Emeklilere verilecek ikramiyenin maliyeti açıklandı

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti Samsun Milletvekili Mehmet Muş, çalışmayan emeklilere verilecek 5 bin liralık ikramiyenin maliyetinin yaklaşık 23 milyar lira olacağını bildirdi.

GİRİŞ 06.12.2023 11:09 GÜNCELLEME 06.12.2023 12:04
Bu Habere 63 Yorum Yapılmış

Muş, ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nin, TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmeleri sırasında açıklamalarda bulundu.

Teklifte, çiftçinin, esnafın, vatandaşın vergi yükünü artıracak bir düzenlemenin bulunmadığını dile getiren Muş, teklifin vergi alanındaki hükümlerinin, başta döviz kazandırıcı düzenlemeler olmak üzere, kayıt dışılıkla mücadele ve vergi uyumunu artırmaya yönelik olduğunu vurguladı.

Komisyon Başkanı Muş, dünya genelinde gemilere kesilen cezalarda sorumluluğun birinci derecede geminin sahibinde ve sigorta şirketinde olduğunu aktararak, şöyle devam etti:

"Gemiye herhangi bir ceza kesildiğinde cezanın ödenmesiyle ilgili devletler teminat mektubu isterler. Bazı durumlarda, örneğin tatil günleri cezalar anında ödenemeyebilir, gemi sahipleri bunu banka teminat mektubu olarak verirler, hatta bazı durumlarda geminin sigorta şirketi bile bunda garantör olabilir. Mevcut kanun metninde de bu ibare 'teminat mektubu' şeklinde olup ilave olarak yeni düzenlemeyle bu ibareye 'süresiz ve şartsız' ibaresi de eklenmiş, idare istediği an bu teminatı nakde çevirebilir, maddede bir eksiklik bulunmamaktadır."

Milletvekillerince, teklifin Cumhurbaşkanına geniş yetkiler verdiğine ilişkin eleştirilerin yapıldığını anımsatan Muş, Anayasa'nın 73. maddesinde vergi, resim, harç ve benzeri mali yükümlülüklerin muaflık, istisnalar ve indirimleriyle oranlarına ilişkin hükümlerinde, kanunun belirttiği sınırlar içinde değişiklik yapma yetkisinin Cumhurbaşkanına verildiğini anlattı.

“4 MİLYON 688 BİN 945 EMEKLİYE 5 BİN TL ÖDENECEK”

Teklifte, çalışan emeklilere 5 bin lira ödenmesine yönelik düzenlemenin de bulunduğunu belirten Muş, şunları kaydetti:

"Gelir ve aylık alan emekli ve hak sahiplerine tek seferlik 5 bin lira ödeme yapılmasına ilişkin kanuni düzenleme 2 Kasım 2023 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Kasım ayında 10 milyon 429 bin 922 kişiye 44 milyar 468 milyon 838 bin 223 lira 34 kuruş ödeme yapılmıştır. Bu kapsamda daha önce ödeme yapılmayan 4 milyon 688 bin 945 emekliye 5 bin lira ödeme yapılacaktır. Çalışan emeklilere ödeme yapılması halinde ilave maliyetin ise yaklaşık 23 milyar lira olması beklenmektedir."

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 63
 • abdullah 69 7 ay önce Şikayet Et
  araç bayilerinin tek sevdiği adam bunun döneminde bütün araçlar kara borsaydı
  Cevapla
 • Abi 7 ay önce Şikayet Et
  Çalışandanda devlet normal sigortalı gibi vergi alıyo zayen
  Cevapla
 • garip 7 ay önce Şikayet Et
  Emekli emeklidir. Emeklinin çalışanı yada çalışmayanı şeklinde ayrım yapılması en büyük yanlıştır. İhtiyacı olmayan hiç bir emekli gidip özel sektörde başkasının işinde çalışmaz.
  Cevapla
 • Misafir 7 ay önce Şikayet Et
  Niye emekliye gelince bütçeye yük konuşuluyor sadece bu ülkede memur ve memur emeklisimi hakediyor yüksek zammı bu ayrım niçin
  Cevapla
 • Emekli işçi 7 ay önce Şikayet Et
  Emekliye ödenecek paranın yarısı ödeniyor zaten kısa ve öz gerçek emekli maaşlarını verseniz haksızlık olmaz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle