Kanada'nın kısıtlama getirdiği teknolojide ''rekor sürede'' yerlileştirme başarısı

Kanada'nın kısıtlama getirdiği Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi rekor sürede yerlileştirildi. Yerli KUŞKAPANI'nın kabul testleri tamamlanırken milli teknolojinin ilk kullanıcısı Deniz Kuvvetlerinin tek kadın pilot oldu.

GİRİŞ 26.11.2023 15:05 GÜNCELLEME 26.11.2023 15:05
Bu Habere 38 Yorum Yapılmış

Helikopterlerin gemilere güvenle iniş yapmasını sağlayan ve Türk savunma sanayisindeki kabiliyetler kullanılarak yerlileştirilen Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI'nın kabul testleri tamamlandı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, güvenlik güçlerine en gelişmiş teknolojilerin yerli ve milli imkanlarla kazandırılmasına yönelik çalışmalar çok yönlü olarak sürdürülüyor.

Bu çabaların deniz platformları alanındaki kilometre taşlarından MİLGEM projesi ve projenin fazları birçok alt sistemin yerlileştirilmesini sağladı.

Son olarak Türk Deniz Kuvvetleri gemilerinde kullanılmak üzere Kanada'dan tedarik edilirken kısıtlama getirilen Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi başarıyla yerlileştirildi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) koordinasyonundaki çalışmalar kapsamında Mayıs 2021'de STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ ile Altınay Savunma Teknolojileri arasında imzalanan Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi Yerlileştirme ve Tedariki Projesi tamamlandı.

Gemi üzerindeki entegrasyon faaliyetlerinin ardından projenin finalinde SSB, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve STM temsilcilerinin katılımı ile Deniz Kabul Testleri gerçekleştirildi.

Yerli olarak geliştirilen Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi, testlerde SH-70 Sea Hawk helikopterinin güvenli şekilde Türkiye'nin ilk milli fırkateyni TCG İSTANBUL'a inişini sağladı. İniş operasyonu sonrasında helikopter emniyete alındı ve hangarlama operasyonu gerçekleştirildi. Testler kapsamında SH-70 Sea Hawk helikopter birden çok kez iniş gerçekleştirdi ve KUŞKAPANI tarafından yakalandı.

KUŞKAPANI sistemi kullanılarak yapılan ilk helikopter iniş operasyonlarını Deniz Hava Komutanlığının tek kadın pilotu Deniz Yüzbaşı Hatice Yeşiltaş gerçekleştirdi.

"REKOR SÜREDE" GELEN YERLİLEŞTİRME BAŞARISI

KUŞKAPANI Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi, helikopterlerin gemiye güvenle inmesini, sabitlenmesini ve hangara çekilmesini sağlayacak donanımlardan oluşuyor.

Kamera ve helikoptere monte edilmiş lazer sistemi gibi alt bileşenlerden yararlanılan sistemde, görüntü işleme ile helikopterin konumu hesaplanıyor. Hesaplanan bu veriler çabuk yakalama aracı vasıtasıyla helikopterin doğru bir açıda tutulmasını sağlıyor. Helikopter iniş yaparken çabuk yakalama aracı pençesi ani bir hareketle helikopteri yakalıyor. Tüm bu işlemler sırasında iniş alanında personel bulunmasına gerek kalmıyor. Tek personel, kontrol noktasından süreci yürütebiliyor.

"Rekor sürede" göreve hazır hale getirilen sistem, envantere girecek yeni gemilerde de yerini alacak, milli gemilerdeki yerlilik oranını artıracak, savunma sanayisinin ihracat kalemleri arasına katılacak.

HEDEFTE İHRACAT VAR

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, Türkiye'nin tam bağımsız savunma sanayisi hedefleri doğrultusunda önemli bir başarıya daha imza attıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Güçlü yerli ekosistemimiz ile ambargoya konu olan kritik bir sistemi daha yerlileştirerek Türk savunmasına kazandırdık. Altınay Savunma ile geliştirdiğimiz Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi sayesinde hem önemli bir kabiliyet kazandık hem de bu alandaki yurt dışı bağımlılığımızı bitirmiş olduk. Çok kısa bir sürede hazır hale getirilen yerli sistemimizi ilk olarak TCG İSTANBUL'a entegre ettik. Bundan sonra da Türk Deniz Kuvvetlerimizin gemilerinde ve yurt dışında yürüttüğümüz su üstü ihracat projelerimizde yerli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi'mizden faydalanabileceğiz."

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 38
 • anlam 7 ay önce Şikayet Et
  bu yapılanları görünce insan seviniyor üzüldüğümüz şey ise ak partiden önce hiçbir şeyin yapılmaması halka laiklik adına düşmanlık yapılması kahramanlık hikayeleri ile uyutulması
  Cevapla
 • gerçekler 7 ay önce Şikayet Et
  ambargo koymasalar adam olmayacağız. iyi ki ambargo koyuyorlar. herşeye ambargo koysalar ülkede işsizlik de cari açıkta bitecek
  Cevapla
 • BoRa 7 ay önce Şikayet Et
  masallah cok guzel de filistine neden yardim etmiyoruz kardesim silah yardimi edilmeli mücahit lere lanetlilerle tüm iliskiler kesilmeli
  Cevapla
 • Erdem 7 ay önce Şikayet Et
  Kardeşim Yapılmadığını nereden biliyoruz. Emin ol Gazze'de savaşan mücahitlerin yanında omuz omuza duran vatandaşlarımız vardır. İmkan olsada Siyonistlerin üzerlerine füze yağmuru atılırken yapılan konuşmalarda geçen Türkçe konuşmaları izleyebilsen.
  Cevapla
 • Sahin 7 ay önce Şikayet Et
  Zamanı var daha ucak gemisi yapmalıyız ve milli projelerin motorunu yerlilestirmeliyiz
  Cevapla
 • Levent Kars 7 ay önce Şikayet Et
  Maşallah Allahıza Kurban
  Cevapla
 • ugur 7 ay önce Şikayet Et
  Ya allah razı olsun , aynısını diyeçektim. Kanada üretmiş tasarıma bak tıpı tıp aynısını yaptık. Taklidini yap yolla
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle