Vatandaşa 'Kesme altın' uyarısı!

Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, ucuza altın almak için farklı yollar arayan vatandaşları uyardı. Özman, yeni dolandırma yöntemi olan ‘kesilmiş altın’ın ayarının sadece uzmanlar tarafından anlaşılabildiğini söyledi.

Vatandaşa 'Kesme altın' uyarısı!
Vatandaşa 'Kesme altın' uyarısı!
GİRİŞ 17.11.2023 15:44 GÜNCELLEME 17.11.2023 16:39
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Uzun, kısa ve orta vadede yatırım yapmak isteyen birçok vatandaş, parasını altına yatırıyor. Vatandaşlar bozdurulduğunda zararı neredeyse olmayan paket gram altına yöneliyordu.

Son günlerde ise paketli altının yerine kuyumcuların ‘kesilmiş altın’ diye tabir ettiği yarı mamul ürünler, fiyatı paketli ürünlere göre ucuz olduğu için tercih ediliyor.

Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, söz konusu kesilmiş altınların üzerinde bir barkot veya damga olmadığını hatırlatarak, bu altının ayarının da sadece çok iyi profesyoneller tarafından ayırt edilebildiğine dikkat çekti.

Özman, yarı mamul olarak kuyumcularda bulunan ve işlenmeden müşterilere satılan kesilmiş altınların vatandaşlar tarafından ayırt edilemeyeceğini ifade etti. 

Özman, “Süslenmek için alınan ziynet eşyaları yatırım aracı değildir. Bunlar da altın ama orta vadeli yatırımlar için para kazandırmaz. Bankaya mevduat yatırmak gibi düşünüyorsanız 24 ayar gram altın alınmalıdır. Piyasada son günlerde ‘kesilmiş altın’ diye altınlar dolaşıyor. Vatandaşların bu altınları almamalarını tavsiye ediyorum. Kesilmiş altınlar bizim yarı mamul ürünlerimizdir. 1 kiloluk külçelerden silindirde çekilip uzatılan ve makasla kesip, üreticilere işletmek için verdiğimiz ürünlerdir. Bu ürünleri profesyonellerin dışındakilerin alması son derece sakıncalı. Çünkü üzerinde herhangi bir ibare yok ve garantisi de bulunmuyor. Sadece aldığınız kişi içinde ne olduğunu bilebilir ve bozdurmaya gittiğinizde kuyumcular tereddütle yaklaşır. Normal altınlarla arasında da fiyat olarak çok büyük bir fark yok. Bu cüzi farklar için paketli, garantili altınlardan vazgeçilmemeli" diye konuştu.

 
 
Derya Yüce Haber7.com - Editör-Muhabir
Haber 7 - Derya Yüce

Editör Hakkında

YORUMLAR 3
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Niye paketten para kazanıyor kesmeden kazanamıyor
  Cevapla
 • Anadolu insani 3 ay önce Şikayet Et
  Başkan doğru söylüyorsu da k.maras ta kuyumcu kuyumcuyu tutmuyor buna ne demeli adamlar kendi piyasayla gitmiyor harem altından iş yapıyor
  Cevapla
 • Maraşlı 3 ay önce Şikayet Et
  Ayrıca Fiyat verirken Harem Altın piyasasından veriyor. Alıcı olursa kafasına göre hesap yapıyor. Yazıklar olsun. Depremi yaşadık ama ders alamadık.
  Cevapla