Türkiye'nin tek ve en büyüğü! Olağanüstü Türk teknolojisi Avrupa'da görücüye çıktı

Yüzde 80 yerlilik oranını yakalayan Türk savunma sanayisinin neferlerinden Canik, Avrupa'nın en büyük etkinliği olan Milipol Paris 2023'e katıldı.

Türkiye'nin tek ve en büyüğü! Olağanüstü Türk teknolojisi Avrupa'da görücüye çıktı
Türkiye'nin tek ve en büyüğü! Olağanüstü Türk teknolojisi Avrupa'da görücüye çıktı
GİRİŞ 21.11.2023 19:14 GÜNCELLEME 21.11.2023 19:15
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

CANiK, grup şirketleri ile Fransa'da düzenlenen ve savunma sanayisine yönelik Avrupa'nın en büyük etkinliklerinden biri olan uluslararası güvenlik fuarı Milipol Paris 2023'e katıldı. CANİK'den yapılan açıklamaya göre, şirket, 2023'teki son Avrupa fuarını Paris'te tamamladı.

OLAĞANÜSTÜ TÜRK TEKNOLOJİSİ AVRUPA'DA GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Fuarın en dikkat çekici stantlarından birine sahip olan CANiK, sergilediği son teknoloji ürünleri ile ilgi odağı oldu.

CANiK, 2022'de NATO'ya bağlı orduların envanterinde büyük bir paya sahip olan 12.7x99 milimetre ağır makineli tüfek (AMT) M2'nin yerli ve milli versiyonu olan CANiK M2 QCB'yi üreterek dünya ağır makineli tüfek pazarında önemli bir konuma gelmişti.

Türkiye'nin halen kalifiye edilmiş tek ve en büyük kalibreli ağır makineli tüfeği olan ve 650 atım/dk hıza sahip CANiK M2 QCB'nin olağanüstü başarısının ardından CANiK, bu silahın 950 atım/dk'lık CANiK M2F ve 1100-1200 atım/dk'lık CANiK M3 versiyonlarını da üreterek küresel AMT pazarının en büyük üreticisi haline geldi.

CANiK, dünyanın en büyük 12.7x99 milimetre ağır makineli tüfek ihracatçısı konumunda bulunurken, 2024 için de birçok sipariş bağlantısı gerçekleştirdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen CANiK Dış Ticaretten Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Didem Aral, Türkiye savunma sanayisinin dünya çapında büyüleyici yükselişine tanıklık ettiklerini belirterek, "Gerek bilgi birikimimiz, gerek insan kaynağımız, gerekse de ihracat başarılarımızla dünya savunma sanayinde payımızı arttırıyoruz. CANiK olarak kendi alanımızda da Türkiye'nin bu başarısında pay sahibi olduğumuzu düşünüyoruz. Hafif silahlara yönelik askeri ve kolluk kuvvetlerinin katıldığı Avrupa ana karasındaki en büyük fuarlarından biri olan Milipol 2023'te de oldukça yoğun bir süreç yaşadık." ifadelerini kullandı.

Fuara ilk defa katıldıklarını aktaran Aral, şu bilgileri verdi:

"Bu yıl ilk defa katıldığımız bu fuarda, çoğunluğu Avrupa ve Afrika'dan olmak üzere 20'den fazla ülkenin son kullanıcıları ile temasa geçtik. Başta Paris büyükelçimiz olmak üzere 7 ülkenin askeri ataşesini standımızda ağırladık. 2023 yılının son fuarı olan EDEX MISIR için hazırlıklarımızı sürdürürken, oldukça başarılı bir fuara imza attık. Ürünlerimiz, global çapta en iyileri ile rekabet ediyor. Kendimizi sürekli geliştiriyoruz. Önümüzdeki süreçte de biz daha iyisini yapana kadar en iyisi olmaya devam edeceğiz."

Milipol Paris, savunma, emniyet ve güvenlik alanlarında hizmet veren tüm sektörleri bir araya getiriyor. Her 2 yılda bir düzenlenen organizasyon bünyesinde, bilgi ve iletişim sistemleri, data koruma, sivil savunma, anti terörizm, özel kuvvetler, çevre güvenliği, taşıma güvenliği, liman ve havaalanı güvenliği, sınır güvenliği, KBRN, organize suçlarla mücadele konularında hizmet veren 1000'den fazla katılımcıyı barındırıyor.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 19
 • Gonyali 1 hafta önce Şikayet Et
  Avrupa daki fuarlarda daha önce geliştirilmiş bir ürünü çaldılar. Acaba yine mi çaldıracaklar. Neden ürünleri kendi ayağımızda fuarlar düzenleyip sergilemiyoruz??????????
  Cevapla
 • Fatih 1 hafta önce Şikayet Et
  Bu tür firmaların desteklenmesi lazım abd silah sanayi ve uçak saniyisi özel şirketlere dayalı en basiti memur hesabı maaşımı alırım keyfime bakarım yok piyade unsurlarının içinde hava dağılan mühimmat iyi olur bekliyoruz canik ten
  Cevapla
 • Vay bee 2 hafta önce Şikayet Et
  Ver gazı ver coşkuyu Ama diğer ülkelere kıyasla - şimdi böyle abartı ortada bir şey yok yani
  Cevapla
 • Türk 2 hafta önce Şikayet Et
  Bir yandan iyi basarilar, biryanda para icin Türkiye karsiti olanlara satin öylemi?
  Cevapla
 • Necati 2 hafta önce Şikayet Et
  Tebrikler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle