Rusya, dijital ruble için tarihi belirledi

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, bazı bütçe harcamalarında dijital ruble kullanılmasına yönelik gelecek yıl pilot çalışma başlatılacağını söyledi.

Rusya, dijital ruble için tarihi belirledi
Rusya, dijital ruble için tarihi belirledi
GİRİŞ 20.11.2023 16:07 GÜNCELLEME 20.11.2023 16:12
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Siluanov, Rusya Federasyon Konseyi'nde yaptığı konuşmada, Rus ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Siluanov, Bütçe açığının GSYH'ye oranının, 2024 ila 2026 yıllarında yüzde 1'i geçmeyeceğini belirtti.

Siluanov, "Durum değişirse tahminlerimizi de ayarlayacağız. Hazırlanan bütçe, öncelikleri dikkate alarak, makroekonomik istikrar ve denge görevlerini yerine getiriyor" dedi.

Rusya'daki büyük şirketlere yönelik uygulamaya koyulan ek gelir vergisine ilişkin konuşan Siluanov, "Yaklaşık 300 milyar ruble (yaklaşık 3,4 milyar dolar) gelir hedeflemiştik. Bunun 40 milyar rublesini aldık ancak asıl ödemeler dönemi kasım ve aralık döneminde olacak" diye konuştu.

​​​​​​​Siluanov, üzerinde çalışmaların devam ettiği dijital rubleyi bütçe harcamalarında kullanmayı planladıklarını anlattı.

​​​​​​​Siluanov, "Dijital rublenin bütçe süreçlerinde kullanılmasına yönelik geçen hafta Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina ile görüştük. Önümüzdeki yıldan itibaren belirli harcamalar konusunda dijital rubleyi uygulayacağımız bir pilot uygulama yürütme konusunda anlaştık" değerlendirmesinde bulundu

Derya Yüce Haber7.com - Editör-Muhabir
Haber 7 - Derya Yüce

Editör Hakkında

YORUMLAR 3
 • Misafir 6 ay önce Şikayet Et
  Dijital para, insanların vergi kaçırmasının önüne geçebilecek yegâne nimet, insanlar önce helal yoldan geçimini sağlayacak sonrada helal tüketen vücut sıhhat bulacak, bazı insanlar vergi kaçırarak kazandıklarını helal zannediyor.
  Cevapla
 • Misafir 6 ay önce Şikayet Et
  kredi kartı ile yavaş yavaş insanları takip etmeye başladılar. nerede , ne satın almış diye. dijital para ile de bunu üst seviyeye cikartacaklar.
  Cevapla
 • Sen 6 ay önce Şikayet Et
  Çok mu sırı işlerin var hayırdır
  Cevapla