"Borsada yukarı yönlü hareket devam edecek"

Kayıplarını telafi etmeye başlayan borsada ivme yukarıya doğru. Haber7'ye konuşan ekonomist Dr. Murat Turgut, borsada yukarı yönlü hareketin devam edeceğini, yatırımcının kısa vadede satış yapmaması gerektiğini söyledi.

GİRİŞ 21.11.2023 12:47 GÜNCELLEME 21.11.2023 12:48
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

BIST 100 endeksi haftanın ikinci gününe yüzde 0,6 oranında yükselişle 7 bin 993 puandan başladı. İsrail'in Filistin'e saldırıları sonrası jeopolitik risklerin etkisiyle 7 bin 300 puan seviyesine kadar gerileyen borsa kayıplarını telafi etmeye devam ediyor. Haber7'ye konuşan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Murat Turgut, borsada yukarı yönlü hareketin devam edeceğine dikkat çekti, borsa yatırımcısına tavsiyelerde bulundu. 

"BORSA YATIRIMCISI KISA VADEDE SATIŞ YAPMAMALI"

Jeopolitik risklerin 7 bin 300 puan seviyesine kadar düşen borsada kayıpların telafi edilmeye başlandığını belirten Turgut, borsada tekrar ivmenin yukarı yönlü olduğunu ve bu hareketin devam edeceğini söyledi. Kısa vadede borsa yatırımcısının pozisyonunu koruması gerektiğine işaret eden Turgut, yatırımcının kısa vadede satış yapmaması tavsiyesinde bulundu. "Borsada aşağıda kritik seviye 8 bin 250 puan, yukarda ise 8 bin 500 puan. Yatırımcı bu seviyelere dikkat etmeli" dedi. Turgut, borsa yatırımcısına tavsiyelerde de bulundu. Borsa yatırımcısının gelecek yıl daha temkinli olması gerektiğini vurgulayan Turgut, "Her hissenin yükseldiği, her halka arzın prim yaptığı dönem geride kalabilir, yatırımcı daha bilinçli hareket etmeli" diye konuştu. Yatırımcının daha seçici olmasının önemine dikkat çeken Turgut, şirketlerle ilgili araştırma raporlarının mutlaka okunması gerektiğini belirtti.

"GRAM ALTIN YATIRIMCISI BİR MİKTAR SATIŞ YAPABİLİR"

Fed'in yüksek faiz artışlarına devam edeceğini ve altındaki yükselişin kısıtlı olacağına işaret eden Turgut, "Piyasa beklentilerinin aksine ons altında 2 bin dolarların üzerinde kalıcı bir seviyede olacağını öngörmüyorum. Hatta ons altın yatırımcısı bir miktar satış yapabilir" dedi. Altın yatırımcısının temkinli davranması gerektiğinin altını çizen Turgut, ons altında bin 950 - 2 bin dolar seviyelerinden alım yapılmasının riskli olabileceğini, bin 900 dolarların altında alım yapılmasının doğru olacağını belirtti. Bin 900 doların üzerinde yapılan her alımın küçük yatırımcıyı zora sokabileceğini ifade etti.

KAYNAK: HABER7
Derya Yüce Haber7.com - Editör-Muhabir
Haber 7 - Derya Yüce

Editör Hakkında

YORUMLAR 23
 • Bayram Öztürk 3 ay önce Şikayet Et
  Bistten tabela şirketlerinin atilmasi gerek kıytırık cezalarla odullendirilmesin adaletli olsunlar
  Cevapla
 • Doğan Uysal 3 ay önce Şikayet Et
  Doların sert düşüşle gerçek değeri 16 TL bandına ineceği gündemde, yapılan zamlar geri çekilir mi hiç zannetmiyorum.
  Cevapla
 • bir garip kul 3 ay önce Şikayet Et
  Dolar sert düşmeyecek Amerikan Merkez Bankası faiz indirimine gitmedikçe dolar diğer paralar karşısında değer kaybetmez. Siz dua edin yılbaşında 35 bandını aşmasın.
  Cevapla
 • Ekonomist 3 ay önce Şikayet Et
  Tabiki altın boşuna güvenli liman dememişler
  Cevapla
 • Yykk 3 ay önce Şikayet Et
  Avrupa resesyona girerken bizim borsa hiç sarsıntı yasamayacakmi kimi kandırıyorsun. Mutlaka tüm dünyayı etkileyecek ama biz insalllah çabuk toparlariz diye düşünüyorum hayırlısı bakalım göreceğiz.
  Cevapla
 • Qwerty 3 ay önce Şikayet Et
  Amerikalı uzmana göre de dünya genelinde borsa dip yapacak. Demek ki oyuzden kimse satmasın elinde kalsın satamasın diye bekleyiniz diyorlar. Çok akıllılar çok.kendilerinin portföyü çokdan satılmıştır bile.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle