Cevdet Yılmaz'dan konut ve evlilik kredisi açıklaması

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz "Evlilik kredisi tüm Türkiye'de yaygınlaşacak. Hükümetten ilk evini alacaklara kredi desteği verilecek" dedi.

GİRİŞ 21.11.2023 13:05 GÜNCELLEME 21.11.2023 13:05
Bu Habere 81 Yorum Yapılmış

Evlilik kredisine ilişkin yeni detayları Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz açıkladı.

Aile ve Gençlik Fonu'nun vereceği evlilik kredisiyle pilot uygulama olarak deprem bölgesinden başlanacak. Cumhurbaşkanı Yılmaz "Sonra tüm Türkiye yaygınlaşacak. Özellikle, gençlere evlilik kredisi dediğimiz 150 bin lira iki yılı geri ödemesiz 4 yıllık krediye destek verme mekanizmasını içeriyor" ifadesini kullandı.

Yılmaz, OVP kapsamında ilk evini alacaklara verilecek kredi desteğine ilişkin olarak da "İlk ev alımında kredi erişimini sağlıyoruz. İkinci ve üçüncü konut alımında artık pek kredi imkânı yok" açıklamasında yaptı.

Cevdet Yılmaz

150 BİN LİRA İKİ YIL GERİ ÖDEMESİZ 4 YILLIK EVLİLİK KREDİSİ

Dün gerçekleşen kabine toplantısının ardından soruları yanıtlayan Yılmaz "Önce pilot uygulama olarak deprem bölgesinden başlayacak. Sonra tüm Türkiye yaygınlaşacak. Özellikle, gençlere evlilik kredisi dediğimiz 150 bin lira iki yılı geri ödemesiz 4 yıllık krediye destek verme mekanizmasını içeriyor. İleride fonlar arttıkça imkanlar arttıkça başka desteklerle tabii ki söz konusu olacak ama aşama aşama gidecek" dedi.

İLK EVİNİ ALACAKLARA DESTEK VERİLECEK

Yılmaz ilk kez ev alacaklara ilişkin kredi desteği verileceğini belirtti ve şunları söyledi:

İkinci ve üçüncü ev alımında krediye erişimi zorlaştırdı Merkez Bankası'yla BDDK biliyorsunuz. İlk ev alımında kredi erişimini sağlıyoruz. Orada bir düzenleme yapacağız demiştik, onu bu şekilde yapmış olduk. İkinci ve üçüncü konut alımında artık pek kredi imkânı yok. İkinci, üçüncü konuta kredi imkânı olmayınca konut kredi imkânları ilk konut sahipliği için kullanılmış oluyor. Konut sahipliği meselesini sadece kredi odaklı değil aynı zamanda konut arzıyla birlikte düşünmek lazım. Konut arzı ve konut talebi şeklinde… Aksi takdirde sırf krediyi düşünürseniz konut fiyatlarını istemediğiniz yere götürme ihtimaliniz var. Konut arzını ve konut talebini dengeli bir şekilde yönetmemiz gerekiyor.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 81
 • Vatandaş 4 ay önce Şikayet Et
  Artık sadece konut kredileri ne zaman verilecek ona bakıyoruz başkada hiç bir haber, spor, magazin gibi şeyleri dinlemiyor ve okumuyor olduk, dört gözle şu çıkacak olan konut kredilerini bekliyoruz bekliyoruz ve bekliyoruz sesimizi duyun artık bir an evvel
  Cevapla
 • mazlum kudüs 4 ay önce Şikayet Et
  kredi çözüm değildir..... kredi dedikçe batıyoruz ey müslüman kardeşim ...
  Cevapla
 • GAZİŞEHİRLİ 4 ay önce Şikayet Et
  LÜTFEN sizden ricam İlk ev alımında krediyi bir an önce hayata geçirin. ev sahipleri mafya gibi kime sorsan şikayetçi ama zamlar durmuyor ev kirası oda bulabilirsen asgari üçret kadar oldu .. HERŞEYİ BİR KENARA bırakıp İLK EVİM KREDİYİ YAPIN LÜTFEN
  Cevapla
 • Dadaştan 4 ay önce Şikayet Et
  Kendi evini yaptırana da bir kredi verseniz
  Cevapla
 • yılmaz 4 ay önce Şikayet Et
  Evlilik kredisinde yaş sınırı kaldırılmalı sadece ilk evlilik şartı konmalı. Ya da 40 yaş gibi yüksek tutulmalı.
  Cevapla
 • Abdullah 4 ay önce Şikayet Et
  Çok doğrudur katılıyorum
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle