Dağlıoğlu: Yabancı yatırımcılar Türk teknoloji girişimlerini takip ediyor

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu, Türkiye'de değer üreten bütün teknoloji girişimcilerinin yatırımcılar tarafından ilgiyle takip edildiğini bildirdi.

Dağlıoğlu: Yabancı yatırımcılar Türk teknoloji girişimlerini takip ediyor
Dağlıoğlu: Yabancı yatırımcılar Türk teknoloji girişimlerini takip ediyor
GİRİŞ 02.12.2023 16:24 GÜNCELLEME 02.12.2023 16:24

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu, Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de düzenlenen Avrupa'nın en önemli teknoloji ve startup etkinliklerinden Slush'da açıklamalarda bulundu.

Dağlıoğlu, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi olarak Türkiye'deki uluslararası doğrudan yatırımların artırılması için çalışırken odaklandıkları en önemli şeylerden birinin teknoloji girişimciliği olduğunu belirtti. "Dünyada da artık teknoloji girişimciliği, uluslararası doğrudan yatırımları sürükleyici faktörlerden biri haline geldi" dedi.

Dağlıoğlu, "Bu bağlamda 2015'ten bu yana teknoloji girişimciliğini çalışarak, uluslararası yatırımcıların bu alandaki ilgisini artırmaya çalışıyoruz. Bu faaliyetlerimizin bir parçası olarak da dünyadaki hedeflediğimiz bazı etkinliklere, teknoloji girişimcilerinin buluştuğu etkinliklere katılıyoruz. Slush da bunlardan biri. Finlandiya bu anlamda başarılı bir organizasyona ev sahipliği yapıyor. Biz, geçmiş yıllarda da Türk heyeti olarak buraya katılıyorduk" diye konuştu.

TÜRKİYE'NİN GİRİŞİMCİLİK EKOSİSTEMİ DÜNYAYA TANITILACAK

Etkinlik kapsamında bir panel organize ettiklerine işaret eden Dağlıoğlu, Türkiye'deki 6 unicornun 4'ünün eş kurucusunun kadın olduğuna dikkati çekti.

Dağlıoğlu, dünyada da özellikle sürdürülebilirliğin çok konuşulduğuna vurgu yaparak, şunları aktardı:

"Sürdürülebilirlik, sadece çevreyle su tasarrufuyla ilgili değil, burada çok önemli bir başlık daha var; çeşitlilik. Özellikle burada kadın-erkek eşitliğinin sağlanması, kadın girişimcilere destek verilmesi önemli bir başlık olarak çıkıyor. Türkiye bu anlamda rakibi olan birçok ülkeden daha önde. Bunu anlatmak istedik. Dünyada da özellikle kadın girişimcilerin öneminin konuşulduğu bir atmosferde bunun önemli bir başlık olduğunu düşündük. Katılım çok yoğundu. Ayakta takip edenler oldu. Başarılı bir etkinliğe ev sahipliği yaptığımız için mutluyuz."

Dağlıoğlu, Türkiye'nin girişimcilik ekosistemini dünyadaki tüm yatırımcılara tanıtmayı amaçladıklarını vurgulayarak, yatırımcıların ve girişimcilerin ilgisini Türkiye'ye çekmeyi hedeflediklerini kaydetti.

AR-GE merkezleri ve bölgesel yönetim faaliyetleri açısından Türkiye'nin birçok başlıkta bölgesel merkez haline gelen bir ülke olduğunu belirten Dağlıoğlu, bunu güçlendirmek için daha yoğun çalışmaya devam edeceklerini aktardı.

"HEDEFİMİZ DÜNYADAKİ İLK 10 EKONOMİ ARASINA GİRMEK"

Dağlıoğlu, Türkiye'nin hedefinin dünyadaki ilk 10 ekonomi arasına girmek olduğuna işaret ederek, buna ulaşmak için farklı stratejiler, taktikler geliştirdiklerini anlattı.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Dağlıoğlu, şöyle devam etti:

"En önemli başlıklardan biri de ihracatımızı özellikle teknoloji alanında artırmak. Yoksa o büyük hedeflere sadece geleneksel işlerle ulaşmak mümkün değil, çünkü dünya dijitalleşiyor. Rekabet orada çok büyük. Biz de bu platformlara katılarak teknoloji ihracatımızı hızlandırmak üzere doğrudan şirketlerle onların hedef kitleleri arasındaki buluşma ortamını da oluşturmuş oluyoruz."

Milyar dolar değerlemeye ulaşan şirket konusunun yatırımcının dikkatini çekmek adına güzel bir şey olduğunu dile getiren Dağlıoğlu, ekosistemin olgunluğunu ve yetkinliğini anlamak adına bunun güzel bir gösterge olduğunu ama tek göstergenin olmaması gerektiğini kaydetti.

Dağlıoğlu, "Çünkü o değerlemenin bir kısmı dünyadaki piyasa koşullarıyla da alakalı bir şey. Şu an küresel olarak içinden geçtiğimiz türbülanslı dönemde bu şirketlerin değeri de düşmüş olabiliyor. Bu bizi yanlış bir değerlendirmeye itmemeli kesinlikle. Baktığımız zaman Türkiye'de 6 unicorndan bahsediyoruz. Önümüzdeki yıllarda şu an çok güçlü bir portföy var. Girişimcilerin kurucuları, teknoloji girişimi yatırımlarını topluyorlar, büyüyorlar ve değer yaratmaya odaklanıyorlar" diye konuştu.

"TÜRKİYE POZİTİF AYRIŞTI"

Yapay zeka konusunda Türkiye'de Dijital Dönüşüm Ofisinin bir strateji belgesi olduğunu ve onlarla beraber çalıştıklarını aktaran Dağlıoğlu, 2025'te Türkiye'nin GSYH'sinin yaklaşık yüzde 5'inin yapay zeka ve ilişkili alanlarda oluşacağına dair bir beklenti olduğunu ifade etti.

Dağlıoğlu, dünyadaki bütün sektörlerde iş yapma modellerinin değiştiği bir dönemden geçildiğini belirterek, "Sürdürülebilirlik, hedeflere ulaşmak için önemli bir parametre olarak ortaya çıkıyor. Yapay zeka bu hedeflere ulaşmak için bu dönüşümü yaşayıp gerçekleştirmek ve şirketler için önemli bir uygulama alanı açıyor" dedi.

Yakın zamanda Türkiye'deki bir enerji şirketinin dijital hizmet merkezini gezdiğini dile getiren Dağlıoğlu, yapay zekayla sağlanan verimlilik artışının, teknolojinin doğrudan iş modeline etkisini görmenin çok gurur verici olduğunu aktardı.

Dağlıoğlu, teknoloji girişimcilerinde de yapay zeka alanında odaklanan birçok girişim olduğunu belirterek, girişimcilerin, yapay zeka destekli olarak ortaya koydukları ürünlerin şirketlerin ve yatırımcıların daha çok ilgisini çektiğini ve Türkiye'nin bu anlamda da başarılı olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin teknoloji yatırımlarındaki performansına değinen Dağlıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"2022'de dünyadaki bu teknoloji yatırımlarının yavaşladığı bir dönemde, Türkiye, bir önceki yıldaki performansını göstererek aslında pozitif ayrışmıştı. 2023'ün rakamlarına baktığımız zaman, uluslararası doğrudan yatırımların yılın ilk yarısında yüzde 30 kadar dünya çapında düştüğünü görüyoruz. Türkiye'de bu azalma yüzde 20 civarındaydı. Dünyadaki düşüşten daha az bir düşüşle ayrışmış durumdayız. Dünyadaki jeopolitik gelişmeler ise ayrı bir başlık olarak dikkat çekiyor. Bu şartlarda önümüzdeki çeyreklerde tekrar uluslararası doğrudan yatırımların hacim alması, ölçeklenmesi için çok da olumlu bir havadan bahsedilmiyor. Herkes 2024'ün üçüncü, belki de dördüncü çeyreğine kalacak olan merkez bankalarının para politikalarını gevşetmesini bekliyor. Bu atmosferde biz var gücümüzle tüm enerjimizle çalışarak, portföyümüzdeki yatırım projelerini kazanmaya, zaten kazanmış olduğumuz yani o yatırım kararı verilmiş projelerimizi hızlıca hayata geçirerek, onları faal hale getirmeye çalışıyoruz."

"TÜRKİYE, DAYANIKLI VE GÜÇLÜ BİR ÜLKE"

Dağlıoğlu, yatırımcılara Türkiye'nin dayanıklı ve güçlü bir ülke olduğunu, dünyadaki bütün krizlerden her zaman çift haneli büyüme oranlarıyla çıktığını anlattıklarını belirterek, ülkenin uygulanan reform politikalarıyla rekabetçi ve yatırımcı dostu bir iş ortamı sunduğunu vurguladı.

Dünyada yetkinliğe erişim ve onu organizasyon içinde tutmanın da bir mesele haline geldiğine dikkati çeken Dağlıoğlu, "Türkiye bu anlamda gayet makul optimum bir çözüm sunan bir ülke." dedi.

Dağlıoğlu, ülkenin coğrafi konumunun önemini de işaret ederek, Türkiye'nin iç pazarın yanı sıra küresel pazarlara erişim sağladığını kaydetti.

KAYNAK: AA
Derya Yüce Haber7.com - Editör-Muhabir
Haber 7 - Derya Yüce

Editör Hakkında