Gözler Merkez Bankası'nda! faizi kaç baz puan artırır?

Merkez Bankası, yarın piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıklayacak. Haber7'ye konuşan ekonomist Mustafa Aşkın, Merkez Bankası'nın 250 baz puan faiz artışına gitmesini öngördüğünü belirtti.

GİRİŞ 22.11.2023 15:05 GÜNCELLEME 22.11.2023 18:24
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan başkanlığında yarın toplanacak. Geçen ay gerçekleştirilen PPK toplantısında politika faizi 500 baz puan artırılarak yüzde 35'e yükseltilmişti. Merkez Bankası'nın bir önceki PPK metninde faiz artışlarına devam edeceği vurgulanmıştı. Haber7'ye konuşan ekonomist Mustafa Aşkın, Merkez Bankası'nın yarın 250-300 baz aralığında faizi yükseltmesini öngördüğünü belirtti.

MERKEZ BANKASI FAİZİ KAÇ BAZ PUAN ARTIRIR?

Merkez Bankası'nın uyguladığı politikalarda istikrarlı olduğunu küresel alanda da göstermesi için yarınki toplantının önemli olduğuna işaret eden Aşkın, piyasanın faiz artış beklentisinin 250 baz olduğunu ve MB'nin muhtemel 250 veya 300 baz puan aralığında politika faizinde bir artış olacağını söyledi. Aşkın, Merkez Bankası'nın Para Politikası Kurulu metninde vereceği mesajların da özellikle yabancı yatırımcı açısından çok önemli olacağını söyledi. Aşkın, "Nisan ayı gibi enflasyonda yüzde 70 seviyesini görmemiz muhtemel. Bu açıdan baktığımızda yabancı yatırımcıya para politikası araçlarının etkin bir şekilde kullanıldığına ikna etmemiz son derece önemli. Fon girişini hızlandırmak için yabancı yatırımcıya faiz ve enflasyon politikasının en iyi şekilde anlatılması ve sözlü yönlendirme yapılması gerekiyor" diye konuştu.

BORSADA YABANCI GİRİŞİ ARTAR MI?

Yıl sonuna doğru borsada yabancı girişinin artmasını beklediğini belirten aşkın, yabancı sayısının artmasıyla 2024'te borsada yükseliş trendinin hızlanacağını söyledi. "Aksi takdirde yatay ve aşağı yönü ağır basan bir borsa ile karşı karşıya kalabiliriz. En önemli eksiklik şuan borsada yabancı giriş sayısının yeterli olmaması" dedi. Aşkın, borsa 8 bin puanın önemli bir direnç seviyesi olduğunu, bu seviyenin hacimli bir şekilde kırılması gerektiğine işaret etti. "7 bin 300 - 7 bin 600 - 7 bin 800 puan önemli destek seviyeleri" diye konuştu. Ekonomist Aşkın, borsa yatırımcısına uyarılarda da bulundu. Borsanın en büyük eksikliğinin finansal okur yazarlığı yetersiz olan yatırımcı sayısında olması olduğuna dikkat çeken Aşkın, borsada çabuk para kazanma döneminin sona erdiğini ve küçük yatırımcının dikkatli olması gerektiğini vurguladı. Aşkın, "Halka arz furyası bu şekilde devam etmeyecek. Özellikle sosyal medyada yapılan manipülatif yorumlar ve yönlendirmelere yatırımcıların kulak asmaması gerekiyor" dedi.

ALTIN FİYATLARINDA YÜKSELİŞ SÜRER Mİ?

Ons altında önümüzdeki günlerde 2 bin 50 -2 bin 100 dolar seviyelerinin görüleceğini belirten Aşkın, bu seviyede kalıcı kalabilmesi için Fed'in para politikasının netleşmesinin ve jeopolitik risklerin durumuyla ilgili sürecin önemli olduğunu belirtti. Ons altında bin 440 dolar ve bin 870 doların destek seviyeleri olduğuna işaret eden Aşkın, "Ons altının 2 bin 50 dolar seviyesine çıkması durumunda, gram altında bin 950 - 2 bin TL'yi görmemiz mümkün" dedi. Ekonomist Aşkın, yatırımcıların tüm parasıyla altın almak yerine portföy oluşturup, portföylerinin yüzde 20-25'lik kısmını altın yatırımıyla değerlendirmelerinin daha kazançlı olabileceğini vurguladı.

 

KAYNAK: HABER7
Derya Yüce Haber7.com - Editör-Muhabir
Haber 7 - Derya Yüce

Editör Hakkında

YORUMLAR 9
 • fetöyardakcısı 2 ay önce Şikayet Et
  Faizcilerin karnı balon gibidir yedikce şişer asladoymazlar
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  yeter artik yeter secimden once indirildi oiyasa calisiyordu simdi iyice durdu ne olsun istiyosunuz yaa !!
  Cevapla
 • murat 2 ay önce Şikayet Et
  üreteni helal kazananı cezalandırmaya rantiyecilere küresel tefecileri ödüllendirmede durmak yok yola devam
  Cevapla
 • yalnız kurt 2 ay önce Şikayet Et
  artırın 250 yetmez 2250 yapın, piyasalar kan ağlıyor, iş güç bitmiş vaziyette.
  Cevapla
 • ekrem 2 ay önce Şikayet Et
  2024 Mayıs Haziran gibi 40-45 faiz oranını görürüz. Hedeflendiği gibi enflasyon düşüş sürecine girip 40-50 lere inerse , sene sonu 35 leri iyiden iyiye inandırırsa , belki ozaman bir iki ay faizi sabit bırakıp , sonuçları görmeyi deneyebilir MB ,
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle