Çalışan emekliye 5 bin TL ikramiyede son dakika!

TBMM Genel Kurulunda, çalışan emeklilere 5 bin TL ödenmesini öngören teklif kabul edildi.

GİRİŞ 29.11.2023 19:18 GÜNCELLEME 30.11.2023 12:20
Bu Habere 163 Yorum Yapılmış

TBMM Genel Kurulunda, çalışan emeklilere 5 bin TL ödenmesini öngören teklif kabul edildi.

Buna göre, 2023 Ekim ödeme döneminde gelir, aylık ödenen sigortalı ve hak sahiplerine bir defaya mahsus olmak üzere yapılan 5 bin lira tutarındaki ödemeden, gelir, aylık almaktayken çalışan veya faaliyette bulunanlar ile yaşlılık aylığı almaktayken bu aylıkları kesilmeksizin belirtilen işyerlerinde çalışan emekliler de yararlanacak.

Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Teklif ile, çalışan emeklilere de 5 bin TL ikramiye öngörülüyor.

Teklifle, Türkiye limanları arasında kabotaj yapan gemilerin kaptanlarına ve yabancılara ait deniz taşıtları sahiplerine uygulanacak idare para cezasının üst sınırı artırılıyor. Kamu alacakları açısından haciz zaptının elektronik ortamda düzenlenmesine imkan sağlanacak. Konut kredilerinde uygulanan BSMV istisnasının, ilk konut edinimi amaçlı kredilerle sınırlandırılması öngörülüyor. İnternet ortamında verilen eğitim, yemek tarifi, ürün tanıtımı gibi videolar yayınlanarak elde edilen kazançlar istisna kapsamına alınarak stopajla vergilendirilmesi öngörülüyor.

Teklife göre, Gerçek kişilerin en az yüzde 50 oranında iştirak ettikleri yurtdışındaki şirketlerden elde ettikleri kar paylarının yarısı, bu kazancın beyan tarihine kadar Türkiye’ye getirilmesi kaydıyla, gelir vergisinden istisna edilecek.

İhracatta uygulanan ihracat hasılatının binde 5’i oranındaki götürü gider uygulaması, 1 Ocak 2024 tarihinden geçerli olmak üzere kaldırılması öneriliyor. Yurtdışında verilen yazılım, mühendislik, tıbbi raporlama gibi bazı hizmetlerden elde edilen kazancın, gelir veya kurumlar vergisi beyannamesinin verilmesi gereken tarihe kadar Türkiye’ye getirilmesi koşuluyla, yüzde 80’inin beyannamede vergi matrahından indirilmesi öngörülüyor.

Teklifle, Tarım ürünleri lisanslı depoculuk faaliyetleri kapsamında ürün senetlerinin elden çıkarılmasından elde edilen kazançlara ilişkin istisnanın süresi 31 Aralık 2028 tarihine uzatılıyor ve bu süreyi 5 yıla kadar uzatma yetkisi veriliyor. Kamu-özel işbirliği projelerine ilişkin KDV istisnasının süresi 31 Aralık 2028 tarihine uzatılıyor.

KAYNAK: İHA
Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 163
 • Sait 2 ay önce Şikayet Et
  Bağkur ihya gün yapılandırma kapsamına neden alınmadı kamoyaolan geçmiş bütün borçlara gecikme faizi ve gecikme cezaları silinirken bağkur ihya borçlarına ilişkin bir yapılandırma yapmazken aynı zamanda %1000 oranında artış yapılmış adalet istiyoruz
  Cevapla
 • MUHAFIZ 2 ay önce Şikayet Et
  ALLAH devlete zeval vermesin
  Cevapla
 • kenan 2 ay önce Şikayet Et
  bu garabet zihniyeti başa geçirdi ya, daha ne bela versin istiyorsun. adam bizi Türk Milleti'nden saymadı be !!
  Cevapla
 • Yaşar 2 ay önce Şikayet Et
  İntibakda çıksın haber bekliyoruz.. Lütfen..
  Cevapla
 • Musa 2 ay önce Şikayet Et
  9067 günle emekli oldum. 7500 TL maaş alıyorum. Yazıklar olsun. Alın 5000 TL yi yüksek maaşlarınızı daha da artırın. Seçim zamanı da kimse gelmesin bize.
  Cevapla
 • Hasan 2 ay önce Şikayet Et
  9800 günle emekli oldum aylık 8540
  Cevapla
 • misafir 2 ay önce Şikayet Et
  " Geleceğimizi avrupada görüyoruz"diyenler;avrupanın hangi ülkesinde Eyt uygulaması var?Asgari ücreti 6 ay tartışırsınız,azami ücreti ise hiç gündeme almazsınız.40 bin liraya karşı emekliyi 5 bin lira ile avutmaya çalışıyorsunuz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle