Otomobilde matrah düzenlemesi neleri değiştirecek

Düzenleme öncesi Türkiye'de faaliyet gösteren ve TOGG'un da aralarında bulunduğu 16 markanın 29 elektrikli modeli vergi avantajından faydalanabiliyordu. Şimdi ise 5 ya da 6 modelin daha bu listeye girmesi bekleniyor.

GİRİŞ 19.11.2023 17:53 GÜNCELLEME 19.11.2023 18:13
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Resmi Gazete’de dün yayınlanan kararla Elektrikli araçların Özel Tüketim Vergisi matrahlarında değişikliğe gidildi.

Buna göre motor gücü 160 kilovatın altında ve yüzde 10 Özel Tüketim Vergisi'ne (ÖTV) tabi elektrikli otomobiller için uygulanan matrah eşiği 1 milyon 250 bin liradan 1 milyon 450 bin liraya yükseltildi.

AVANTAJLI ARAÇ SAYISI ARTACAK

Elektrikli araçlara yönelik matrah düzenlemesi sayesinde vergiler dahil fiyatı 1 milyon 914 bin TL’ye kadar olan araçlar yüzde 10’luk ÖTV diliminde kalacak.

Düzenleme öncesi ÖTV ve KDV dahil fiyatı 1 milyon 650 bin TL’nin üzerinde olan araçlar yüzde 40’lık ÖTV dilimine geçiyor ve fiyatları 2 milyon 100 bin TL’nin üzerine çıkıyordu.

Düzenlemeyle birlikte fiyatı 1 milyon 914 bin TL’ye kadar olan tüm elektrikli araçlar yüzde 10’luk ÖTV diliminde kalacak ve vergi avantajını koruyacak.

YÜZDE 10 ÖTV İLE ALINABİLECEK OTOMOBİLLER

Cardata’dan edinilen bilgiye göre, 18 Kasım 2023 itibarıyla Türkiye’de satış yapan 16 markanın toplamda 29 elektrikli modeli yüzde 10’luk ÖTV diliminde yer alıyor. 

Bu modeller arasında Togg T10X, BYD Atto 3, Renault Megane E-Tech, MG 4, Jeep Avenger, Peugeot e-2008 gibi önemli modeller bulunuyor.

Düzenleme sonrası ise listeye beş ya da altı modelin daha girebileceği öğrenildi.

KAYNAK: EKONOMİM
Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 16
 • Misafir 123 6 ay önce Şikayet Et
  İnşaat m karesi 20 bin tl yi geçiyor Arazi arsa devlet verirse 2-3 milyona herkes ev sahibi olabilir
  Cevapla
 • Erdal 6 ay önce Şikayet Et
  Togg gibi yerli arabaya biraz daha destek verilsin oburlerine acinmasin Togg da biran önce halkın kulanacagi küçük modeleri ve motorsiklet sucuter e bay dahil hatta kamyon a girmeli piyasanın ihtiyacını karşılayacak arabaya biran önce girmelidir
  Cevapla
 • Zahitoan 6 ay önce Şikayet Et
  İsrail araçlarına alman,amerikan olanlara bu halkı bindir üstüne halktan donuna kadar vergi al halkı çürüt şahine tofaşa muhtaç et kalk sonra ben devletim de vaybe nerde var böyle araçtan %50 vergi alan ülke.artık gerçekten gitmek gerek bu ülkeden
  Cevapla
 • Abdullah 6 ay önce Şikayet Et
  Bence de dönüşün olmasın . Kafanın uymadığı bir ülkede yaşamak sana da zul gelir bize de.
  Cevapla
 • Arif 6 ay önce Şikayet Et
  Dönüşün olmasın
  Cevapla
 • Özcan 6 ay önce Şikayet Et
  Fosil yakıtlı araçlar doğaya zarar veriyor diye yıllarca elektrikli araçlar doğa dostu olacak denildi peki bu piller ne olacak? Elektrik için kurulan HES'ler daha fazla doğaya zarar vermiyor mu? Peki en önemlisi karbon ayak izinin neresinde bu elektrikli araçlar. Karbon ayak izini araştırın göreceksiniz insanlar için asıl planlanan ne
  Cevapla
 • Hasan 6 ay önce Şikayet Et
  Ağzına sağlık ersin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle