Türkiye karşıtı cephe yarıldı! İmzalanan anlaşma temel referans noktası olacak

Türkiye ile Libya, 2019'daki Akdeniz'de Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması Anlaşması'nın ardından bu yıl hidrokarbon anlaşması imzaladı.

GİRİŞ 26.11.2023 20:51 GÜNCELLEME 27.11.2023 17:31
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Türkiye ile Libya arasında 27 Kasım 2019'da imzalanan Akdeniz'de Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması Anlaşması, iki ülkenin Doğu Akdeniz'deki haklarını koruyan anlaşma olarak dikkati çekiyor.

Türkiye, Libya ile 27 Kasım 2019'da imzaladığı Akdeniz'de Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması Anlaşması ile, bölgede dışlanma ve yalnız bırakılma politikalarına karşı hukuki ve siyasi açıdan güçlü duruş sergiliyor.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) Akdeniz'deki tek taraflı adımlarına cevap niteliği taşıyan anlaşma Türkiye'nin hukuki tezlerinin tamamına destek sağlıyor.

27 Kasım 2019'da imzalanan ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından BM Şartı'nın 102. maddesi gereğince onaylanan anlaşma, Libya'da kalıcı barış, istikrar ve güvenliğin sağlanmasına katkıda bulunma ve karşılıklı yarar temeline dayanarak iki ülkenin ilişkilerini geliştirme amacı taşıyor.

Odak noktası Libya ve Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki hak ve çıkarlarını korumak olan anlaşma, iki ülkeye de Akdeniz'de belirlenen sınırlar içinde doğal kaynaklarda hak talep etme imkanı tanıyor.

Anlaşma, Türkiye'nin, bölgede dışlanma ve yalnız bırakılma politikalarına karşı hukuki ve siyasi açıdan güçlü duruş niteliği taşıyor.

Her iki ülkenin Akdeniz'deki hakları konusunda hukuki ve meşru zemin elde ettiği anlaşmayla Libya, öncesine göre deniz alanı kazancı sağladı.

DOĞU AKDENİZ'DE BULUNAN HİDROKARBON KAYNAKLARI

Türkiye ile Libya arasında Ekim 2022'de yapılan hidrokarbon anlaşması, Türkiye'ye hem Libya'nın münhasır ekonomik bölgesinde hem de ana karasında hidrokarbon arama yetkisi veriyor.

Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması Anlaşması, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki deniz yetki alanlarının Batı sınırlarını netleştirirken, iki ülkenin de haklarını ihlal edecek olası Yunanistan-Mısır ve Yunanistan-GKRY anlaşmalarının önüne geçti.

Doğu Akdeniz'de hidrokarbon kaynaklarının bulunması, Türkiye dışında Suriye, Lübnan, İsrail, Mısır, Libya, Yunanistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve GKRY'nin deniz yetki alanlarının sınırlandırılması konusunda önem arz ediyor.

Anlaşma, GKRY'nin, 2003'te Mısır, 2007'de Lübnan, 2010'da da İsrail ile KKTC'yi düşünmeden ana kara gibi kendi çıkarları doğrultusunda yaptığı anlaşmaların aksine uluslararası hukuk, adalara ana karalardan daha az münhasır ekonomik bölge ve kıta sahanlığı veriyor.

"BU MUTABAKAT MUHTIRASI NET ŞEKİLDE BUNDAN SONRAKİ SÜREÇTE DE TÜRKİYE'NİN TEMEL REFERANS NOKTASI OLACAK"

Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferhat Pirinççi, Türkiye ve Libya arasında imzalanan deniz yetki anlaşmasının iki ülke arasında yapılan anlaşmanın ötesinde etkiler ortaya çıkardığına dikkati çekti.

Anlaşmanın Türkiye'nin aksiyoner dış ve güvenlik politikasında önemli dönüm noktalarından birini teşkil etiğini dile getiren Pirinççi, "Bu sayede Türkiye, birden fazla amacına hizmet eden kazanımlar elde etti." dedi.

Pirinççi, iki ülke arasında imzalanan anlaşmayla, Libya'daki ulusal mutabakat hükümetinin çok dar alanda kalan etkisinin muhafazası ve yeniden canlandırılmasının sağlandığını belirtti.

Anlaşmayla Türkiye'nin, Kuzey Afrika ve Doğu Akdeniz denkleminde etkili aktör olduğunu net şekilde bütün taraflara gösterdiğine işaret eden Pirinççi, "Libya ile imzalanan bu deniz yetki anlaşması ile beraber Türkiye özellikle Yunanistan'ın çeşitli aktörlerle oluşturmaya çalıştığı Türkiye karşıtı cepheyi yarma imkanı elde etti, dolayısıyla o karşı cephe çok ciddi bir şekilde sarsıldı." diye konuştu.

Pirinççi, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki hak ve çıkarlarını açıkça ifade ettiğini vurgulayarak, "Türkiye net bir şekilde Doğu Akdeniz'deki egemenlik haklarının çerçevesini çizdi." dedi.

Libya ile yapılan anlaşmanın bu çerçevenin oluşturulmasında çok kritik öneme sahip olduğunu kaydeden Pirinççi, "Bu mutabakat muhtırası net bir şekilde bundan sonraki süreçte de Türkiye'nin temel referans noktası olacak." ifadesini kullandı.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 13
 • Trakyalı 3 ay önce Şikayet Et
  Bu anlaşmalar sadece yunan, israil ve gkry rahatsız etmemiş engin altayda bayaa rahatsız olmuş ellaam...
  Cevapla
 • Hakan 3 ay önce Şikayet Et
  Aynı anlaşmayı Filistin ile de yapmamız gerek
  Cevapla
 • Metin Kartal 3 ay önce Şikayet Et
  Filistin ilgili uluslararası anlaşmalar da ve TÜRKİYE ile bütün anlaşmalar da var uyuyanlar ve hainlik yapanlardan yok gibi görünüyor. Akdeniz ülkeleri var,yok olanı ve hainlik yapanı neden arıyorsun.
  Cevapla
 • Bilge Kağan 3 ay önce Şikayet Et
  Hayırlı olsun. Petrol arama gemimiz Turgut Reis limanda yatmaya devam etmez artık inşallah. Niye Akdeniz'de görevine devam etmiyor?
  Cevapla
 • T.C vatandaşı 3 ay önce Şikayet Et
  Her şey plan ve program çerçevesinde işler dönüyor bugüne kadar niye sorularının cevapları verildi ve görüldü devletimiz kılı kırk yararak planlarını işletiyor senin benim gibi fevri hareket yok şu sıkıntılı dünya sürecinden en az hasarla çıkmamız için mücadele veriliyor sana kalırsa elinde bir şey olmasa bile aynı Filistin gibi saldiralim dersin ama birkaç sene sonra sonucu görebilirsi.
  Cevapla
 • Trakyalı 3 ay önce Şikayet Et
  Hiç limana girmeden sadece açık denizde duran gemi var mı? Tabii ki sana göre bu yan gelip yatmak!!!
  Cevapla
 • Hamza bey 3 ay önce Şikayet Et
  Ordu Gazze’ye
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 3 ay önce Şikayet Et
  Heyhatttttt.. " Ne işimiz var Libya'daaaa , Mavi Vatanda işgalci oluruzzzz, Kıbrıs'tan asker çekmeliyiz, Anadolu kıt'asının 3 mil uzağındaki tüm adalar Yunanistana aittir" diyen Çeviköz ve papyonlu monşer eski büyükelçilerin söylemleri insanı hala kahrediyorr...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle