını karşılamalarına destek olmak için kullanılacak.

Bu iş birliği, Vakıf Katılım’ın ITFC'nin Türkiye'deki yeni partner bankası olması açısından da önem taşıyor.

"2023'TE YURT DIŞINDAN 350 MİLYON DOLAR KAYNAK SAĞLADIK"

Konuya ilişkin açıklama yapan Vakıf Katılım Genel Müdürü Mehmet Ali Akben, “Türkiye büyük ve güçlü bir ülke. Yabancı sermaye ilgisi ve finansmanı Türkiye’ye girişe devam ediyor. Sendikasyon ve murabaha finansmanlarındaki son dönemdeki artış da bunun en önemli göstergesi. Gerçekleştirdiğimiz bu iş birliği ile 2023 yılında aldığımız 1 yıldan uzun vadeli yurt dışı kaynak 350 milyon dolara yaklaşmış bulunuyor. Bu kaynakları reel sektöre aktaracağımız için mutluyuz. Önümüzdeki dönemde ülkemize kaynak girişi artarak devam edecek” dİye konuştu.

Derya Yüce Haber7.com - Editör-Muhabir
Haber 7 - Derya Yüce

Editör Hakkında