İstanbul için karar verildi! 15 gün içinde açıklanacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kentsel Dönüşüm Yasasının ardından olası Marmara depremi için de çalışmaları hızlandırdıklarını belirterek, “İstanbul için yol haritamızı 15 güne açıklayacağız” dedi.

GİRİŞ 27.11.2023 14:56 GÜNCELLEME 27.11.2023 15:17
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, bakanlığın deprem bölgesinin yeniden ihya ve inşası için yürüttüğü çalışmaları, ‘Yerinde Dönüşüm’ projesi ve olası Marmara depremi için yapılacakların yol haritasını anlattı.

Bakan Mehmet Özhaseki, 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından 850 bine yakın yapının zarar gördüğünü, 14 milyon civarında vatandaşın da bundan etkilendiğini söyledi. Şehir merkezlerinin, şehrin dokusuna ve kültürel kimliğine uygun bir biçimde ayağa kaldırılacağını söyleyen Bakan Özhaseki, depremden en ağır hasarı alan Hatay’ın ayağa kaldırılması için yoğun mesai yaptıklarını ifade etti. Bakan Özhaseki, “Hatay'da birçok tescilli eser var. Onlar, Kültür ve Turizm Bakanlığımızca ayrıca ele alındı, restorasyon projeleri ortaya çıktı. O süreçte, tarihi eserlerin restorasyon süreci Kültür ve Turizm Bakanlığında” şeklinde konuştu.

Kahramanmaraş'taki Azerbaycan Mahallesi için, Azerbaycan hükümetinin destek vererek 1000 konut yapacaklarını söyleyen Bakan Özhaseki, “Onlar da bir kardeşlik göstermek istiyorlar” dedi. Bakan Özhaseki, bilim insanlarının fay hattına 65 metre kadar boşluk bırakılması yönündeki önerisini de hatırlatarak, “Biz önlemimizi aldık. Biz fay hattının geçtiği yerlerle inşaatlarımızın arasına 100 metre bıraktık. Yeşil alan yaptık oraları. Etrafında da zemin artı 2-3 gibi projeler yaptık. 15 metre derinliğinde fora kazıklar çakmaya başladık. Binlerce kazık çakılıyor şimdi. Böylece zemini sağlamlaştırdık” açıklamalarını yaptı.

Bakan Mehmet Özhaseki, 250 bin bağımsız birimin inşasına başladıklarını belirterek, “Bunların her birinin teslim süresini de bir sene gibi öngördük. Nisanda başlamıştı çalışmalarımız. 9-10 ay sonra bu teslimleri yapmaya başlıyoruz. Özellikle köy evleri için ‘Deprem Gerçeği ve Kentsel Dönüşüm Şurası’nda alınan bir karar vardı. ‘Artık çelik yapıya geçelim’ diye. Biz şimdi çelik yapının standartlarını geliştirdik. İhalelerine başladık. 100 bine yakın köy evini de 6 ay içerisinde bitireceğiz. Köylüler de emin olun çok sevdiler. Çünkü ilk defa karşılaşacakları bir şey. Herhangi bir şekilde, altından fay hattı bile geçse tesir etmiyor.” dedi.

“İSTANBUL İÇİN YOL HARİTAMIZI BELİRLİYORUZ”

Kentsel Dönüşüm Yasasının ardından olası Marmara depremi için de çalışmaları hızlandırdıklarını belirten Bakan Özhaseki, şunları söyledi:

“Arkadaşlarımız İstanbul'a çalışıyorlar. İstanbul için düşündüklerimizi ve yol haritamızı belirliyoruz. 15 güne ilan ederiz. Ama ipucu vermek gerekirse şunları söyleyebilirim; daha önce ilan ettiğimiz ‘Yarısı Bizden’ kampanyası var. Yani vatandaşa diyoruz ki ‘Evinizi riskli görüyorsanız ve depreme hazırlık için yenileyecekseniz siz yapın evinizi, biz size yarısını verelim.’ Bundan istifade edecek epeyce bir insan var. 1 milyon 20 bin kişi buna müracaat etmiş. Bağımsız olarak müracaat ettiler. Fakat 10 daireyle ilgili bir kişi müracaat etmişse çok bir anlamı olmuyor. Yüzde 100 müracaat eden 14 bin bina var. Yüzde 65’i geçen 40 bine yakın bina var. Bunlardan başlayarak vatandaşa ‘Yenilemek istiyor musunuz? Anlaştınız mı? Tamam, yıkın başlayın. Ne harcıyorsanız? Yarısını devlet veriyor. Hadi devam edin’ diyeceğiz. Müthiş bir kolaylık.”

KAYNAK: HABER7
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 19
 • Süreyya 2 ay önce Şikayet Et
  Sözde yarısı bizden kampanyası toki tarafından yapılacaktı şimdide sen yık yap ne demek aylardır bunun içinmi bekliyoruz bu şekilde bir yasayı kimsenin kabul edeceğini sanmıyorum hani toki kendi yapacaktı size güvendiğimiz için böyle kampanyaya başvurduk bizim binada yüzde yüz başvuru var.toki yaparsa yapar yapmasa kalır bu binalar böyle
  Cevapla
 • Ahmet bey 2 ay önce Şikayet Et
  Benim fikrim; Binasını imkanı olan ilave imar artışı olmadan yenilesin. Olmayanın arsası acele kamulaştırılsın. Kamulaştırılan arsalar firmalara yaptırılsın. Oluşacak bu yeni yapı stoğundan devlet ihtiyacı olana 50 yıllık kullanım hakkını satsın. İMKANA GÖRE İSTEYEN 25 YILLIK KULLANIM HAKKIDA SATIN ALINABİLİR. KESİNLİKLE BETONARMENİN KULLANIM ÖMRÜ SONUNDA TAPU DEVLETİN VEYA BELEDİYEDE KA
  Cevapla
 • NERGİS 2 ay önce Şikayet Et
  Hadi yıkın yapın devam edin mi? Hani siz yapıp belli bir miktar peşin gerisini taksitlendirme yapacaktıniz. Hadi yıkın yapın mı oldu?
  Cevapla
 • Mustafa 2 ay önce Şikayet Et
  Yarısı bizden kampanyası öyle degildiki devlet yerinde dönüştürüp yarisi devletten yüzde 10 peşin gerisi taksitlerle ödenecek şekildeydi sen şimdi mutehaitin kucağına atıyorsun insanları kim bilir ne paralar isteyecekler
  Cevapla
 • NERGİS 2 ay önce Şikayet Et
  Demek ki seçim öncesi seçim vaadi seçim kazıgıymış.. Şimdi çevirdiler böyle oldu
  Cevapla
 • İLKNUR 2 ay önce Şikayet Et
  Bu yorumları Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı okuyormu.Cevaplari nedir.Cikan yasada o kadar çok aksaklık varki onları düzeltmeyi düşünmüyor mu?Mesela 1/2 arsa payli yerlerde anlaşma olmadığında arsa olarak satışın önüne geçilmelidir .Bu yasanın çıkış amacı depreme karşı binaların yenilenmesidir.Mutahitlere yada 1/2 nin varliklı olan diğer paydasina fırsat yaratmak degildir .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle