Ayakkabı tamir ustası, çırak bulamamaktan yakındı!

Yozgat’ta 55 yıllık ayakkabı tamircisi Yaşar Kaymaz mesleğin son temsilcilerinden olduğunu söyleyerek ülkede ayakkabı fiyatlarının yüksek olmasının nedenini yetiştirecek çırak bulamamalarına bağladı.

Ayakkabı tamir ustası, çırak bulamamaktan yakındı!
Ayakkabı tamir ustası, çırak bulamamaktan yakındı!
GİRİŞ 30.11.2023 01:50 GÜNCELLEME 30.11.2023 01:50
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Yozgat’ta yaşayan 67 yaşındaki Yaşar Kaymaz, 12 yaşında babasının yanında çırak olarak başladığı ayakkabı tamirciliğini 55 yıldır sürdürüyor. İlerleyen yaşına rağmen unutulmaya yüz tutmuş mesleğini ilk günkü heyecanla yapmaya devam eden Kaymaz, mesleğini devredebileceği çıkarak bulamamaktan yakınıyor.

Kendisinin mesleğin son ustalarından olduğunu ifade eden Kaymaz, ülke genelinde ayakkabı fiyatlarının yüksek olmasının nedenini yetiştirebilecekleri çırak bulamamalarına bağlıyor. Kent genelinde vatandaşlar ayakkabılarını tamir ettirmek yerine yenisini almayı tercih ediyor.

“Yozgat’ta 8 ayakkabı tamir ustası kaldı”

Yozgat il merkezinde 8 ayakkabı tamircisinin mesleği sürdürdüğünü belirten Yaşar Kaymaz, “Bu mesleği 55 yıldır yapıyorum. Babamdan bana geçti bu meslek. Bizlerde sanat bitiyor, ben emekliyim ve benden sonra bu işi yapacak elemanım yok. Yetiştirdiğim 5 elemanım var, 5’ininde dükkanı var. Onların da çırağı yok bu sanat bitiyor. Maliyetlere gelecek olursak, şu anda mağazalarda satılan ürünler bizim sayemizde kontrol altında. Bizden sonra ayakkabıları ucuz alamayacaklar. Şu anda bin liraya alınan ayakkabı biz olmazsak 3 bin liraya satılacak. Çünkü mecbur bırakılacak, bu ayakkabıyı tamir eden olmayacak. Hazır üretimler yükselecek, onlar da kazansın ama vatandaşımız da kazansın ayakkabılarını tamir ettirsinler, onun için de çırak yetiştirilmesi lazım.” dedi.

“Biz de ayakkabı hastanesiyiz”

Kış mevsimiyle birlikte ayakkabı tamirine olan ilginin arttığını da belirten Kaymaz, “Pahalılıktan dolayı vatandaşlar ayakkabılarını yaptırmaya geliyor. Eski ayakkabılarını tamir ettirip giyiyorlar. Biz gerekli tüm işlemleri tamiri yapıyoruz. Ayakkabının fermuarını, parçalarını değiştiriyoruz. Aracın bakımının yapıldığı gibi biz de ayakkabının bakımını yapıyoruz, burası da ayakkabı hastanesi. Bizim fiyatlarımız çok uygun 15 liradan 150 liraya kadar değişiyor. Biz onda birine tamir ediyoruz.” şeklinde konuştu.

“Yenisine gücümüz yetmiyor, tamire getiriyoruz”

Ayakkabı tamiri için gelen Muammer Irgav ise, “Emekliyim, yeni ayakkabıya gücümüz yetmiyor. Biz de eski ayakkabımızı tamirciye getiriyoruz, yeniletip götürüyoruz. İyi kötü kış mevsimini çıkartıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

 

 

KAYNAK: İHA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 11
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  ortaöğretim mecburiyeti var olduğu sürece hiçbir yerde çırak bulunmaz
  Cevapla
 • Vahdeddin 3 ay önce Şikayet Et
  Günümüze bakılacak olursak şayet herkes masa başında ve yüksek ücretli maaş istiyorlar hafif bir iş olsun az saatlerde çalışarak fazla para kazanmak istiyorlar
  Cevapla
 • Cemal 3 ay önce Şikayet Et
  SSK emeklisi ayakkabı alamıyor ayakkabısını tamir ettiremiyor kirasını ödeyemiyor 7500 TL maaşla ayıptır ya dünyanın en az emekli maaşı alan ülkesi izle ayıptır ayıptır Bir de Türkiye bizi kıskanıyor kim bizi kıskanacak bütün Avrupa ülkelerinde emekli maaşı bizden 7 kat 8 kat fazla alıyor kolombiya'dan bile beteriz be
  Cevapla
 • uquraslan 3 ay önce Şikayet Et
  dayı asgari ücret + ssk girişi yapıp yemek verecek misin
  Cevapla
 • fenrv 3 ay önce Şikayet Et
  maaş vermeyip bedava çalışmalarını isterseniz bulamazsınız tabi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle