Türkiye'nin risk primi 3 yılın dibinde! Ekonomiye güven artıyor

Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk primi yaklaşık 3 yılın ardından ilk kez 350 baz puanın altına inerek 348,2 seviyesine geldi

GİRİŞ 17.11.2023 14:57 GÜNCELLEME 17.11.2023 14:57
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın, parasal sıkılaşma ve destekleyici yönde uygulamaya aldığı tedbirlerle ülke risk priminde belirgin iyileşme sağlandı.

TÜRKİYE'NİN RİSK PRİMİ 3 YILIN DİBİNDE

Mayıs ayında 700 baz puan seviyesinde olan Türkiye'nin CDS'i son altı ayda yaklaşık 350 baz puan gerileyerek 350 baz puan seviyesinin altına indi.

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın son Enflasyon Raporu sunumundaki ifadelerinin enflasyonla mücadele konusundaki kararlılığı ortaya koymasıyla Türkiye'nin CDS'indeki gerileme yeniden hız kazanarak 3 Kasım Cuma günü 365 baz puan civarına inmişti. Gerileme eğilimini sürdüren CDS bugün de 348,2 baz puanda bulunuyor.

Türk lirası varlıklara yabancı yatırımcı ilgisini de yansıtan CDS düşüşü, devam eden jeopolitik risklere karşın TCMB'nin dezenflasyonun tesis edilmesine yönelik kararlı adımları, Türkiye'nin dış finansmana erişimi artırmayı sürdürmesi, yabancı yatırımcılarla gerçekleştirilen görüşmelerden olumlu sinyallerle birlikte devam ediyor.

Analistler, Türkiye'nin kredi risk primindeki gerilemede yeni ekonomi yönetiminin fiyat istikrarını sağlamaya yönelik adımlarının etkili olduğuna dikkati çekerek, enflasyonla mücadele konusunda atılan adımların gelecek döneme ilişkin belirsizlikleri yavaş yavaş azalttığını ifade etti.

SADELEŞME ADIMLARI DA ETKİLİ OLUYOR

Merkez Bankası'nın sadeleşme adımlarının da Türk varlıklarındaki fiyatlamalar üzerinde etkili olduğunu aktaran analistler, Orta Doğu'da devam eden jeopolitik risklere karşın dünya genelinde enflasyonun gerilemesi ve önemli merkez bankalarının şahin politikaları terk edeceği beklentisinin risk primlerini aşağı yönlü baskıladığını kaydetti.

Ekonomistler, kredi risk primindeki gerilemenin fonlama maliyetlerini düşürdüğünü belirterek, bu durumun ülke ve şirket borçlanmalarında daha az faiz ödenmesi anlamına geldiğini bildirdi.

CDS NEDİR?

Risk primi (CDS) bir kredinin geri ödenmeme riskini tespit etmek ve bu riske karşı kredinin sigortalanması için kullanılan değerdir. CDS ülkeye yönelen yatırımlarla doğrudan bağlantılı bir değerdir. Örneğin CDS yükselmesi durumunda ülkeye yönelen yatırımların azalması, CDS düşmesi durumunda ise yatırımların artması beklenir.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 11
 • Vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  Brent petrol 93 dolar 78 dolara düştü kimseden çıt yok
  Cevapla
 • Misafiri 3 ay önce Şikayet Et
  Garip olan daha bir kaç yıl önceye kadar hiç bir sorun yok ekonomimiz iyi deniliyordu veya sorunlardan bahsedilmiyordu şimdi eskiye dönük neler ortaya çıkıyor demek bu sıkıntılar yeni değil 5 veya 10 yıllık dönemin eseri
  Cevapla
 • Vatan haini tayyip! 3 ay önce Şikayet Et
  Adamlarda yalanın bini bir para,bunlardaki tek düşmanlık Türkiye ve Türk düşmanlığı.
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Dolar 29 tl ye yaklaştı motorin 38 benzin 35 tl kiralari zaten demeye gerek yok bunlarmi iyi haber
  Cevapla
 • tabi 3 ay önce Şikayet Et
  ya bırakın artık bu risk primi sakızını.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle