2 dev proje için milyar dolarlık ihale! Türkiye'nin konumunu güçlendirecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca, Kalkınma Yolu Projesi ve Zengezur Koridoru kapsamında planlanan kara ve demir yolları için ihaleler yapıldı, yatırım tutarları belirlendi.

GİRİŞ 26.11.2023 11:31 GÜNCELLEME 26.11.2023 12:20
Bu Habere 37 Yorum Yapılmış

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Hindistan, Doğu Asya ve Basra Körfezi üzerinden Irak'a gelecek yükleri, Büyük Fav Limanı'ndan başlayarak, demir yolu ve kara yolu bağlantısıyla Avrupa'ya ulaştıracak Kalkınma Yolu Projesi Türk ve Irak hükümetlerinin yatırımlarıyla devam ediyor.

Proje, Çin ve Hindistan gibi büyük ülkelerden söz konusu limana gelen mallar için önemli rol oynayacak.

Projenin, Avrupa'dan Körfez Bölgesi'ne kadar uzanan geniş bir coğrafyaya potansiyel bir fayda sağlaması bekleniyor. Anılan güzergahı bağlayacak en ekonomik yol olarak nitelendirilen Kalkınma Yolu, Türkiye'nin yeni İpek Yolu'ndaki konumunu daha da güçlendirecek.

Projeyle Basra Körfezi'nde elleçlenen yük, Türkiye üzerinden, Marmaray sayesinde aktarma yapılmadan Avrupa'ya ulaştırılacak.

KALKINMA YOLU PROJESİ İÇİN 320 KİLOMETRELİK OTOYOL PLANLANDI

Kalkınma Yolu Projesi'nde Türk ve Irak hükümetleri, devam eden çalışmalara ek olarak 23,8 milyar dolarlık yatırım yapacak. Türkiye, bu yatımları demir ve kara yolları için gerçekleştirecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Kalkınma Yolu Projesi kapsamında yürüttüğü çalışmalarla ülkeden geçen 2 bin 88 kilometrelik demir yolu bağlantısı için 615 kilometrelik yeni hat, 1912 kilometrelik kara yolu koridoru içinse 320 kilometrelik yeni otoyol yatırımı planladı.

Söz konusu demir yolu ağının 439 kilometresi mevcut durumda iken 1034 kilometresi devam ediyor, 615 kilometresi ise planlanıyor. Planlanan demir yolu ağları Gaziantep-Ovaköy arasında bulunuyor. Bu demir yolu için 5,8 milyar dolarlık yatırım yapılacak.

Proje kapsamında ülkeden geçen kara yolu 1912 kilometre olacak. Söz konusu kara yollarının 1592 kilometresi mevcut durumda bulunurken, 320 kilometresi için planlama yapıldı. Şanlıurfa-Ovaköy arasında planlanan kara yolunun yatırım tutarı 2 milyar dolar olarak öngörülüyor.

ZENGEZUR KORİDORU İÇİN DEMİR YOLU HATTININ İHALESİ YAPILDI

Türkiye ile Azerbaycan arasında doğrudan demir yolu ve kara yolu ulaşımı sağlayacak Zengezur Koridoru'yla Türkiye ile Orta Asya arasında yeni bir bağlantı kurulmuş olacak.

Koridor ile Bakü Limanı doğrudan Türkiye'ye bağlanacak. Kars'tan Dilucu'na kadar uzanan 224 kilometre uzunluğunda yeni demir yolu hattı planlayan Bakanlık, Orta Koridor güzergahlarından Zengezur Koridoru'ndan geçecek söz konusu demir yolunun ihalesini gerçekleştirdi.

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 37
 • Enişte 7 ay önce Şikayet Et
  İhaleyi 5’li çeteden biri mi aldı ?????
  Cevapla
 • Levent 7 ay önce Şikayet Et
  Bundan sonra ermeiler düşünsün gayet stratejik olmuş bu yol İran'dan geçerse Türkiye,İran,Azerbaycan üçlü güvenlik işbirligini doğurur gayet iyi olmuş ileride teknolojik antlaşmalar üzeri antlaşmalarda olur.
  Cevapla
 • Sihirli Lamba 7 ay önce Şikayet Et
  Hayal. İran, Türkiye, Azerbaycan asla birlikte olmaz, çıkar çatışması var.
  Cevapla
 • ZaZa 7 ay önce Şikayet Et
  Zengezur koridorunda neden ısrar ediniyorki Gürcistan üzerinden yapılıcak demiryolu karayolu hem daha kısa hemde daha güvenli alternatif yol Türk Cumhuriyetlerinin gazı petrolu ham maddesi hayvancılık vs vs daha fazla kazandırıcak bize Ne ahmakça hindistan Çin mallarının pazarı olmak zaten Bişey üretip zor kırkanaat tabiri caizse üretim yapıyor Türk şirketleri
  Cevapla
 • Turan konyevi 7 ay önce Şikayet Et
  Bu ipek yolu gibi yollar çin ve Hindistan'a yarayacaktır, Avrupa bu çin ve hindistan mallarıyla dolacak,bizim sanayimizi mahveder bunlar.simdi rekabet edebiliyoruz,bu ipek yolu yapılırsa senin malların Avrupa'da rekabet edemez.
  Cevapla
 • İzmirli 7 ay önce Şikayet Et
  Herşey olacağına varır!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle