S&P’den Türkiye notu kararı! Kredi not görünümü pozitife çevrildi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), Türkiye'nin kredi notunu "B" olarak teyit ederken kredi notu görünümünü "durağan"dan "pozitif"e çevirdi.

S&P’den Türkiye notu kararı! Kredi not görünümü pozitife çevrildi
S&P’den Türkiye notu kararı! Kredi not görünümü pozitife çevrildi
GİRİŞ 01.12.2023 01:48 GÜNCELLEME 01.12.2023 02:52
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

S&P, Türkiye'de son dönemdeki politika düzenlemeleri nedeniyle takvim dışı değerlendirmeye giderek ülkenin kredi görünümünü revize etti.

Kuruluştan yapılan açıklamada, politika yapıcıların aşırı ısınan ekonomiyi soğutma yönünde ilerleme kaydederken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) da tükenen net döviz rezervi stokunu yavaş yavaş yeniden inşa ettiği vurgulandı.

TCMB'nin hazirandan bu yana yaptığı faiz artışlarına işaret edilen açıklamada, ülkenin ikiz açıklarının da azaldığı vurgulandı.

Açıklamada, 2023 yılı bütçe açığının gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYH) yüzde 4,3'ü olarak hedeflenen orandan daha düşük olmasının beklendiği, ithalatın keskin şekilde azalmasıyla cari açığın da kademeli daralacağının öngörüldüğü bildirildi.

KREDİ NOTU GÖRÜNÜMÜ DURAĞANDAN POZİTİFE ÇEVRİLDİ

Türkiye'nin kredi notunun "B" olarak teyit edildiği ve kredi notu görünümünün "durağan"dan "pozitif"e çevrildiği kaydedilen açıklamada, ödemeler dengesinin daha da iyileşmesi, döviz rezervlerinin daha hızlı artması ve gelecek 12 ay içinde dolarizasyonda düşüş görülmesi halinde uzun vadeli ülke notunun bir kademe yükseltilebileceği belirtildi.

TÜRKİYE EKONOMİSİ YENİDEN DENGELENDİ

Türkiye'nin yeni ekonomi ekibinin kredi koşullarını daha da sıkılaştırmasının, ekonominin doğrudan bir resesyondan kaçınmasının beklendiği ifade edilen açıklamada, son verilerin, üçüncü çeyreğin başından bu yana tüketimin zayıflamasıyla Türkiye ekonomisinin hem yavaşladığını hem de yeniden dengelendiğini doğruladığı kaydedildi.

Açıklamada, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3,7, 2024'te de yüzde 2,4 büyüyeceğinin tahmin edildiği belirtildi.

Öte yandan açıklamada, Türkiye için bir sonraki planlı değerlendirmenin 2024'te gerçekleştirileceği bilgisi paylaşıldı.

 

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 36
 • Tuhaf. 2 ay önce Şikayet Et
  Sizi kim takardi hani bu medya yalakalari yok mu sizler tam bir sahtekarsiniz.
  Cevapla
 • sade 2 ay önce Şikayet Et
  Not indirirken siyasi, değersiz, anlamsız olan kuruluşların verdiği notlar, notu yükseltince birden bire değerli oluvermiş! Ne oldu, yoksa dış güçler Erdoğan'ı sevmeye mi başladı, yoksa Erdoğan yerli ve milli değil mi?
  Cevapla
 • Neoturk 2 ay önce Şikayet Et
  Ayyy gururlandim Simdi ayol
  Cevapla
 • atakan76 2 ay önce Şikayet Et
  Teşekkür ederim, işin ehli bir başka demek ki, Sn. M.Şimşek ve ekibi çok iyi gidiyor, özellikle KKM tam bir kabusa dönebilirdi, çok iyi kurtardı, tekrar söylüyorum, işin ehli yani liyakat, bizim çok değerli beyinlerimiz var yeter ki doğru noktaya doğru insan otursun. Reis çok doğru yaptı.
  Cevapla
 • Mehmet 2 ay önce Şikayet Et
  Ne acayip, politika faizi düşükken duruk iyiydi. Asgari ücret dolar bazında 700 doların üzerindeydi. Bunlar puan kırıyordu. Şimdi politika faizi uçtu. Herşeye zam geliyor. Bunlar ekonomiyi güzel ve pozitif yapıyor
  Cevapla
 • alper 2 ay önce Şikayet Et
  asgari ücret hiçbir zaman 700 dolar ve üzeri olmadı atma! ben en az 10 senedir kendim takip ediyorum hep 550 - 400 dolar arasında gitti, geldi
  Cevapla
 • Hamza Ali 2 ay önce Şikayet Et
  Faizler aşırı yükseldiği için büyük paralar kazanıyorlar. Bunun içinde güzelleme yapıyorlar. Bu faizi halk ödeyecek. Hükümet faiz lobisine yenildi. Hersey ortada hiçbir şey yokken nas var diye başladı. Şu an faiz, döviz, altın, enflasyon rekorlar kırıyor. Allah c.c. sonumuzu hayırlı eylesin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle