Altında rekor beklentisi sürüyor! Gram altının 2 bin 500 TL yolcuğu başladı

Altın ve para piyasaları uzmanı Şirin Sarı, Haber7'ye yaptığı değerlendirmede gram altında 2 bin 500 lira yolculuğunun başladığına işaret etti. Sarı, yatırımcılara uyarılarda da bulundu. "Altın borcu olanlar hemen ödemeli" dedi.

GİRİŞ 05.12.2023 14:13 GÜNCELLEME 05.12.2023 14:13
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

ABD’de beklentilerin altında gelen enflasyon verisinin ardından Fed’in faiz indirimine gideceği yönündeki tahminlerin artmasıyla beraber ons altın fiyatı 2 bin doları geçerek 6 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Gram altın ise 1900 liralara yükselerek rekor serisini yineledi. Bugün itibariyle bin 894 lira seviyelerinden alıcı buluyor. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Şirin Sarı Haber7'ye yaptığı değerlendirmede, gram altının 2 bin 500 lira yolculuğuna başlayabileceğine işaret etti, yatırımcılara tavsiyelerde bulundu. 

ALTIN YATIRIMCISININ YÜZÜ GÜLÜYOR

Fed'in faiz artırımlarına ara vereceği beklentisinin artmasının altında yukarı yönlü hareketi başlattığına dikkat çeken Sarı, sadece ABD'de değil tüm merkez bankalarında faiz artımlarının sonuna gelinmesinin altın fiyatlarını pozitif etkilediğini belirtti. Merkez bankalarının son yıllarda altın alımını arttırdığını hatırlatan Sarı, "Bu yılın ilk 9 ayında merkez bankaları 800 ton altın alımı gerçekleştirdi. En fazla altın alımı yapan ülkeler arasında ilk sırada Çin yer alıyor. Merkez bankalarının alımları artırması altın fiyatlarını destekliyor" dedi. Ons altında 2024 yılının sonuna doğru 2 bin 300 ve 2 bin 500 dolar seviyelerinin görülebileceğini belirten Sarı, "Fed'in ilk faiz indirimine gittiği sürece kadar ons tarafında 2 bin dolar ile 2 bin 100 dolar arasında bir yatay seyredeceğiz" dedi. Gram altının yıl başından bu yana yüzde 75 değer kazandığını belirten Sarı, gram altının, hem Dolar/TL hem de ons tarafındaki fiyatlamalardan  etkilendiğine işaret etti. "Gram altın 2 bin 500 TL yolcuğuna başlayabilir" dedi.

"ALTIN BORCU OLANLAR HEMEN ÖDEMELİ"

Altın yatırımcısına tavsiyelerde bulunan Sarı, altın borcu olanların hemen ödemesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu. "Birikim açısından altın almak isteyen yatırımcılar, her fiyattan parça parça alım yapabilir" dedi. Yatırımcıların portföylerini çeşitlendirmesi gerektiğine dikkat çeken Sarı, "Mevduat faizi alternatif bir yatırım aracı olabilir. Bu nedenle altının miktarı portföylerde azalabilir ama altın yine de değer kaybetmez" diye konuştu.

"BORSANIN YÜKSELMESİ İÇİN TÜM ETKENLER VAR"

Hisse senedi bazında seçici olunması gereken bir dönem yaşandığına işaret eden Sarı, borsayı pozitif etkileyecek birçok gelişme olduğunu söyledi. Sarı, "CDS'lerin düşmesi, enflasyonun aylık bazda düşmeye başlaması, Merkez Bankası'nın politikaları, kredi derecelendirme kuruluşlarına ilişkin not artış beklentisinin yükselmesi, borsayı pozitif etkileyecek faktörler" diye konuştu. 2024 yerel seçimi sonrası borsada yabancı girişinin hızlanmasını beklediklerini belirten Sarı, borsayı mevcutta baskılayan sebebin mevduat faizlerine olan ilgi olduğunu ifade etti. 7 bin 800 - 7 bin 900 puan aralığı borsada pozitif olunması için önemli teknik seviyeler olduğuna dikkat çeken Sarı, "Borsada zaman zaman düşüşler olur ancak keskin düşüşler artık görmeyiz. Borsanın ivme kazanabilmesi için yabancı girişine ihtiyacı var" dedi. Bankacılık sektörünün önümüzdeki dönemde öne çıkabileceğini belirten Sarı, aynı zamanda yeşil enerji, bilişim, yazılım, gıda ve perakende, havacılık sektörlerinin de borsada ön plana çıkabileceğini vurguladı.

 

KAYNAK: HABER7
Derya Yüce Haber7.com - Editör-Muhabir
Haber 7 - Derya Yüce

Editör Hakkında

YORUMLAR 5
 • Dadaş25 2 ay önce Şikayet Et
  Bayılayım sizin gibi uzmanlara iyice ateşi verin yükselsin fiyatlar. Sanırım gökten size bilgi veriyorlar hemen uzmanlığınızı gösteriyorsunuz.
  Cevapla
 • Dadaş25 2 ay önce Şikayet Et
  Hanımefendi size kim sordu gr altın 2500 olacak diye üstünüze vazifemi neye ve kime hizmet ediyorsun. Siz böyle konuştukça yerinde sayan altın piyasası sayemizde hareketlendi ister siz veya İslam Memiş gibi hayal perest düşüncelerle insanları paniğe sevk ediyorsunuz olmaz olsun sizin gibi ekonomistler . Yazıklar olsun inşallah sizlere
  Cevapla
 • mehmet 2 ay önce Şikayet Et
  Bu tür haberler yükssltiyor altın fitatını.
  Cevapla
 • Vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  Konut ve araba fiyatları acilen düşmeli. Boş konutlara veya stoklayanlara ilave vergi getirilmeli.
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Evet
  Cevapla