ABD'ye kötü haber! Türk İHA'larını istiyorlar

Yerli üretilen Türk İHA'ları küresel ölçekte ABD'nin tekelini kırdı. ABD'nin tekeline karşı Türk İHA'larını seçen dünya ülkeleri, yerli aviyonik sistemlerle donatılan İHA'ları pasif alıcı konumundan çıkmak istiyor.

GİRİŞ 17.11.2023 14:58 GÜNCELLEME 17.11.2023 14:58
Bu Habere 51 Yorum Yapılmış

Dünyanın bir çok ülkesi ABD'nin tekelinde olan İHA teknolojini artık Türkiye'den almaya başladı. Yerli ve milli teknolojide devrim gibi çalışmalar yürüten Türkiye, Türk İHA'larına entegre ettiği yerli aviyonik sistemlere uluslararası talebi artırdı. Türkiye'de geliştirilen insansız hava araçlarının (İHA) küresel ölçekteki başarısı, yerli aviyonik teknoloji çözümlerine uluslararası talebi de beraberinde getirdi.

TÜRK İHA'LARINA HAYRAN KALDILAR

Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai şehrinde gerçekleştirilen Dubai Airshow 2023, 95 ülkeden 1400'den fazla katılımcıyı ağırlıyor. Fuarda, farklı ülkelerden şirketlerin geliştirdiği çok sayıda hava aracı ve havacılık sektörüyle ilgi çözümler tanıtılıyor.

Fuarda açtıkları stantlarda ürünlerini sergileyen Türk şirketleri arasında, Pavelsis, Roketsan, Turkish Cargo, Turkish Technic, Garanti Kompozit, Keyvan Havacılık, Redstar Havacılık ve Transvaro yer alıyor.

"ÜRÜNLERİMİZE DUYULAN GÜVEN SON DERECE YÜKSEK"

Pavelsis'i bünyesinde barındıran Pavo Group'un Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Alper Özbilen, AA muhabirine, Türkiye'nin Körfez bölgesinde de dünyada da önemli bir marka olduğunu belirterek, "İHA konusundaki başarımız herkes tarafından kabul edilmiş durumda. Türkiye markasıyla burada olmanın Körfez bölgesinde getirdiği önemli bir avantajı görüyoruz. Türkiye'den gelen diğer firmalarla beraber kendi teknolojimizi, bu teknolojinin fark yaratan taraflarını potansiyel müşterilerimize ve partnerlerimize aktarıyoruz. Onlardan aldığımız geri beslemeler, ülkemiz ve ülkemiz şirketlerinin ürünlerine duyulan güvenin son derece yüksek olduğu yönünde." diye konuştu.

Özbilen, havacılık elektroniği konusunda tasarım ve üretim yaptıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"İHA'ların görev bilgisayarlarından çeşitli elektronik denetleyicilerine kadar elektronik tasarım ve gömülü yazılım boyutuna odaklanıyoruz. Türkiye'nin iftiharı olan birçok platformun sistem çözüm sağlayıcısıyız. Son dönemde Türkiye'deki proje sayısının da artmasıyla ve İHA'lara olan yoğun küresel ilgiyle beraber bizim de portföyümüz genişledi. Sadece İHA'larda değil insanlı hava araçları için de ürünler tasarlayıp üretiyoruz.

Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Suudi Arabistan'da hem ürün geliştirme hem de kendi ürünlerimizi sağlamak konusunda farklı işbirliği anlaşmalarımız ve partnerliklerimiz var. Son dönemde bilhassa teknoloji transferine ilişkin büyük bir ilgi var. Tamamen pasif bir alıcı konumundan çıkmak istiyorlar. Dolayısıyla şu anki ilişki sadece ürün tedariki değil aynı zamanda bilgi aktarımı şeklinde de ilerliyor."

"AVİYONİK SİSTEMLERİMİZE GÖSTERİLEN İLGİ TÜRK İHA'LARININ KÜRESEL ETKİNLİĞİNİN BİR PARÇASI"

Fuarda gördükleri ilgiden dolayı son derece mutlu olduklarını ifade eden Özbilen, "Gelen geri beslemelerden, sorulan soruların içeriğinden, bize ilişkin düşüncelerin son derece pozitif olduğunu söyleyebilirim. İki türlü değişimden bahsediyoruz, bir teknolojiyle olan genel bir değişim ve bununla beraber pazarda olan değişim. Kararlı ve kendini doğrulamış ürünlerimizle, inovatif ve maliyet etkin çözümlerimizle değişimi doğru okuduğumuzu, gördüğümüz ilginin de bunun bir neticesi olduğunu değerlendiriyorum." dedi.

Özbilen, Türk İHA'larının küresel etkinliğinin Türkiye'de üretilen aviyonik sistemler ve havacılıkla ilgili diğer alt bileşenlere de etki ettiğini belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Körfez bölgesinde aviyonik sistemlerimize gösterilen ilgi de Türk İHA'larının küresel etkinliğinin bir parçası. Ülkemizi platform düzeyinde tanıyan bölge ve aktörler, şu an bütün alt sistemler bazında da ilgiyi artırarak devam ettiriyorlar. Ülkemizdeki şirketlerin değeri ekosistemi hep beraber yukarı taşıyor."

Dubai Airshow 2023, bugün gerçekleştirilecek programların ardından sona erecek.

KAYNAK: AA
Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 51
 • Fehmi 6 ay önce Şikayet Et
  Seçim öncesi ihalar için ülkeler sıraya giriyor ülkenin her karış toprağından petrol, gaz fışkırıyor seçim sonrası ülke çöle bürünüyor, seçim öncesi hep aynı senaryo yemiyor seçmen artık bu hikayeleri çünkü aynı haberi buradan en az üç kez okuduk.
  Cevapla
 • Oğuz 6 ay önce Şikayet Et
  Filistin Gazze yönetimine SİHA Satalım. Türk Halkı olarak HAMAS a SİHA için para toplayalım. Alçak katil abd israil'e silah veriyorsa kendilerini savunması için HAMAS'a silah verelim.
  Cevapla
 • Das 6 ay önce Şikayet Et
  Nükleer silah olmadan türkiyenin güvenligi yüzde yüz saglanamaz nükleer silah üretilmeli veya tedarik edilmeli
  Cevapla
 • 58anvers 6 ay önce Şikayet Et
  Abd den silah alan ülkeler korkak oldukları için haraç veriyorlar
  Cevapla
 • Vatandaş 6 ay önce Şikayet Et
  İsrail'i destekleyen hainlere sakın vermeyin herşey para değil teknoloji transferi şakın yapmayın bunlar Amerika ve İsrail e verir bu bir gerçek bu zor günde Filistin'e sahip çıkmiyan sözde İslâm devletleri zor günde bizede hainlik yaparlar bu kesindir adımlarımızı dikkatli atalım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle