Torba kanun teklifi komisyonda

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, ekonomi alanında düzenlemeler içeren Bazı Kanun ve Kanun Hükmündeki Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerine başlandı

GİRİŞ 28.11.2023 15:07 GÜNCELLEME 28.11.2023 15:52
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

Komisyon, AK Parti Samsun Milletvekili Mehmet Muş Başkanlığı'nda toplandı.

Teklifin ilk imza sahiplerinden AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, teklife ilişkin sunumunda, uzun süredir üzerinde çalıştıkları ve toplumun büyük bir kısmının beklediği önemli düzenlemeler içeren teklifin hayırlı olmasını diledi.

Muhalefetin, bu tür kanun tekliflerine ilişkin "torba kanun" ifadesini kullandığını anımsatan Özkaya, toplumsal ihtiyaçların hızla değiştiğini, dünyada oluşan ekonomik sıkıntılar ve yüksek enflasyon sonrası birçok kanunlardaki parasal değerlerin günün şartlarına uyarlanmasının zorunlu olduğunun altını çizdi. Özkaya, "Zamanın değişmesiyle hükümlerin de değişebileceği kuralına istinaden bu ve benzeri kanunlara 'torba kanun' demek yerine 'uyarlama kanunu' demeyi, parlamento hukukumuza 'uyarlama kanunları' olarak geçmesinin daha uygun olacağını değerlendiriyor ve takdirlerinize sunuyorum." dedi.

Özkaya, toplam 28 kanun ile 2 kanun hükmünde kararnamede değişiklik yapan 80 maddelik bir kanun teklifi hazırlandığını ifade ederek, şöyle devam etti:

"Dünyanın son yıllarını etkisi alan pandemi ile başlayan ekonomik daralmalar, krizler, Ukrayna-Rusya savaşıyla tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de enflasyon artış göstermiştir. Son olarak ülkemizde 6 Şubat'ta meydana gelen tarihin en büyük felaketlerinden birisi olan Kahramanmaraş merkezli depremlerde 13,5 milyondan fazla vatandaşımız, 11 ilimiz doğrudan, 85 milyon insanımız da hem doğrudan hem de dolaylı olarak etkilenmiştir. Bu olaylar neticesinde ne yazık ki çok ciddi ekonomik bir sıkıntıyla karşı karşıya kalmış bulunuyoruz. Tespitlere göre 110 milyar dolar civarında bir zararın olduğu ifade edilmektedir. Bu kanun teklifimiz ülkemizi de etkileyen bu ekonomik sürecin hasarlarının en aza indirilmesiyle ilgili bir katkı olarak da sunulmaktadır."

Teklifin, Türkiye'nin ekonomik hedeflerinin gerçekleştirilmesine de önemli bir katkı sağlayacağını anlatan Özkaya, teklifin, ekonomik anlamda birçok kolaylığı, vergisel muafiyeti, indirimi ve indirim iptallerini beraberinde getirirken, birçok alanda kayıt dışıcılıkla mücadeleyi esas aldığını vurguladı.

Özkaya, kanun teklifinin hayata geçirilmesinin ardından yapılacak uygulamalarla devletin hazinesine ciddi manada ilave kaynak sağlanacağını; deprem başta olmak üzere dünyada etkisini hissedilen siyasi ve sosyal olaylar neticesinde ortaya çıkan ekonomik daralmanın etkisinin azaltılmasının hedeflendiğini belirterek, "Türkiye, kararlı tutumuyla ekonomik mücadelesine devam edecek, sorunları bertaraf etme kabiliyetini artıracaktır." diye konuştu.

Ali Özkaya'nın sunumunun ardından teklifin geneli üzerine görüşmelere geçildi.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 27
 • Mehmet 7 ay önce Şikayet Et
  Bağkur tescil ne oldu
  Cevapla
 • Beytullah 7 ay önce Şikayet Et
  Bağkurluyada af isdiyoruz 2yıl önce borcumuz 49 binliraydı 2sonra milyonlar yapıldı buna ne düşünüyorsunuz
  Cevapla
 • Harbı 7 ay önce Şikayet Et
  Bagkura af yokmu ıhya ne zaman çıkacak emeklı olamıyorum hastayım çıksın artık beklıyoruz
  Cevapla
 • Elanur 7 ay önce Şikayet Et
  Af istiyoruz lütfen.
  Cevapla
 • İSMAİL KALEM 7 ay önce Şikayet Et
  Belediyelerden kapsam dışı kalanların durumu ne olacak taşeron işçiler kadro bekliyor verilen sözler neden tutulmuyor
  Cevapla
 • Nehir 7 ay önce Şikayet Et
  Af istiyoruz ceza indirimi gelsin göz ardı edilmesin artık
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle