Tam 1 trilyon dolar! Türkiye 10 ülkeden biri olacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye ile BAE'nin dinamik ekonomiye ve zengin tarihe sahip olduğunu, 2030'a kadar uzay ekonomisinin büyüklüğünün 1 trilyon dolara ulaşmasının beklendiğini belirtti.

GİRİŞ 27.11.2023 20:12 GÜNCELLEME 28.11.2023 09:45
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Birleşik Arap Emirlikleri Halk Eğitimi ve İleri Teknolojilerden Sorumlu Devlet Bakanı Sarah Al Amiri ile bir araya geldi.

BAE ile uzay ve havacılık alanında gerçekleştirilebilecek somut işbirliklerinin görüşüldüğü toplantıda, uzay teknolojileri ve uzaya bağımsız erişim için ülkeler arasında geliştirilebilecek ortak projeler ele alındı.

TÜRKİYE 10 ÜLKEDEN BİRİ OLACAK

Kacır, burada yaptığı konuşmada, iki ülkenin dinamik ekonomiye ve zengin tarihe sahip olduğunu, 2030'a kadar uzay ekonomisinin büyüklüğünün 1 trilyon dolara ulaşmasının beklendiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde, Türkiye'nin uzay sanayisindeki yeteneğini ileri seviyelere taşımayı hedeflediklerini vurgulayan Kacır, uzaya gönderilecek Türk astronotların çalışmaları hakkında da bilgi verdi.

Kacır, Türkiye'nin kendi uydularını üretme, geliştirme ve test etme imkanına sahip olduğuna dikkati çekti.

TÜRKSAT 6A'nın üretim aşamasının tamamlandığını hatırlatan Kacır, "Yıl sonuna kadar test aşamalarını devam ettireceğiz. Gelecek yıl TÜRKSAT 6A'nın tamamlanmasıyla Türkiye, iletişim uydularını kendisi üretme imkanına sahip 10 ülkeden biri olacak." ifadesini kullandı.

Milli Uzay Programı'nın başarısında uluslararası işbirliklerinin önemli olduğunun altını çizen Kacır, uzayın barışçıl amaçlarla kullanımını desteklemek için doğru ülkelerle güçlü ilişkiler kurduklarını bildirdi.

Kacır, BAE'nin uzay alanındaki projelerini ve adımlarını dikkatle takip etiklerine de işaret ederek, şunları kaydetti:

"BAE'nin uzaya dönük vizyonu hem kendi ülkesinin gelişmesini destekliyor, araştırma ve üretim kapasitesini artırıyor hem de önemli uluslararası işbirliklerine de imkan sağlıyor. İki ülkenin uzay alanındaki proje ve işbirlikleri, yine ülkelerimizin ekonomisi ve ekosistemi üzerinde pozitif bir etki oluşturacak."

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 30
 • Fahri 3 ay önce Şikayet Et
  Durmak yok kandırmaya devam
  Cevapla
 • Adem kuraali 3 ay önce Şikayet Et
  Marsa gitmek için trilyonlarca para harcıyorlar halbusem marsa gideceği uyduların parasını hadisi şerifleri yaşamak yaşatmak için harcamayı pilanlasaydı eğer cennet marsdan daha güzel ve şahane harika bir yerdi tabiki geçmişe mazi derler ölen ölmüş zaten kalan sağlar bizimdir!
  Cevapla
 • Ya Sonra 3 ay önce Şikayet Et
  Tam 1 trilyon dolar, türkiye 10 ülkeden biri olacak deyip bu minval uzere gitmişsiniz. Bilgi ve yorumca eksik birisi 1 trilyon dolari turkiye ile ilgili sanir. Yazınızda belli değil ama bu büyüklüğün türkiye ild ilgili olamayacağı, dünya tutarı olduğu anlaşılıyor. Çarpıtma yapmayın
  Cevapla
 • Suat 3 ay önce Şikayet Et
  Bu arkadaş ülkesini çok seviyor,onun için kimseyle paylşmak istemiyor,halbuseki müslümanın Mali ortak da
  Cevapla
 • Mr slikl 3 ay önce Şikayet Et
  Olur dünyanın en pahalı internet faturaları bizde en pahalı telefonu da bizde diğerlerini saymıyorum zaten o yüzden olur sicsan artık herşey para normal dünyada ilk onda olmak
  Cevapla
 • İsmat 3 ay önce Şikayet Et
  Sen ocakta gor
  Cevapla
 • ali 3 ay önce Şikayet Et
  hadi hayırlısı
  Cevapla
 • Suat Karaalp 3 ay önce Şikayet Et
  Once vatandasin karnini doyursun zam ve enflasyonu kaldirsin. DAHA DONRA UZAYA CIKSINLAR. ARTIK GERIDE BIRSEY KSLMADI. SADECE PALAVRA ATNAK. A c ulkenin uzayda ne isi olur Allah askina soyleyin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle