İşlenmeyen tarım arazileri için yeni karar

Tarım ve Orman Bakanlığı, tarım arazilerinin daha verimli kullanılması ve kullanılamayan arazilerin de üretime kazandırılması amacıyla yol haritasını oluşturdu.

GİRİŞ 05.12.2023 17:41 GÜNCELLEME 05.12.2023 19:30
Bu Habere 76 Yorum Yapılmış

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Bakanlık tarafından tarım arazisi yönetimi kapsamında arazi toplulaştırma, büyük tarımsal ovaların korunması, arazi kullanım planlaması ve yönetimi, işlenmeyen tarım arazilerinin üretime kazandırılması, arazi edindirme, değerleme ve dağıtım, tarımsal çevreyi ve doğal kaynakları koruma çalışmaları yürütülüyor.

Türkiye'de arazi toplulaştırma çalışmalarının başladığı 1961'den 2002'ye kadar 4,5 milyon dekarda arazi toplulaştırma çalışmalarının tescili tamamlandı. 2003'ten bu yılın sonuna kadar toplulaştırması tamamlanan alanın 72,7 milyon dekara yükselmesi bekleniyor.

Ülkede 9,3 milyon hektarlık 440 büyük ova sit alanı olarak koruma altında bulunuyor. Bu yıl 24 büyük ovanın daha çalışmaları tamamlandı ve onay aşamasına gelindi. Ova sayısının toplamda 500'e çıkarılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

ARAZİ KULLANIM PLANLAMASI VE YÖNETİMİ

Su potansiyeli ve toprak veri tabanı esas alınarak, arazi özellikleri gözetilerek, kullanım planları, plan açıklama raporları ve plan hükümlerinin yıl sonuna kadar onay aşamasına getirilmesi planlanıyor.

Ülke genelinde yapılması planlanan arazi kullanım planlaması çalışmaları için Edirne, Tekirdağ, Kırklareli ve Yalova'da 1,9 milyon hektarda toprak sınıflaması ve bu alanlar içinde toplam 932 bin hektarda detaylı toprak sınıflaması için çalışmalara başlandı.

Bakanlık tarafından 2022'de ülke genelinde başlatılan 1/5000 ölçekli arazi kullanım planlaması çalışmalarının 7 yıl içinde tamamlanması hedefleniyor.

İŞLENMEYEN TARIM ARAZİLERİNİN ÜRETİME KAZANDIRILMASI

Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu'nda yapılan değişiklikle hisselilik, mülkiyet ihtilafı, göç gibi gerekçelerle üst üste iki yıl işlenmeyen tarım arazilerinin ekonomiye kazandırılması amacıyla ve kira bedellerinin maliklere ödenmesi koşuluyla Bakanlık eliyle tarımsal üretim amaçlı kiralanması sağlanacak. 2024 ve 2025 üretim yıllarında işlenmeyen tarım arazilerinin tespit edilmesi ve 2025'in son çeyreğinde ilk kiralamanın yapılması planlanıyor.

Topraksız veya az topraklı çiftçilerin, yeter gelirli tarımsal aile işletmeleri kurabilecek şekilde hazine arazileriyle topraklandırılması çalışmaları kapsamında 2023'e kadar 16 bin 670 çiftçi ailesine 1 milyon 69 bin dekar hazine arazisi dağıtıldı. 2020'den bugüne kadar Türkiye genelinde dağıtılan arazi ve arsa bedeli ile kira gelirleri kapsamında toplam 341,3 milyon lira tahsilat yapıldı.

NİTRAT EYLEM PLANI UYGULANACAK

Su kaynaklarının tarımsal faaliyetlerden kaynaklı kirliliğe karşı korunmasına yönelik çalışmalar kapsamında tarımsal kaynaklı kirliliğin tespiti ve nitrata hassas bölgelerin belirlenmesi amaçlanıyor. Türkiye genelinde 4 bin 852 istasyonda sularda tarımsal kaynaklı nitrat kirliliği izleme çalışmaları yürütülüyor. Yıllık yaklaşık 15 bin numune alınarak farklı parametrelerde toplam 85 bin analiz yapılıyor. Ayrıca gelecek yıldan itibaren uygulanmak üzere Nitrat Eylem Planı hazırlandı.

Nitrat Eylem Planı'nda, arazi, gübreleme, hayvansal gübre ve sulama yönetimleri konularında toprak ve su kaynaklarının korunmasına yönelik tedbirler yer alıyor.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 76
 • Uzman 5 ay önce Şikayet Et
  Tarım arazilerinde yol sorununu çözmek lazım kalostro 22 a çalışması yeni yapıldı 30 yıldır kullandığımız yolu yol yazmadılar aynı parelelde bulunan dereyi tapudan düştüler 40 dönüm yerin yolu yok ama kenarından geçen dere beş dönüm tapudan düştü kalan 35 dönüm. 1 dönüm daha düşün yol olsun dedik yapmadılar derelerin tapusu kime geçti kamulaşmadan tapudan yer düşürdüler ama yol yok.
  Cevapla
 • Ah ah 5 ay önce Şikayet Et
  Anadan babadan Miras kalan arazilerin hissedarlara devlet eliyle paylastirilmasina işlem yapılmalı çünkü menfaatçi kardeşler paylaşmaya yanaşmıyor, hangi hisse hangisinin olduğu net olmayınca da tüm hissedarlar elini eteğini çekiyor böylece bomboş bekliyor tarlalar
  Cevapla
 • Osmaniyeli 5 ay önce Şikayet Et
  Tapusu olmayan 2B arazileri içinde bir çözüm üretin. Tapu yok ama zeytin üretiyoruz, atadan dededen kalma tarlalar. Bunlarda sisteme dahil edilmeli.
  Cevapla
 • İbrahim metin 5 ay önce Şikayet Et
  Bu öyle dışardan göründüğü gibi masum değil ilçelerde köyler de milletin ektiği 3=5donumluk ufak parcalaru tek parça yapıp zengin in birine verilecek birde tapulu yerine şerh koymuşlar satamiyormusda Bilecik Pazaryeri ne gidin sıkıntıyı yerinde görürsünüz
  Cevapla
 • Sebahattin Çelik 5 ay önce Şikayet Et
  Yıllarca öküzlü pullukla sürerek işlediğimiz 2/b parselini satın aldık. Ancak şu an iş makinası pulluk, traktör, Biçerdöver li tarım yapmak istiyorum. Ancak tarlanın yolu yok. Köy muhtarı yolu mezarlığa katmış. Eğer devlet bir tarlayı işle diye satıp parasını alıyorsa tarlanın yolunu da açması gerekir. Hangi kutuma başvuru yapılacağı da bilinmemektedir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle