Rusya'dan kritik doğal gaz açıklaması: Türkiye'nin istediği yapılıyor

Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu Andrey Buravov, 'Türk Akımı doğal gaz boru hattından Türkiye'nin istediği hacimde gaz sevkiyatları yapılmaktadır ve potansiyel de mevcuttur." dedi.

GİRİŞ 23.11.2023 11:25 GÜNCELLEME 23.11.2023 11:57
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu Andrey Buravov, Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret hacminin geçen yıl 65 milyar doları aştığını belirterek, "Bu sene buna benzer olacak. Dinamiği koruyacağız." dedi.

Buravov, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye-Rusya ticaret hacminde son 5-6 yıl içerisinde çok büyük sıçrama olduğunu, ticaret hacminin hemen hemen 3 misli arttığını söyledi.

Türkiye-Rusya ticaret hacminin geçen yıl 65 milyar doları aştığını hatırlatan Buravov, "Bu sene buna benzer olacak. Dinamiği koruyacağız." ifadelerini kullandı.

Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkinin aktif şekilde geliştiğini vurgulayan Buravov, şunları kaydetti:

"İki ülkenin liderleri arasındaki düzenli diyalog devam etmektedir. Buna paralel olarak bizim ekonomi bakanlığı kurumları seviyesinde düzenli temaslar yapılmakta. Önümüzdeki günlerde Rus-Türk Karma Ekonomik Komisyonunun olağan toplantısı Ankara'da düzenlenecek. Bu tür toplantılar iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğine nasıl katkı sağlayacak, gelecekteki problemleri nasıl çözecek, mevcut potansiyeli daha iyi bir şekilde nasıl kullanacağız, bu tür konular görüşülecek."

"TÜRK AKIMI DOĞAL GAZ BORU HATTINDAN TÜRKİYE'NİN İSTEDİĞİ HACİMDE SEVKİYAT YAPILIYOR"

Andrey Buravov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından "Türkiye'de bir doğal gaz merkezi oluşturulması" konusunun açıklandığını hatırlatarak, bununla ilgili iki tarafın detaylar üzerinde çalıştığını anlattı.

Rusya'dan doğal gaz sevkiyatının çeşitli kanallardan devam ettiğini aktaran Buravov, "Son olarak, Türk Akımı doğal gaz boru hattından da Türkiye'nin istediği hacimde gaz sevkiyatları yapılmaktadır ve potansiyel de mevcuttur. Hem de Türkiye üzerinden bu doğal gazı almak isteyen üçüncü ülkelere gönderilmesi konusunda imkanlar mevcuttur." diye konuştu.

Türkiye'de ilk nükleer enerji santrali yapımının devam ettiğini anımsatan Buravov, şöyle devam etti:

"Birinci reaktörün devreye girmesi söz konusudur ve burada sadece yeni bir tesis kurmakla kalmıyor, aynı zamanda Türkiye'de yeni bir ekonomi dalı oluşturuluyor. Atom enerjisi ile ilgili olarak da atom enerjisinden daha geniş bir yelpazeden bahsediyoruz ve bu dalda çalışacak personelin, mühendisler, teknisyenler seviyesinde, eğitimi Rusya'da yapılıyor. Bu şekilde Türkiye'de nükleer enerjide çalışabilecek yeni bir mühendis kitlesi oluşturulacak. Bu da bence çok önemli bir faktör."

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 12
 • TC turk 5 ay önce Şikayet Et
  ABD AB VE İSRAİL'İ bu coğrafyada kesinlikle NOTRALİZE etmeliyiz.
  Cevapla
 • Net 5 ay önce Şikayet Et
  Bakın, şu ABD güdümünden çıkalım, Su57, S500 alalım vs diyen rus ajanlarına karşı dikkatli olun. Nasıl ki silahı sadece ABDden alarak, bir vesayete mahkum olduksa, tüm silahı, gazı vs Rusya veya başka tek ülkeden almak da yeni bir vesayete yol açar. Türkiye kendi üretmeli, üretemiyorsa çeşitli ülkelerden tedarik etmeli...
  Cevapla
 • Cesur ADAM 5 ay önce Şikayet Et
  O ZAMAN ÜRETEN DORU ADAMA OY VERECEEKSİNİZ. takozlara değil
  Cevapla
 • hasan 5 ay önce Şikayet Et
  eni değişen dünya düzeninde, Türkiye piyon olmayı 15 Temmuzda ve en son seçimlerde reddedince, Amerika batı ve güney sınırlamızı çevreleyerek bize gözdağı verip sözde batı ittifakının dışına itip düşmanlaştırmaya çalışıyor. Biz güçlü değil çok güçlü olmak zorundayız. İlk olarak nükleer silaha sahip olmalıyız. Varlığımız için en büyük tehdit Amerika , ingiltere ve siyonizimdir.
  Cevapla
 • misafir 5 ay önce Şikayet Et
  reis rusyadan alıyor , bulgaristan romanya macaristan a gaz satıyor iş bilenin kılıç kuşananın durmak yok yola devam ...
  Cevapla
 • ERDO61 5 ay önce Şikayet Et
  Yeni değişen dünya düzeninde, Türkiye piyon olmayı 15 Temmuzda ve en son seçimlerde reddedince, Amerika batı ve güney sınırlamızı çevreleyerek bize gözdağı verip sözde batı ittifakının dışına itip düşmanlaştırmaya çalışıyor. Biz güçlü değil çok güçlü olmak zorundayız. İlk olarak nükleer silaha sahip olmalıyız. Varlığımız için en büyük tehdit Amerika dır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle