Kredi kartı kullananlar dikkat! Bugün saat 14'te açıklanacak

Merkez Bankası yarın politika faizi için önemli bir karara imza atacak. Ekonomistler faizde sınırlı da olsa bir artış yaşanmasında hem fikir. Politika faizinin artması durumunda kredi kartı için uygulanan faiz oranları da yükselecek.

GİRİŞ 23.11.2023 11:34 GÜNCELLEME 23.11.2023 14:21
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Merkez Bankası bu ayki toplantısını 23 Kasım 2023 Perşembe günü saat 14.00'da yapacak. Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın başkanlığında 6. toplantısını yapacak olan kurulun kararıyla piyasaların merakla beklediği bir haftalık vadeli repo işlemlerinde uygulanan faiz oranını yani politika faizi belli olacak.
 
Ağustos ayında 750 baz puanlık mega faiz kararıyla piyasaları şaşırtan Merkez Bankası, Eylül ve Ekim ayında piyasalarla uyumlu bir faiz kararına imza atmıştı. Ekonomistler, Kasım ayında Merkez Bankası’nın sıkılaşma döngüsünde yavaşlama temposuna girmesini bekliyor.

KREDİ KARTI FAİZLERİ DE YÜKSELECEK 
 
Merkez Bankası'nın politika faizi kararı kredi kartları için belirleyici olan referans faiz oranlarını da etkileyecek. Haziran ayında yüzde 0.81 düzeyinde olan referans faiz oranı Ekim ayında politika faizinin 500 baz puan artışla yüzde 35'e çıkarmasıyla referans faiz oranı aylıkta yüzde 3,16’ya (yıllık bileşik yüzde 46,1) yükselirken kredi kartı gecikme faizi de aylıkta yüzde 3,71'e (yıllık bileşik yüzde 55,9) yükseldi.
 
YENİ ORAN 1 ARALIK İTİBARIYLA GEÇERLİ OLACAK
 
Ekonomistlerin 250 baz puanlık artış beklentisinin gerçekleşmesi halinde politika faizleri yüzde 37.5 seviyesine yükselecek. Böylelikle kredi kartı akdi faizleri ise 3,93 olarak belirlenecek. Bankalar, aynı zamanda KMH ve nakit avans işlemleri için uyguladıkları faizi de 1 Aralık tarihinden geçerli olmak üzere 4,69'a yükseltmek durumunda kalacak.
 
KREDİ KARTI BORÇULARI İÇİN SON TARİH
 
Kredi kartı gecikme faizi başta olmak üzere yeni faiz oranları 1 Aralık itibariyle geçerli olacak. Bu tarihten sonra kredi kartı borcunu aksatanlar yeni faiz oranıyla borcunu geri ödemek zorunda kalacak.

KAYNAK: HABER GLOBAL
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 2
  • vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
    Faiz yükseldikce yahudiye para akışı hızlanıyor..
    Cevapla
  • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
    Malesef 1 aralıkta geçerli olacak diyorsunuz ama bankaşar hiç bir zaman mevcut tarihe uymadı ıspatlarıda var mevcut tarihten önce vatandaşın sırtına bindiler.
    Cevapla