Limonda bin TL ihracat teşviki üreticiyi memnun etti

Türkiye'nin limon deposu Mersin'in Erdemli ilçesinde hasat sürerken, ton başına verilen 1000 TL'lik ihracat teşviki üreticileri memnun etti.

Limonda bin TL ihracat teşviki üreticiyi memnun etti
Limonda bin TL ihracat teşviki üreticiyi memnun etti
GİRİŞ 03.12.2023 12:13 GÜNCELLEME 03.12.2023 12:13

Türkiye'de bu yıl beklenen 1,5 milyon ton limon rekoltesinin 400 bin tonunu karşılayan Erdemli'de, hasat sürüyor. Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, mayer cinsi limonun kilosunun 2 liradan, Aydın cinsinin ise 5 liradan alıcı bulduğunu belirtti. Ton başına verilen 1000 TL'lik ihracat teşvikinin limon alış fiyatına 1,5 lira kadar yansıyacağını anlatan Şahin, rakamın yeterli olmadığını ancak yine de üretici için can suyu olduğunu söyledi.

'DESTEKLER ÇOK ÖNEMLİ'

Erdemli'nin limonun başkenti olduğunu vurgulayan Şahin, "Ülkemizin limon ihtiyacının yüzde 65'i Erdemli'de üretilen limonlar ile karşılanıyor. İlçemizde 80 bin dönüm arazide yılda, 400 bin ton limon üretimi gerçekleştiriliyor. Bu rakam, bu yıl daha da artabilir. Limonun daha iyi para etmesi ve üreticinin kazanması için hükümetimizin limon üreticisine verdiği destekler çok önemli" dedi.

Limon tüccarı ve aynı zamanda paketleme tesisi sahibi Erdoğan Yaşar ise "Hasat edilen limonlarımız fabrikalarımıza geliyor ve burada paketlendikten sonra Rusya, Ukrayna, Romanya ve Balkan ülkelerine ihraç ediliyor. Bütün üreticilerimize bol bereketli bir sezon diliyorum" diye konuştu.

KAYNAK: DHA
Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.